Gözüme çarpanlar

Mustafa ÖZKESKİN 31 Ağustos 2017 Perşembe, 06:08

Lig başlangıcı iyi değil ama Bursaspor'un, geçen sezonun son düdüğüne kadar yaşadığı kâbusu yaşayacağını düşünmüyorum.

Timsah'ın 3 maçlık MR'ına baktığınızda savunma ve hücum arasındaki bağlantıyı sağlama işini bir tek Batalla'nın üzerine yıkmaları sorun yaratıyor.

Mesela; son Beşiktaş maçında Batalla'nın, Stancu ile Delarge'ın arasına girdiği anlarda Yeşil Beyazlılar sahada 6-0-4 gibi birbirinden kopuk hatlara sahip bir dizilişe bürünüyordu ki cezalandırılmamasının sebebi Kartal hücum hattının savrukluğuydu.

Bursaspor'un ikinci yarılarda rakiplerden çok yoğun baskı yemesi fiziki yetersizliğe işaret gibi.

***

'Takımın kondisyonu yerlerde' lafı tehlikelidir. Tekerrürü daha da tehlikelidir. Ülkemize yeni gelmiş teknik adamlara futbolumuz ve futbolcularımız hakkında kısa da olsa bir brifing vermekte fayda var.

Artık icraat zamanı. Milli maç arası fizik kondisyonunun toparlanması açısından faydalı olacak. Le Guen'in yan toplardaki zaafiyetler, oyun kuruluşundaki yavaşlık, pozisyon üretmede bireysellikten kurtulmuş atak varyasyonları konusunda da takımıyla mesai yapması lazım. Tecrübesiyle bu problemleri aşacaktır.

Rakip kaleye inmek için yapılan çabalar bireysellikle sınırlı kalmamalı. Kanat varyasyonlarını, verkaçları, defans arkasına sarkmaları ve duvar olmaları da hücum zenginliğine katkı sağlayacaktır.

Yoksa gol çok zor!..

***

Badu kesinlikle forvet arkası değil. Devamlı geri gelerek top alması Timsah'ın ileride eksik kalmasına sebep oluyor. Stancu önde yapayalnız. Sola kayarak çalışkanlığı olmasa sıkıntı büyük.

Deniz Yılmaz ile Batalla'nın başına buyruk futbolu bu yalnızlığı büyütüyor. Rakip sahadayken Batalla'yı kısıtlamak tabii ki çılgınlık. Olağanüstü yeteneği onu takımının en özgür oyuncusu yapmakta.

Aziz Behich'in içeri ve geriye oynadığı toplar bulunduğu kulvarın verimini düşürüyor. Geçen sezon yaptığı gibi öne verip bindirme yapmayı da düşünmeli.

Fransız hocanın 3 maçta kadroya alıp kazanmaya çalıştığı altyapı kökenli Furkan Soyalp, Ozan Can, Paschal, Kubilay Kanatsızkuş ve Mert Örnek gibi gençler var.

Eminim ki onları kazanınca, onlar da Bursaspor'a maç kazandıracak.

Futbol böyledir.

Hem gençleri hem de maçları kazanmak zordur.

Biraz sabır...