Rakamlarla yeni sezon

Mustafa ÖZKESKİN 16 Ağustos 2016 Salı, 06:52

Süper Lig, 61. sezonuna bu hafta oynanacak maçlarla merhaba diyecek. 18 kulüp 2016-17 sezonunda Süper Ligimize yeni umutlar, yeni beklentiler ve hedeflerle giriyor. Tüm kulüpler için hedef, ligi bir önceki yıla göre daha üst sırada tamamlayarak sportif ve mali yönden iyi bir performans sergileyebilmek. Bazı kulüpler içinse hedef sezon sonunda bu kupaya ulaşabilmek veya ligi ilk beş içinde bitirip bu sayede Avrupa vitrinine çıkabilmek...

19 Ağustos 2016 Cuma günü Adanaspor-Bursaspor maçı ile başlayacak Süper Lig, 34 hafta sürecek ve tam 306 maç oynanacak. Türkiye 1. Futbol Ligi şimdiki adıyla Süper Lig'in başlangıç tarihi 1959... Bu tarihte düzenlenen Türkiye 1. Futbol Ligi'nin ilk sezonunda maçlar, 8'er takımdan oluşan Beyaz ve Kırmızı adlı iki grupta oynanıyordu. 1959-1960 sezonundan itibaren ise grup sistemi kaldırıldı ve Türkiye 1. Ligi bugünkü statüsü ile oynanmaya başlandı.

Ligde 1987-1988 sezonuna kadar galibiyete 2 puan verilirken, bu sezondan itibaren galibiyete 3 puan verilmeye başlandı.

AVRUPA'NIN EN ZENGİN 6. LİGİ

Geçen altmış yıllık süre içinde Süper Lig Avrupa'da kendisinden daha önce kurulmuş çoğu ligi geride bırakarak Avrupa'nın en zengin altıncı ligi durumuna geldi. Bu başarıda en kritik tarih ise 1992 olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü, 1992'de TFF özerk hale getirildi ve futbolun endüstriyel dönüşüm dinamikleri bu tarihle harekete geçti. İlk havuz sistemine bu dönemde geçildi. Bu sistem ile Türk futbolu hızla parasal değerini artırmaya başladı. Türk futbolunun altyapısına ve tesisleşmesine yönelik yatırımlar arttı. Nitekim, bu sürecin sonunda bugün gelinen noktada Süper Lig, yıllık yarattığı 834 milyon euroluk gelir ve 1 milyar 10 milyon euroya ulaşan bonservis değerleri üzerinden de, Avrupa'nın en değerli altıncı ligi konumunda bulunuyor.

44 MİLYON EUROLUK TİMSAH

Süper Lig'in bonservis bedelleri üzerinden en değerli kulübü 134 milyon euro ile Fenerbahçe olurken, Galatasaray 110 milyon euro takım değeriyle 2. sırada, Beşiktaş da 99.5 milyon euroluk değeriyle ligin en değerli üçüncü takımı durumunda. 44.08 milyon euro değeriyle Bursaspor 7. basamağa otururken Alanyaspor ise 21.5 milyon euroluk değeriyle sonuncu sırada yer alıyor. Ortalama takım değeri ise Süper Lig'de 56.2 milyon euro olarak görünüyor.

Süper Lig'in en değerli oyuncusu ise 14 milyon euroluk bonservis değeriyle Galatasaray'ın kalecisi Fernando Muslera...

EN GENÇ TAKIM ADANASPOR

Süper Lig'de bu sezon 18 takımda toplam 505 oyuncu top koşturacak. Takım başına 28 oyuncuyu kadrosunda bulunduran Süper Lig ekiplerinin yabancı oyuncu sayılarıysa 196... Yabancı oyuncu sayısına sahip Süper Lig'de, yabancı oyuncu yüzdesi ise 39. Süper Lig'de takımların yaş ortalaması 26.6'ya ulaşıyor. Süper Lig'in en genç takımı 23.9 yaş ortalamasıyla Adanaspor olurken, en yaşlı takımı 28,8 yaş ortalamasıyla Akhisar Belediyespor...

Bursaspor ise 26'lık ortalama ile 7. durumda.

Futbolun tüm güzelliklerini doyasıya yaşamak istediğimiz 61. Sezon'da, kulüpleri çok yakıcı sorunlar bekliyor. İçinde bulundukları finansal sıkıntılar, buna karşın durmayan transfer harcamalarının kaçınılmaz sonucu giderek bozulan mali denge ve bütçe disiplini, satılamayan kombine kartlar, boş kalan statlar, düşen seyirci sayılarıyla azalan maç günü gelirleri, kulüp gelirlerini aşan takım maliyetleri, kulüplerimizin önünde duran en önemli sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.

İşte bu ahval ve şerait içinde Süper Lig perdelerini açıyor. Bizler de tribünlerde, televizyon başında yerimizi alarak, bu gösteriyi izlemeye çalışacağız.

Herkese kolay gelsin.

Resimaltı:

26.0 yaş ortalamasıyla Süper Lig'de 7. konumda olan Bursaspor, takım değeri olarak toplamda 44.08 euro ile yine yedinci sırada...