Kuşu var kanadı yok! 

Mustafa ÖZKESKİN 21 Ağustos 2017 Pazartesi, 08:03

   Bursaspor'un ligdeki iki maçlık görüntüsüne baktığımızda bazı bölgelerin henüz karanlıkta olduğunu görüyoruz. İzlenimimiz odur ki; öncelikle forvetteki sıkıntının çok çabuk çözülmesi şart. Batalla, Badu, Bilal ve Merter gibi kadrodaki yaratıcı  ayakların önünde ne yapacağını bilen adamların olması lazım!  Stancu-Deniz-Kubilay santrfor kökenli oyuncular ama üçü de golcü değil, hücumcu! Bir santrfor, meziyetini rakibe alanı daraltmak, kendine geniş alanlar yaratmak biçiminde kullanırsa...     
Ve rakip kale önünde topa usta gibi vurursa... Adına golcü denir!

Puan da şampiyonluk da golle kazanılıyor futbolda. Topu üç direk arasından yuvarlayamıyorsan, hiçbir değeri yok kale önüne gelene kadar yaptıklarının.Artistik buz pateni yarışması değil ki bu, jüri senin hareketlerini/pozisyonlarını değerlendirsin, beğenip şampiyon ilan etsin!  Göz okşar o kadar...  İş, kayıpların muhasebesine geldiğinde, okşanmış gözlerin bile nefretle bakması kaderin olur.

                                                           ***********     


Geçen sezon boyunca Bursaspor'un en büyük derdi topu fileye değdirememekti.  Nitekim 'son vuruş' eksikliği Timsah'ı uçurumun kenarına getirdi.Trabzon'daki ligin son maçında Stancu-Sinan-Sercan gibi 3 golcünün ağlara ittiremediği topları iki orta sahacı Batalla ile Jorquera çerçeveye gönderip takımı ligde tuttular. Görüyoruz ki; yaşanan onca olumsuz deneyime rağmen sorun hâlâ çözülememiş.Kâğıt üstünde '3 golcün' var ama sahada 'hiç golcün' yok!Bir başka can sıkan ayrıntı da kanatlarda... Geçen sezondan bu yana Bursaspor kanatsız oynuyor. Sorumlular belki de 'Timsah kuş değil ki kanat taksın' diye düşünüyor olmalı!                                                                                                                                             

*******

Bursaspor'un şanlı tarihinde tribünlerin sevgilisi olmuş birçok kanat oyuncusu vardır. Mesut Şen, Haluk Erdem, Necati Göçmen, Sinan Bür, Şenol Ulusavaş, Tunahan Akdoğan ve Elvir Baliç ilk aklıma gelenler... Aslında kadroda Kubilay gibi bir kuş var ama onunda kanadı yok! Yeri gelmişken Alanya maçında bu gencimize yapılan tribün protestosunun hiç yakışık almadığını söyleyelim.    

Öncelikle bu kardeşimize iyi bir forvet olduğunu ve ondan beklenilenin sadece gol olmadığını hissettirmek lazım. Adam eksiltsin, toplu topsuz depar atsın, orta yapsın. Yapabileceklerini yapmak onun kendini aşmasını sağlayacaktır.                                                              

  Hatta Kubilay Kanatsızkuş şanslı bir gününde hat trick bile yapabilir. Ama gol ortalaması hiçbir zaman üst seviyede olamayacak.Ne yapalım, Rabbim hepsini birden vermiyor. Mukadderat!..