Mustafa ÖZKESKİN 01 Nisan 2016 Cuma, 12:58

Milli takımın son İsveç ve Avusturya maçlarındaki futbolu ne kadar övgü alıyorsa, futbolcuların giydiği yeni tasarım formalar da medyada o denli eleştiri yağmuruna tutuluyor. Malum; Antalya'daki İsveç karşılaşmasına 'Kırmızı-Siyah' formayla çıkılırken, Viyana'daki karşılaşmada da futbolcular sadece deplasmanlar için hazırlanan  'Turkuaz' formayla sahadaydı.

 Eleştirilerin ağırlığı özellikle içerde giyilen forma renklerine... 'Niye kırmızı beyaz forma yok da, kırmızı siyah var' diye tepki gösterenlerin yanı sıra, 'milli formamız kafes konmuş bir karanlık gibiydi' yorumuyla bu modeli 'gayrı milli forma' diye tanımlayıp sevimsiz bulanlar da var...

Şüphesiz renkler ve zevkler değişiyor ama bu konudaki görüşümüzü merak edenler olabilir, söyleyelim... Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Brezilya, Arjantin 50 yıldır aynı renklerle, aynı formalarla oynarken, biz niye sürekli milli formanın rengiyle şekliyle oynuyoruz? 

Gelelim Volkan Babacan'ın Viyana Ernst Happel stadında giydiği o 'pembe' kaleci kazağına. Bir zamanların ünlü televizyon dizisi 'Pembe Panter'i çağrıştıran bir resim gibiydi. Yeni nesiller bilmez, bir vakitler kaleciler de hakemler gibi ilke olarak siyah giyerdi. Bilemedin gri, lacivert, koyu yeşil... Homofobik erkeğin ihtiyatkâr renkleriyle sınırlı bu gardrop artık çok eskilerde kaldı.

Bakın;  futbolumuzda '5 Büyüğün' kalesini koruyan Beşiktaşlı Tolgan Zengin 'Bayrak kırmızısı', Fenerbahçe'de Volkan Demirel 'Gök mavisi',  Galatasaraylı Muslera 'Ördek yeşili', Bursasporlu Harun Tekin 'Kanarya Sarısı' ve de Trabzonspor'da Onur Kıvrak 'Civciv sarısı'kazaklardan vazgeçmiyor.

Bazı kale-bilimcilerin bulgularına göre, böyle göz alıcı renkler mıknatıs etkisi yapıyor ve şut çeken oyuncuları gayrı ihtiyarî topu kaleciye nişanlamaya sevk ediyor. Avusturya kalecisiRamazan'ın hatası sonucu Arda'nın attığı golde 'siyah' kazağın etkisi oldu mu acaba? 

MİKROFON ANILARI 1 MAÇTA 2 HAKEM

Hilmi Ok... Geçmişin ünlü FIFA kokartlı hakemi. Döneminde Uluslararası düzeyde en kritik karşılaşmaları yönetmiş, hakem hocası olarak çok sayıda hakem yetiştirmiş uzun yıllar MHK başkanlığını yürütmüş futbol dünyasının güvenilir önemli bir ismidir.

'75-76 sezonun son maçını Bursa'da yönetiyorum...  Bursaspor-Trabzonspor karşılaşması.Tribünler de yok denecek kadar az seyirci var. İlk düdükle birlikte dikkatimi çekti. Trabzon'un her atağında tribündeki bir seyirci depara kalkıyor, aynı anda da yüksek sesle de bağırıyordu:

- Haydi Ali Kemal orta yap, Necmi bomboş- Bursaspor atağında ise geriye koşup  

- Şenol kaleni terk etme... Turgay kademeye gir...' diye sürekli taktik veriyor hiç susmuyordu.

Bu da yetmezmiş gibi işime karışıp

- Hoca faul var... Hoca ofsayt var...- diye beni ikaz ediyordu. İşin enteresanı çoğu pozisyonda haklıydı da!

Artık dayanamadım, maçın hakemi o mu yoksa ben miydim? Oyunu durdurup kenardaki görevlilere onu işaret ederek 'şu seyirciyi tutun ve dışarı atın' dedim. Anladı ve haykırdı:

'Hakeeem... Hakeeem... Ben tuvalete gidiyorum... Maçı 5 dakika sen yönetiver!'

SEÇMECE SAÇMACA BUNLAR 

x-'Hakan Çalhanoğlu'nun frikiklerinde barajın önüne bir de istinat duvarı lazım! Avusturya'ya attığı golü dünyayı kurtaran adam bile kurtaramaz!'
Feyyaz Uçar-Fanatik

x-'Beşiktaş 3-0 ı bulamayınca hep maç tehlikeye giriyor. Rakibi yakalamışken ümüğünü sıkıp işini bitireceksin. Yoksa kendine gelirse seni fena ısırır!'
Erman Toroğlu-Fotomaç

x-'Mehmet Topal Fenerbahçe'de orta saha milli takımda stoper oynuyor.  Adam futbolcu olduğu kadar insan bir defa... Eşiyle birlikte bir bakıyorsunuz unutulmuş bir gariban hastanesinin ihtiyaçları için kampanya başlatmış, bir bakıyorsunuz hasta çocukların yanında. Heykeli dikilen Alex'ten neyi eksik?
Ercan Güven-Milliyet

x-' Dursun Özbek, Galatasaray'daki çarkı çevirmek için her gün kasasına 1 milyon dolar koymak... Şaka yaptığımı sanmayın... Hafta sonlarını çıkarırsanız 23 günde 30 milyon doları bulmak durumunda Dursun Başkan...'
Bahri Havadır-Yeniyüzyıl 

x-' Galatasaray - Aticmatic'le- manyetolu sisteme geçti. Hem hesaplı, hem masrafsız hem de icraatsız-faydasız! Kuru kuruya 2 ileri 3 geri evir çevir, vırrr vırrrr...'
Oğuz Dizer-Fanatik