KUPAYA DOĞRU(3)

Mustafa ÖZKESKİN 10 Haziran 2018 Pazar, 02:48

Dünya Kupası'nda grup değerlendirmelerine kaldığımız yerden öngörülerimizle devam edelim...

E GRUBU: Son 16 turunda F Grubunun ilk 2 takımıyla çapraz eşleşecek olan grubun takımları muhtemelen Almanya ile karşılaşmamak için liderlik savaşı verecek. Bu takımlar elbette Brezilya ve İsviçre olacak. İkili grupta ilk hafta kapışacak. Elemelerin en ilginç kaderi yaşayan takımı olan İsviçre ilk 9 maçını kazanıp lider çıktığı son maçta Portekiz'e 2-0 kaybedince 27 puanla eleme oynadı! Grupta Kosta Rika ve Sırbistan konu mankenleri gibi görünüyorlar.

F GRUBU: Turnuvanın ölüm grubu denebilir. 4 dünya, 3 Avrupa, 1 Konfederasyon Kupası sahibi Almanya'yı grubun lideri olarak görüyor bütün otoriteler. Bunun ötesinde kupanın favorilerinde de 1 numarada. İsveç 1958 Dünya Kupası finalinde Pele'nin Brezilya'sına 5-2 yenilen bir finalist. Dünya kupalarının olmazsa olmazlarından Meksika 1 Konfederasyon kupası ve 7 Concacaf şampiyonlu takım. Güney Kore zayıf halka.  Almanya'nın lider olacağı grupta büyük ihtimalle ikinciyi belirleyecek maç 17 Haziran'daki Meksika - İsveç karşılaşması olacak.

G GRUBU: Son dönemin en keyif veren takımı ve jenerasyonu ile Belçika grupta İngiltere ile kapışacak. İlk 2'yi belirlemesi muhtemel maç 28 Haziran'da Kaliningrad'da Belçika-İngiltere arasında olacak. İngilizlerin Belçika karşısındaki 21 maçta sadece 1 kez kaybettiğini hatırlatalım. Belçikalıların en önemli isimlerinin Premier Lig'de top koşturdukları gerçeği de istatistiklere yazılabilir. 1966 Dünya Kupası sonrası kupa özlemi çeken İngilizler grubu rahat aşar kanısındayım...

 H GRUBU: Kolombiya leblebi gibi gol atan Falcao'nun yanında 2014'e damga vuran James Rodrigues gibi isimlerle gruptan sonrası için çeyrek final ışığı saçan bir ekip. Polonya Lewandowski önderliğinde ciddi bir rakip. Grupta kırılma maçı Polonya-Kolombiya arasında yaşanacak gibi. 2002 Dünya Kupası'nda Çeyrek Finalde Türkiye'ye kaybeden Senegal aynı başarıya ulaşmaktan uzak.

Bir kez daha 32 takımın kimi sıkıcı, kimi zevkli, ama birçoğunun bayrağını ve insanını karşılıklı olarak belki de bir daha asla göremeyeceğimiz dünyanın kupası haftaya cuma başlıyor.
Her zaman bir takım sayesinde bir ülke çıkmış ve gönülleri fethedip sonunda onlara 'yazık oldu' demişizdir. Sona bildikler kalmıştır hep...

Değişmeyen gerçek de budur... Yıldızlar da kayar durmaz yerinde...

'Yıldızlara ulaşmak için çabalayanlar hiçbir zaman ayaklarının altındaki çiçekleri ezdiklerini fark etmezler' demiş Jeremy Bentham...

Messi, Ronaldo, Neymar, Salah, Bale, Hazard, Falcao, Lewandowski ve benzerlerinin yıldızlığı takımlarını hiçbir yere taşıyamayacak ve sonunda olan, ezilen çimene olacaktır!

Çünkü bu yıldızların değil, takımların turnuvasıdır...

64 maçlık maratonda iyi seyirler dileği ile Mübarek Kadir Gecesi'nin başta siz değerli okurlarımız olmak üzere tüm İslam âleminde hayırlara vesile olmasını temenni ederim.