Neden dara düştük?

Mustafa ÖZKESKİN 16 Ocak 2018 Salı, 06:12

Bursaspor'un Tottenham'la bir kader birliği olduğunu düşünürüm zaman zaman... Marka değeri ve taraftar beklentisinin imkânlarının çok önünde gittiği kulüpler bunlar. Tottenham tıpkı Bursaspor gibi İngiltere'nin en renkli takımlarından biri olmasına rağmen Pochettino gelene kadar Premier League tarihinde hiç ilk 3'e girememişti. Pochettino'nun doğru stratejisiyle önce üçüncülük, sonra ikincilik geldi. Bu yıl da ilk 5'teler...

İbrahim Yazıcı döneminde gelen şampiyonluk öncesi verilen sinyaller de Bursaspor'un müthiş bir patlama yapacağının göstergesiydi ve sonunda kupa geldi. Şu bir gerçek ki Bursaspor bir günde şampiyon olmadı.                                                           

Uzun yılların getirisiyle bir organizasyonun ve de Pochettino gibi Ertuğrul Sağlam faktörünün eseridir o şaheser tablo... Bir daha tekrarlanır mı bilemem?                                                                                                         

***

Kulüplerinde doymuşluğu yaşamış, aktif futbol hayatlarının son demlerinde tarihte son bir başarı öyküsüne imza atmak için toplanmış bir oyuncu grubu ile genç yetenekli, hırslı ve başarıyı tatmamış gençlerin harmanlanmasıyla gelinen muhteşem bir noktadır o şampiyonluk...                                                                                                            

O dönemin bizlere anlattığı başka şeyler de var tabii. Şampiyonluk sonrası geçen süreçte Bursaspor transfer komitesi potansiyel yıldız adayı bulmakta çok başarılı olamadı.                                                                                                                                      

Sercan Yıldırım, Volkan Şen, Ozan İpek gibi eldeki hazır değerlerin pazarlanmasının ardından Serdar Aziz, Ozan Tufan ve Şener Özbayraktar örneği yuvadan yetişmiş yetenekler hatırı sayılır bedellerle gönderildi. Kulüp bütçesine konan katkının ne olduğunu tartışmanın bir anlamı yok artık.                                                                                

***                                                                                                                                           

Ancak o gün bugün Bursaspor ihracat kotasına yeni genç isimler koyamadığı için dara düştü. O zaman iç ve dış piyasaya yönelip kadroya uygun yetişkin takviye araştırmasına girmek zorundasınız.                                                                                                                                  

Hazır ve yaşı yüksek oyuncuları tespit etmek çok zor değil. Bir transfer komitesi;  kadro mühendisliğine uygun hareket eder.
Bunun 4 ayağı vardır;
1- Uygun, uyumlu, yetenekli kadro.
2- Yıldız transferi, kulüp altyapısı, ülke altyapısı dengesini gözeten kadro.
3- Yaş ortalaması dengeli kadro.
4- Yüksek transfer/kullanım yüzdesi.
Birinci şıkta sorun yok. Ancak diğer 3 unsur problemli. Oyuncu izleme ekibinin ve transfer komitesinin, bu açıdan Bursaspor'da görevini yeterince yaptığını söylemek zor. İşte bu nedenle de gelecek adına Bursaspor'un işi zor!..