SİL BAŞTAN ŞART

Mustafa ÖZKESKİN 08 Eylül 2015 Salı, 07:34

ERTUĞRUL Sağlam için Bursaspor yabancısı olmadığı bir kulüp olsa da; yeni hocalarla sezon başları sıkıntılıdır. Farklı bir oyun anlayışı, daha önce yapılmamış idmanlar, takımını tanımaya çalışan teknik adam, hocasını anlamaya çalışan oyuncular, takıma adapte olmaya çalışan transferler.                                                                

Hele hele Bursaspor gibi transferde kamyon dolusu adam gönderip, yolladıklarının iki katı yeni oyuncu ile kadrosunu tıka-basa dolduran bir takımın hocası açısından işler daha da zordur.

Her şey sil baştan!                                                                                                                               

Bu sezon hedefini şampiyonluk ya da 'ille de Avrupa' diyerek lig bitiminde ilk 5'e sıkışmayı planlayan takımlar çok önemli transferlere imza attılar. Hem teknik direktör hem de oyuncu olarak yeni ve önemli yıldızlar seyredeceğiz.

***

Görünen o ki; Türk futbolunun şampiyonluk yaşamış '5 Büyüğü' yine klasmanın en tepesi için çekişecek. Belki kadrolarını önemli isimlerle donatan Antalya, Rize, Kasımpaşa yukarıları zorlayacak. Geçen yılın flaş ekibi Başakşehir'in ise işi zor gibi. Futbolda güzel bir söz vardır; 'Şampiyonluk ilk üç ayda kazanılmaz ama ilk üç ayda kaybedilir' diye! Geçen sezonun ilk yarısındaki görüntüsüyle herkesin favorisi Fenerbahçe ligi kupasız kapatırken, kimsenin şans tanımadığı sezonu 3 teknik adamla tamamlayan Galatasaray'ın üç kupayı kucaklaması gibi...

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçları favorileri yoracak. Milli maçların araya girmesi bazı takımlara avantaj sağlarken, belki de istim üstündeki bazılarının da hızının kesilmesine neden olacak.

***                   

Nitekim ilk 3 hafta sonunda F.Bahçe ile Trabzon'un dışındaki '3 Büyüğün' yenilgi ile tanışmaları, sahalarında beklemedikleri kayıplara uğramaları gelecek adına büyük sürprizler yaşanacağının işaret fişekleri sanki.

Bu yüzden ilk 6 maç çok önemli. Üst üste iki-üç maçı kazanamayan takım bir anda 7-8 puan geriye düşebilir, şampiyonluk veya ilk 5 motivasyonunu yitirebilir. Özellikle deplasmanlarda çok kolay puan kaybeden Bursaspor'un bu soruna acilen çözüm bulması şart. Fenerbahçe, Galatasaray, Rize'nin dışında, Timsah'ın üst üste Konya ve Mersin deplasmanları ile devreyi noktalaması sorun yaratabilir.

Saraçoğlu ve TT Arena'daki olası olumsuz sonuçlarla eve döndükten sonra Karadeniz'den Akdeniz'e inilen seride o iklime daha alışkın olan ev sahipleri karşısında zor anlar yaşayabilirsiniz.

Demek istediğimiz o ki; Bursaspor'un bu hafta sonu sahasındaki Gençlerbirliği maçında 3 puanla tanışıp her şeye sil baştan yapması, önündeki uzun maratonun olmazsa olmazı.