Hiç başlamasa mı?

Mustafa ÖZKESKİN 11 Ağustos 2017 Cuma, 08:45

Futbolda tatil, göz açıp kapayana kadar bitti... Süper Lig bu akşam Başakşehir-Bursaspor maçıyla topbaşı yapıyor. Evet, hızlı bir yaz mevsimi geçirdik. Gazete manşetleri her yıl olduğu gibi transferde hız ve değişim rekorlarıyla dolu bir gündem sundu bize. Yöneticilerin hayalleri, hedefleri, temasları; niyetleri, çabaları, pazarlıkları ve kararları bol keseden atılmış başlıklarla taraftara pazarlandı.

Konuya Bursaspor penceresinden bakarsak; medyada yazılan, söylenen, resimlenen ve de bizzat Başkan Ali Ay tarafından dillendirilen onca isimden hiçbiri olmadı.

Sonunda anladık ki boşuna yorulmuşuz!..

Ortada ihtiyaçtan alınan bir 3-4 oyuncu ve hocadan başka bir şey yok! Kalitesi ve kariyeri bilinmeyen maddi sıkıntı nedeniyle düşük bedelli, çıkardığı gürültüye, ürküttüğü kurbağalara değmeyen adamlar alındı.

*****

Hasan Doğan, Süleyman Seba, Turgay Şeren ve şimdi İlhan Cavcav sezonu...

Yeri gelmişken söyleyelim; her sezona; Türk futboluna büyük hizmeti dokunmuş efsanevi kişilerin adının verilmesi, Demirören Federasyonu'nun onca yanlışın içinde doğru yaptığı ender uygulamalardan.

Ayrıca... Sezona bir ad konulurken, önerilen kişinin illa da ölmüş olması şart mıdır? Yaşayan bir futbol kıymetine; henüz hayattayken, ona verdiğimiz değeri bu yolla göstermenin nesi yanlış olur?

Her kesimden ve her taraftar grubundan saygı gören, 'Türkiye'nin değeri' noktasına gelmiş kişiler; henüz yaşarken listeye alınsa, arada bir sırayla onurlandırılsa fena mı olur? Yeter ki, imam musalla taşında 'Nasıl bilirsiniz?' diye sormadan önce; iyi bildiğimizi, bu yolla yüzlerine söyleyebilme şansımız olsun.

*****

Her neyse; öyle veya böyle hayat devam ediyor...1959'da Türkiye 1. Futbol Ligi adıyla başlayan tekmili 34 haftada 306 maçla sürecek Süper Ligimiz bu gece start alıyor.

Samsun'daki Süper Kupa finali rezaleti gibi daha başlamadan yaşadıklarımız...

Hiç başlamasa mı?

Borçları çığ gibi büyüyen, geleceği karanlık kulüpler...

Saha ve tribün kapatmalar, para cezaları, taraftar kavgaları, hakem faciaları...

Her sezon öncesi çözülmeyen, çözülemeyen sıkıntılar.

Bu sıkıntılı ortamdan semirip büyüyenler, ekran bülbülü şakşakçılar...

Hiç başlamasa mı?

Geçmişi yâd etsek sadece...

Mesela bir Bursasporlu olarak.

Muhtar Tucaltan, Hayrettin Endersert, Orhan Özselek, Ersel Altıparmak, İbrahim Yazıcı, Nejat Biyediç ve niceleri gibi futbola emek vermiş, ter dökmüş bu temiz insanların anısına saygı duyalım...