İkinci şans!

Mustafa ÖZKESKİN 19 Temmuz 2017 Çarşamba, 06:45

 

Deniz Yılmaz'ın teknik patron Paul Le Guen'in ısrarı ve yönetimin onayı ile affedilmesinden camiada memnun olanlar kadar, hoş karşılamayanlar da var. Ne yapmıştı Deniz?

Alacağını tahsil edemediği iddiasıyla FIFA'ya başvurmakla tehdit ettiği yönetim tarafından, ligin bitimine 4 hafta kala süresiz kadro dışı bırakılmıştı. O dönemde zor bir süreçten geçen Bursaspor'da, taraftarın yeterli performans sergileyemediği gerekçesiyle protesto ettiği Deniz Yılmaz ile ilgili bu karar camiada pek önemsenmemişti.

Öncelikle şunun altını çizelim! Küme düşme tehlikesini iliklerine kadar hisseden kulübünün o sancılı günlerinde Deniz'in takım arkadaşlarını da etkileyecek böyle sevimsiz bir role soyunması elbette cezasız kalamazdı.

*****                       *****

Konunun 'ilke ve disiplin' yönü ile 'insani yönü' arasındaki köprüyü atarsak, karşımıza çıkacak alternatif tektir:

'Bursaspor formasını bir daha giymemeliydi!'

Ama 'bu köprüyü atmaz' ve olayın 'insani' yönünü de göz önüne alırsak, varacağımız 'alternatif' ise bugün yapılanın doğru olduğudur.

Olayın 'insani yönü' önümüze geldiğinde 'ikinci bir şans' gibi yöneticilikte unutmamamız gereken ve çok zaman 'verenleri mahcup etmeyen' bir gerçekle karşılaşırız...

Hayatımız boyunca bize de verilmiş olan ve belki de 'bizim de vermiş olduğumuz' bir 'vicdani ve idari affın ağırlıklı gerekçesidir' ikinci şans!

****       ****

Deniz Yılmaz; Bursaspor kulübü tarihinde kadro dışı bırakıldıktan sonra affedilen ne ilk futbolcudur ne de son olacaktır!

Mesela; 2014'te Daum ile restleşen Pablo Martin Batalla benzer şekilde takımdan uzaklaştırılmış ardından da kulüple ilişkisi kesilince Çin'in yolunu tutmuştu. Sonrasında kendisine tanınan 'ikinci şans' ile Bursaspor'a dönerek kaptanlık pazubendini takacak konuma gelmiş, takımına beklenenin de üstünde çok şey vermiştir...

Deniz'in de 'hepimiz gibi', her insan ve sporcu gibi, 'ikinci bir şans' beklemeye hakkı yok mudur? Bence, vardır ve olmalıdır; Le Guen de bu şansı ona tanımıştır. Nitekim Avusturya kampında önceki gün hocasıyla medyanın karşısına çıkan Azeri oyuncu yaşananlardan ders çıkardığını itiraf ederek, 'affedilmesini isteyen' arkadaşlarına da teşekkür mesajı gönderdi.

Deniz Yılmaz gerçekten ders almışsa ve gerçekten samimi ise kendisine verilen 'bu ikinci şansı' iyi kullanmalıdır; yaşayıp göreceğiz!..