İlk adım kaçtı tadım!

Mustafa ÖZKESKİN 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 08:24

Yeni hocalarla sezon başları sıkıntılıdır. Farklı bir oyun anlayışı, daha önce yapılmamış idmanlar, takımını tanımaya çalışan teknik adam, hocasını anlamaya çalışan oyuncular, takıma adapte olmaya çalışan transferler...Hepsi sil baştan.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen Bursaspor'dan daha iyi bir oyun beklemek hakkımız! Çünkü Timsah'ın ilk 11'inde Barış, Ekong, Titi, Agu ve Badu yeni. Diğerleri en az bir sezon birlikte geçirdiler. Ama herkes ayrı telden çalıyor! Bizim bildiğimiz kadarıyla yabancı hocalar taviz vermez ama Le Guen orta sahada Batalla'nın öksüz kalışına nasıl dayandı anlayamadım! Fransız hoca Jorquera gibi Arjantinli maestroyu en iyi anlayan bir futbolcuyu yanında tutup tam 82 dakika Bursaspor'u orta alansız nasıl bıraktı hayret!..      

*****

Orta göbekte Bursasporlu oyuncular ne oyun kurabiliyor ne de rakip atakları önleyebiliyorlar. Defansın kaleci Harun ile uyumu henüz oluşmamış. Hoca, Deniz-Stancu-Kubilay ile üç forvete döndü ancak görüldü ki sahada hiç forvet vardı! Barış Yardımcı formayı mı yadırgadı yoksa karşısındaki Elia'yı mı anlayamadı çözemedim. Tutmak ve kovalamakla görevli olduğu adamı kendini unutturdu, soldan sağa geçti golü attı... Barış kardeş yerinde çakılı ağlara giden topa bakakaldı! Öne geçen Başakşehir kapandı, maç boyunca tek golün üzerine yattı, korner bile atamadan 90 dakikayı tamamladı. Sanırım akıllar hafta içi oynanacak Sevilla maçındaydı. Zaten takım boyunu kısa tutuyorlar. Çabuk oynamayan ve tek pas yapmayan takımların Başakşehir'i zorlaması mümkün değil. Peki, Bursaspor'da hiç pas oynama alışkanlığı olan futbolcu var mı? Hiç olmadı ki!..     

***

Sezonu erken açmak, Avrupa'da iki maç oynamak ve de bol hazırlık maçı yapmak Abdullah Avcı'nın avantajı. Çoğu teknik adam sezon başı fazla hazırlık maçı sevmez. Hele zorlu rakip hiç istemez. Sanırım Le Guen de böyle düşünen bir teknik adam. Neredeyse sıfır hazırlık maçıyla sezona girdi. Sevgili hocamız mutlaka biliyordur maç kondisyonu her şeyin üstündedir... Ve idmanla kazanılmaz.

Dün akşamki oyunda 5 tane yeni adam oynadı. Bu, şu demek: Takımın yüzde 50'si değişti. Takım olmak pek kolay bir iş değil. Zaman ister. Ama her futbol takımın transferleri, bünyeye nasıl cevap verir diye maçların yol almasını beklemek gerekir. Ne var ki; dün akşamki oyun her açıdan önemliydi ve de kaybedildi...  Önemli olan lige iyi başlamak değil, iyi bitirmek.  Ancak transferlerden Titi tamam da bu yönetim anlayışı ve bu oyuncularla bu lig nasıl biter işte onu kestiremiyorum!..