Kim başkan olur?(2)

Mustafa ÖZKESKİN 24 Mayıs 2018 Perşembe, 02:37

4 başkan adayının; ekonomik olarak batma, bitme noktasına gelen Bursaspor'u yönetmeye talip olmaları cesaret gerektiren bir girişimdir. Kazanan ateşten gömlek giymeyecek, bizzat ateşin içine elini sokacak!

Hayretler içinde kaldığım bir ayrıntıyla devam edelim. Bugüne kadar sadece benim değil, hiçbir kongre üyesinin dikkatini çekmediğine inandığım 'Federasyon delegeliği'; listelerdeki yönetici adaylarının sanki önüne geçmiş!

Fikret Üstenci, Mehmet Torun, Nedim Çelik, Hasan Gülayan, Timur Noyan gibi geçmişte Bursaspor'da üst düzey görev üstlenmiş camianın itibarlı kişilerinin delege yazılması çok ilginç!

Keza; rızaları alınmadan yazıldıklarını iddia eden Levent Kızıl'ın kadim dostları Sedat Kaya, Mehmet Gengörü, Atilla Kurtçu da öyle...

Anladığımız kadarıyla başkan adayları genel kurul üyelerine 'bakın arkamızda kimler var' mesajı verme amacındalar. Eğer öyle değilse; başkanlık/yöneticilik yapmış söz konusu saygın kişiler 'kartvizitlerinin' kullanılmasına neden itiraz etmediler ki?

XXX

4 listeye yönetici bazında şöyle kuşbakışı bir göz attığımızda; mutlaka yazılanların hepsi birer değer; amma velâkin!.. Vizyonu olan, camiada iyi tanınan, listeleri sürükleyecek 'ağır abi' kapsamında bir isme rastlayamadım? Başkan Ali Ay'ı yarına bırakıp diğer üç aday ve ekip arkadaşlarını mercek altına alırsak...

İbrahim Yazıcı'nın rahle-i tedrisatından geçen İlhan Uslu'nun; Hüseyin Akdemir'le, Erkan Kamat,Nejat Çölek, Selçuk Eren ve Öztürk Yazıcı'nın; Ahmet Bozdemir'le, Sezer Sezgin'in ise yine Ali Ay ile birlikte hareket ettiğini görüyoruz.

Sağlam bir Bursasporlu olup Timsah figürünün de patent sahibi Lemi Keskin'i iyi tanırım. Stat ismine karşılık bulduğu 50 milyon avro'luk fon en büyük kozu. 'Hayal satıyor!' iddiaları doğru/yanlış bilemem. Kulüp eski müdürü Osman Nuri Biçer'in danışmanlığında yola çıkıp Ali Cakalıoğlu, Saffet Akarsu, Avukat Turgut Özkan gibi camiaya yabancı olmayan isimlerin yanı sıra, bayan olarak milletvekili Ceyhun İrgil'in eşine listesinde bir ilk olarak yer vermesi hoş bir ayrıntı.

2009'da İbrahim Yazıcı'nın 609 oyla güven tazelediği kongrede merhum başkana karşı aday olması ise (147 oy aldı)vefaya önem veren kongre üyeleri bazında dezavantajı...

Hüseyin Akdemir ve Ahmet Bozdemir'i hiç tanımasam da listelerinde ortak paydamız Bursaspor sayesinde biriktirdiğim çok sayıda dostum var. Benim tanıyıp/tanımam önemli değil ama her iki sayın başkan adayı seçim kulisleri öncesi bir maçta Bursaspor tribünlerinden birine otursaydı; taraftarı bıraktım camiada 'acaba' kaç kişi tanırdı?

Yarışa son anda katılan Sayın Hüseyin Akdemir'in aslında uzunca bir süredir bazı kent dinamiklerince yapılan otel toplantılarından çıkan onay sonrası işe soyunduğu biliniyor. İlhan Uslu'nun Fethiye ekibi, İsa Altıkardeş'ten Kapalıçarşı desteği, Erkan Öncel'in Bursaspor'da forma giymesi artıları. Yakın bir akrabasının sahibi olduğu Bursa'daki büyük bir AVM'nin stada isim sponsoru olacağı yolundaki duyumlar doğruysa avantajı. Abdullah Avcı ile birlikte çektirip medyaya servis ettiği reklama yönelik fotoğraf ise hoş değil!

Yola erken çıkıp kısa zamanda bir hayli mesafe kateden Sayın Bozdemir'in, taraftarın çok sevdiği Erkan Kamat sayesinde dernek/ tribün gruplarının desteğini alması avantajı. Geçmişte birçok adaydan dinlediğimiz Bursaspor koleji ve yaşam merkezi gibi uzun süreç isteyen projeler çok tekrarlandığı için pek heyecan uyandırmıyor.

Sanırım profesyonel destek almayışından kaynaklanan Önder Özen, Abdullah Avcı gibi teknik adamlar ile temasa geçtiğini ya da görüştüğü yabancı futbolcu isimlerini medyaya seçim kozu olarak açıklaması ise handikabı.

Yarın: Kim başkan olur?(3)