HANİ BENİM GENÇLERİM?

Mustafa ÖZKESKİN 19 Ekim 2017 Perşembe, 06:27

Geçen hafta içinde gazetelerde satır aralarına sıkışmış tek sütunluk minik bir haber vardı: "U17 Milli Takımımız, Hindistan'da düzenlenen 2017 FIFA Dünya Kupası Finalleri B Grubu'ndaki üçüncü ve son maçında Paraguay'a 3-1 mağlup oldu. Bu sonuçla Milliler turnuvaya veda etti."

Gelin şimdi yakın geçmişe gidip beyin jimnastiği yapalım...

Tarih 14 Mayıs 2005... Abdullah Avcı yönetimindeki Türkiye U17 Yaş Altı Milli Takımı Avrupa Şampiyonası finalinde Hollanda'yı 2-0 yenerek şampiyon oldu.

O dönem öncesi ve sonrasında ulusal bazda altyapılarda defalarca finale, yarı finale, çeyrek finale kaldık.

Peki; bu çocuklara ne oldu?

Yendiğimiz rakiplerin oyuncuları ertesi yıl kendi ülkelerinin 'Süper Ligi'nde oynamaya başladı. Kendi gençlerine yer açmak için takımlarından yol verdikleri 32-35 yaş bandındaki futbolcuları bol sıfırlı rakamlar karşılığında bize postaladılar...

Hâl böyle olunca da o bizim şampiyon gençlerimize kulüp kadrolarında yer kalmadı!

Hemen hatırlatalım; kimlerdi o çocuklar?

3 kalecimiz; Volkan Babacan, Onur Kıvrak ve Yeni Malatyaspor'un file bekçisi Eray Birniçan...

Başka?                                                                                                                    

Beşiktaşlı Caner Erkin ile halen Gençlerbirliği'nde top koşturan Murat Duruer... Diğerleri?

Cengiz Çoban, Erkan Ferin, Harun Karadaş, Emre Balak, Ferhat Bıkmaz, Ergün Berida, Muhammed Ali Atar, Umut Salgınoğlu ve Özgürcan Özcan...

Hatırlayan, bilen var mı?

Ya alt liglerdeler ya da kaybolup gittiler!

Mesela o şampiyon kadrodaki Mehmet Yılmaz? Bursaspor altyapısından milli oldu ama çocukcağız A takımda bir kez olsun forma giyemedi!

Yeri geldi mi; "80 milyonluk ülkemizde neden hiç doğru dürüst sporcu yetişmez" diye herkes konuşur.

Genel kanaat altyapı eksikliğidir. İyi güzel de; Afrika'daki altyapı tesisleri çok mu mükemmel? Sözgelimi; yemeye ekmek bulamayan Nijerya, Kamerun, Gana sürekli dünyaya futbolcu ihraç nasıl edebiliyor?

Mesela; Almanya... Dünya Kupası'ndan sonra Konfederasyon Kupası'nın da şampiyonu oldu. Panzerlerin kadrosu tamamen U 21'den oluşuyordu. Şampiyon genç oyuncuların tamamı Almanya 1. Ligi'nde oynuyorlar.

Bizim ligimizde sadece bir genç oyuncu takımının formasını devamlı giyerek Cumhuriyet tarihinin en büyük transferini gerçekleştirdi...

Altınordu'da yetişip, Başakşehir'de filizlenip, Roma'ya göç eden Cengiz Ünder... Hani bizim ülkemizde futbolcu yetişmiyordu?

Sonuç?

Koskoca bir ülkenin geleceğini gençliğe emanet eden Büyük Atatürk'ün Türkiyesi'nde futbolu yönetenler, takımlarını gençliğe teslim etmekten korkuyorlar!..