Pabuç pahalı!

Mustafa ÖZKESKİN 25 Temmuz 2016 Pazartesi, 06:50

Transfer dönemi start alalı neredeyse 2 ay oldu, ortada 'vay be o da mı geldi diye' okunur, dişe dokunur bir isim henüz yok! Beşiktaş ile Fenerbahçe'nin birbirinden aldığı Gökhan Gönül ile İsmail Köybaşımedyada bomba transfer diye yayınlanıyorsa fazla söze gerek var mı? Oysa günlerdir gazetelerde ve televizyon haberlerinde nice isimler yazıldı, söylendi ama hiçbiri henüz gelmedi!

Şüphesiz asıl hedef taraftara umut dağıtıp, onları beklenti içinde tutmak. Yoksa heyecan ölür! Gazeteler satmaztelevizyonlar izlenmez...Bunlar transferin ön bahçesi, bir de arka yüzü var.                                                                                                           UEFA'nın 'Finansal Fair Play' kurallarını kulüplere sert bir şekilde uygulaması, maliyenin kara parayı önlemek için 'nereden buldun yasasını' yöneticilerin burnuna dayaması ve de Bursaspor başta olmak üzere birçok kulübün kendi içinde aldığı ekonomik sıkıyönetim kararlarını yürürlüğe koymasıtransferde yaprak kımıldamamasının başlıca nedenleri. 

XXXGalatasaray'a verilen Avrupa'dan men cezası, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un mali açıdan takibe alınması Türk futbolunu derinden etkiledi.

Geçen sezona kadar transfer dönemlerinde yüksek bonservis bedelleriyle önemli yıldızları kadrosuna katan söz konusu kulüpler, bu yıl daha çok bonservisi elinde olan futbolculara yöneldi.'5 Büyük' takımın yanı sıra diğer kulüplerin de düşük bonservislioyuncuları transfer etmeleri, Türkiye'ninbonservis bedeli ödeme konusunda Avrupa'nın en az harcayan ülkeleri arasında yer almasına neden oldu. Geçen yaz transfer döneminde bonservis bedeli olarak toplamda 85,4 milyon avro ödeyen Süper Lig kulüpleri şu ana kadar (20 Temmuz 2016) bonservis karşılığı olarak 9,6 milyon avroharcama yaptı.                                                                                                                          Nitekim; Spor Toto Süper Lig ekipleri transfer harcamasında Avrupa'nın majör 10 ligi dikkate alındığında son sırada yer aldı!                                                                                                Toparlarsak; UEFA korkusu yüzünden kulüpler artık ayağını yorganına göre uzatıyor. Yoksa pabuç pahalı!

 

Avrupa Toplam Bonservis Bedeli Harcama (avro)

  1. İngiltere Premier Lig: 401 milyon
  2. Almanya Bundesliga: 340 milyon
  3. İtalya Seri A: 245 milyon                                                                                                                        
  4. İspanya La Liga: 173 milyon
  5. Fransa Ligue 1: 101 milyon
  6. İngiltere Championship: 48 milyon
  7.  Portekiz Premier Lig: 35 milyon
  8. Belçika Jüpiter Lig: 15,2 milyon
  9. Hollanda Eredivise: 14.4 milyon
  10. Spor Toto Süper Lig: 9,6 milyon