İLLA ÖLMESİ ŞART MI?

Mustafa ÖZKESKİN 09 Temmuz 2018 Pazartesi, 06:48

Her sezona; Türk futboluna büyük hizmeti dokunmuş efsanevi kişilerin adının verilmesi, enfes bir uygulama... Yeni sezonun Lefter Küçükandonyadis ismini taşıması da şüphesiz yerinde ama geç kalınmış bir karar. Gönüller, Bursaspor Başkanı merhum İbrahim Yazıcı adının verilmesinden yanaydı ama inanıyorum ki gün gelecek o efsane başkanın ismi de bir sezon boyunca Süper Lig'i taşıyıp tarihteki yerini alacak. Söz gelimi geçen sezon İlhan Cavcav'ın vefatından hemen sonra alınan karar, büyük başkanın kaybından dolayı yoğunlaşan acılara ciddi bir teselli olacaktı ama olmadı.

Çünkü Gençlerbirliği küme düştü!

Kader mi acı bir tesadüf mü bilemeyiz ama ölüm Allah'ın emri...

Nitekim Turgay Şeren'in kaybı sonrası F.Bahçe'nin, sanki bir alınganlıkla/alel-acele yeni sezon için Lefter adını önermesi, pek şık kaçmamıştı o günlerde. İstek olarak yüzde yüz haklıydı ama zamanlaması kötüydü... Sanki Berlin Panteri'nin G.Saraylılığı'na yönelik bir misilleme çabası olarak algılanmıştı...

Bu işi bir yarış, rekabet, üstünlük duygusu içine sokmamak gerek...Turgay ve Lefter isimleri sadece formasını giydikleri kulüplerin değil; tüm futbolseverlerin sevgi, saygı duyduğu ortak değeridir. Zaten federasyon da gereğini yerine getirdi ama kulüpçülük zihniyetini işin içine katıp birine alternatif olsun diye ve kıskançlık duygusuyla önerilmesi hiç de hoş olmamıştı o dönemde.

Ayrıca...

Sezona bir ad konulurken, önerilen kişinin illa da ölmüş olması şart mıdır? Yaşayan bir futbol değerine; henüz hayattayken, ona verdiğimiz değeri bu yolla göstermenin nesi yanlış olur?

Mesela Şenes Erzik Sezonu...

Mesela Can Bartu Sezonu...

Mesela Mehmet Ali Yılmaz Sezonu...

Ne bileyim; Hilmi Ok/Ertuğrul Dilek (Doğan Babacan'ı yeni kaybettik) Sezonları gibi...

Hatta Fatih Terim/Mustafa Denizli/Şenol Güneş Sezonları bile birer ihtimal olarak düşünülebilir. Aklıma hemen gelen isimler bunlar...

Düşündükçe yıllardır Türk futboluna şerefiyle/başarıyla hizmet vermiş ve de vermeye devam eden nice isimlerin akıllara geleceğinden eminim.

Kısacası...

 Her kesimden ve her taraftar grubundan saygı gören, "Türkiye'nin değeri" noktasına gelmiş kişiler; henüz yaşarken listeye alınmalı ve sırayla onurlandırılmalıdır.

Sözgelimi 6 sezonluk dilimde beşi kaybettiklerimizden, biri yaşayanlardan olamaz mı?

Yeter ki imam musalla taşında "Nasıl bilirsiniz?" diye sormadan önce; iyi bildiğimizi, bu yolla yüzlerine söyleyebilme şansımız olsun.