Le Guen yetecek mi?

Mustafa ÖZKESKİN 24 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:42

Avusturya kampını takip eden meslektaşların haberlerine göre Teknik Direktör Le Guen futbolcuların pestilini çıkarıyormuş. Öyle ki şişkin kadroyu inceltmeyi hedefleyen Fransızın gözüne girmek için futbolcuların idmanlarından 'kemik sesleri' geliyormuş.                                                                                                                   

Aman ne güzel!..

Yine haberlere göre Fransız hocanın ağırlıklı çalışmaları fiziki dayanıklılık üzerine. Bursaspor son beş yılda her tip maçlarda modern futbolun gerektirdiği hız volümünde‚ dayanıklılıkta‚ mücadele gürlüğünde top oynamıyor.

Takımın yaş vasatisi ne düzeyde olursa olsun‚ Bursaspor sahada gençler gibi değil yaşlılar gibi oynuyor!

Bu 5 yıllık süreçte Şenol Güneş de dâhil olmak üzere hangi teknik direktör Timsah'ta başı çekerse çeksin‚ takım asla fizikte dolu dolu bir ekip hüviyetini alamadı!..

*****    *****

Bursaspor yeni sezonda geçen sezonlardaki sıkıntıları yaşamak istemiyorsa önce adımlarını yenilemelidir.

Yeşil Beyazlı ekip yıllar yılı adı 'kondisyon' olan kurşunsuz süper benzinden yoksun olarak oynamaktadır. Futbolcu bünyesinde 'kurşunsuz süper benzin' olmayınca‚ mücadelenin 90 dakikasında fizik zaafları belirmekte; dayanıklılık‚ ikili mücadelede devamlılık‚ preste takipçilik‚ 'toplu hücum toplu defans' gibi modern futbolun gerektirdiği kavramlar sahada bir türlü oluşmamaktadır.

Kadronuzda istediğiniz kadar 'yıldız adam' olsun teknik takım kavramlarından önce Bursaspor'un fizikle dimdik ayakta kalan bir ekip olması gerekir.

Bursaspor'un yıllar yılı devam eden 'kondisyon fukaralığını' ortadan kaldırıp 'onları koşan takım, mücadele eden ekip' hüviyetine ancak bir Fransız ya da bir İtalyan teknik direktör sokabilir.

*****  *****

Çünkü adına kondisyon denilen fiziki direnç bu iki ülkeden yetişen teknik adamlar için 'olmazsa olmaz' kavramlarının başında gelir. Nitekim; Puel (Southampton), Gere (Aston Villa), Blanc (Paris SG), Galtier (St. Etienne), Denoaeix (Real Sociedad) gibi isimleri pek öne çıkmayan Fransız çalıştırıcıların takımları çok koşan, çok çarpışan, beton sertliğinde futbolculardan kurulu ekipler olarak bilinir.

Paul Le Guen'i de bu sınıfa dâhil edebiliriz. İsmini saydığımız meslektaşları gibi 'Olimpik Lyon' başarıları dışında adından pek fazla söz edilmez. Ancak çalıştırdığı her takımda önceliği disipline ve de kondisyona vermiştir.

Mesela Glasgow Rangers'ta görev yaptığı dönemde 1-1 biten St.Mirren maçından sonra; yeterince mücadele etmediği, dolayısıyla kendisini sabote ettiği gerekçesiyle Barry Ferguson'u kaptanlıktan almış ve ünlü orta saha oyuncusunu kadro dışı bırakarak cesur ve ilkeli bir karara imza atmıştır.

Soru şu:

Bursaspor'un yavan ve yanlış giden transfer dönemine bakıncaPaul Le Guen'invazgeçilmez iki prensibidisiplin ve kondisyonhedeflenen ve beklenen başarıya acaba yetecek mi?

Yaşayıp göreceğiz...