MENAJER DEĞİL CAMBAZ!

Mustafa ÖZKESKİN 30 Haziran 2017 Cuma, 13:10

Başkan Ali Ay'ın transferde menajerlerden yaka silker hale gelmesi alışageldiğimiz bir sıkıntı. Başkan söylemlerinde, talip oldukları bir futbolcunun birden fazla menajerinin devreye girmesiyle transferin karmaşık bir hale gelmesinden yakınıyor. Yerden göğe kadar haklı... Çünkü; menajerlerin önemli bölümü cambazdır. Bildiğiniz cambaz...

Havada 40 takla atarlar ama yine de yere çok iyi düşerler. Türkiye'de Federasyonu'na kayıtlı sadece 197 menajer bulunmasına karşın, tahmini 2-3 bin kişi bu işi yapıyor! Ülkemizdeki profesyonel futbolcu sayısının 3575 olduğunu da hemen belirteyim.

Yani nerede ise 2 futbolcuya 1,5 menajer düşüyor! Prensip sahibi menajerler genelde transfer ücretinin yüzde 10'u oranında komisyon alıyor. Tabii transfer ücretinin azlığına ya da çokluğuna göre bu oran değişebiliyor. 1 milyon liralık sözleşme imzalayan bir futbolcudan yüzde 10, hatta yüzde 5 oranında bile komisyon aldığınızda 50 bin lira gibi çok tatlı bir paranın sahibi olabiliyorsunuz. Futbolcuların tamamına yakını 1'den fazla menajerle çalışıyor.

***

İsteyen istediği dakikada menajer olabiliyor! Yeter ki, bu işe soyunan kişi, futbolcu ve yönetici bazında 3-5 iyi arkadaş edinsin... Güzel iletişim kursun. Gerisi kolay.

Gelsin paralar, gitsin paralar! Sermaye falan gerekmiyor. Pazarlanacak futbolcunun kalitesi, kapasitesi, kariyeri, yeteneği hiç önemli değil... Sürekli yedek kalsa bile 'Uyum sorunu var' deniliyor!

İşin acı tarafı, bu mecrada jargon deyimiyle indiragandi çok oluyor. Yıllığı 100 bin lira olan bir futbolcu ile diyelim ki 1 milyon liraya sözleşme imzalanıyor. Kulübün kasasından bu 1 milyon liranın tamamı çıkıyor. Futbolcuya ise 100 bin lira ödeniyor. Cambaz menajer ile taklacı yönetici kalan parayı kendi aralarında bir güzel pay ediyor.

Kardeş payı! Ortada fiş, belge falan yok. Aldım, verdim... Ve sonra da birileri 'Kulüpler borç batağında' diye feryat ediyor. Tabii bu feryat edenler arasında timsah gözyaşı döken kulüp yöneticileri en önemli bölümü teşkil ediyor

***

Futbol tarihimizin en veciz sözlerinden biri şudur:

'Öpülmenin yaşı yokmuş... Menajerler beni çok öptü.'

Kim mi bu sözün sahibi?

Yakın geçmişte kaybettiğimiz İlhan Cavcav...

Bilgi ve deneyim açısından şeytana bile pabucu ters giydirebilecek olan Gençlerbirliği'nin

Merhum başkanından bir anekdotla noktalayalım.

'Sezon başı bir menajer geldi, elinde müthiş bir futbolcu olduğunu söyledi. Bu futbolcunun özelliklerini de sıraladı. Fiyatının her şey dahil 1 milyon avro olduğunu belirtti. İnandım.

Yine de... Canım çok yandığı için, zaman istedim. Ertesi günü... Başka bir menajer geldi. Aynı futbolcuyu bize çok ucuza getirebileceğini ifade etti. Fiyatını sordum. 800 bin avro, dedi.

Şaşırdım!

Alacağımız futbolcunun maliyeti 1 günde tam 200 bin avro düşmüştü. Hafif işkillendim. Belli ki bir şeyler dönüyordu. Aradan 1 hafta geçti. Bu süre içinde ilk 2 menajer sürekli arayarak beni iknaya çalıştı. Hep geçiştirdim. Sonrasında... 3. bir menajer geldi. Aynı futbolcuyu çok iyi tanıdığını ve 700 bin avro'ya bize getirebileceğini vurguladı. Ne diyeceğimi bilemedim.

Haliyle... Geç de olsa... 3. Menajerin teklifini kabul ettim. 700 bin avro'ya o futbolcuyu transfer ettim.' Sonradan öğrendim ki... Bu 3 menajer, birlikte çalışıyormuş... Yani bildiğin çete... İlk gelen menajer, ya tutarsa diye fiyatı yüksek tutuyormuş. 2. gelen, bu futbolcunun cilalamasını yapıyormuş. Haliyle 3. gelenin işi kolaylaşıyormuş. Sonra da bize attıkları kazığı, kendi aralarında paylaşıyorlarmış! Futbolcu inanılmaz kötü çıktı. 100 bin avro bile etmezmiş... Doğru dürüst oynayamadı. Yok pahasına elden çıkarttık.

***

FIFA'nın yasaklamasına rağmen hilesi, hurdası, yalanı, dolanı bol cambazların hâlâ meydanda at koşturduklarını Başkan Ali Ay'ın açıklamalarından anlıyoruz. Hala kakalayacak oyuncu, kazıklayacak kulüp arıyorlar.

Bursaspor'da tanık olduğum trajikomik bir olayla bitirelim...

Ali Karasu döneminde kaleci Vega'nın bile tanımadığı 3 menajeri peş peşe ortaya çıkmış, hepsine de komisyon ödenmişti. Herve Tum'un da öyle... Onlar bu diyardan göçeli çok oldu ama avantalarını almak için bekleyenler hâlâ kapıda!