MAZİYE BİR BAKIVER…

Mustafa ÖZKESKİN 27 Temmuz 2017 Perşembe, 06:54

59 yıllık profesyonel lig tarihimizde bugüne kadar 176 takım, Süper Lig dediğimiz en üst ligde mücadele etti. Ama içlerinde bazıları var ki 'kesinlikle olmaz' dediğimiz takımlar yok olup gitti. Kimileri kapandı, kimileri amatör kümeye kadar geriledi...

Ankaragücü, Eskişehirspor, Adana Demirspor, Altay, Kocaelispor, Sakaryaspor, Samsunspor, Diyarbakırspor ve zaman içinde feri sönmüş niceleri...

Malum; geçen sezon Süper Lig'e son anda tutunmayı başaran Bursaspor da yakın geçmişte iki yıllığına ziyaret ettiği 1. Lig'den gerçek yuvasına dönmeyi başarmıştı.

Onlar bir zamanlar elde ettikleri büyük başarılarla tüm ülkede isimlerinden gururla bahsettiler. Onlar, yıllarca liglerin en üst kademesi olan Süper Lig'deki müthiş performanslarıyla milyonları peşlerinden koşturdular.

ORDUSPOR

Kimileri üç büyüklerin belalısı oldu, kimileri Avrupa kupalarında mücadele edip yaşadıkları kenti, ilçeyi, beldeyi bayram yerine çevirdiler.

Ama gün geldi futbolumuzdaki sistem karmaşası için e ağır darbeler aldılar.

Ayakta durmaya çalıştılar ama çoğu ekonomik, bazıları iç çekişme, kimileri de sistemin kurbanı olup sararmış solmuş tarih sayfalarında yerlerini aldılar.

KOCAELİ

Mesela; Türk futboluna isimlerini altın harflerle yazdıran Altay ile Kocaelispor... Geride kalan sezonda kader bu iki efsane takımı, amatör kümeden 2. Lig'e çıkma adına finalde karşı karşıya getirdi.

Yine çok taze bir örnek...

1978-79'da UEFA'da ülkemizi temsil eden, dünyaca ünlü teknik direktör Hector Cuper'i Türkiye'ye getiren Orduspor, geçen sezon sonu 50. yılında 'amatör küme'ye düştü!

Bir zamanlar Bursaspor'a rakip olan geçmişteki o çatırtılı maçlarda Timsah'ın başına olmadık nice dertler açan kulüplerden bir derleme sunalım.

VEFASPOR

Vefa: 14 yıl Süper Lig'de kaldı. Bölgesel Amatör Lig'de...

Erciyesspor: 13 yıl Süper Lig'de oynadı. Son sezonda 3. Lig'e düştü.

İzmirspor: Süper Lig'de kaldığı süre 10 yıl. İzmir amatör kümede oynuyor.

Şekerspor: 10 yıl Süper Lig'de kaldı. Halen Turanspor adıyla Ankara amatörde. Beykoz: 8 yıllık Süper Lig serüveninden sonra şimdi İstanbul amatörde.

Aydınspor: Süper Lig'de 3 sezon yer aldı. Aydın Süper Amatör'de.

Türk Telekom: PTT ismiyle Süper Lig'de 12 yıl oynadı. Ankara amatörde.
Feriköy: 8 sezon Süper Lig'de yer aldı. Amatör kümede.

Petrol Ofisi: Süper Lig'de 1 yıl oynadı, kapatıldı.