Sistem çok riskli!

Mustafa ÖZKESKİN 23 Kasım 2017 Perşembe, 06:10

Paul Le Guen'in sistem değiştirerek 3-5-2'ye dönmesinin ardından Bursaspor, oynadığı 4 maçın üçünü berabere bitirirken birini de kazandı. Üstelik iki deplasmandan birer puan çıkarıp hiç kaybetmedi?..

"Sonda diyeceğimizi başta söyleyelim. Sistemle, taktik gibi oynayamazsın! Sistem, yerleşik bir düzendir. Hazırlık ya da devre arası boşluğunda yani geniş bir zamanda öğretirsin, ondan sonra da uygularsın. Bursaspor'un çekirdek kadrosundaki Harun, Aziz, Ertuğrul, Batalla, Jorquera, Stancu hatta Sinan ile Kubilay geçen yıllardan kalma. Bu oyuncular 4-4-2 düzenine alışıklar. Lig başını almış giderken bir anda alışıldık düzenden dönmek sıkıntı yaratır!.. Her ne kadar dünya terk etmekte olsa da 3-5-2'ye itirazım yok. Hoca inandığına göre sorun yok itirazım geçiş sürecine..."

4 maçlık periyotta kazanılmış 6 puana göre ortada bir başarı var. Buna ne diyeceğiz?

"Bizim medyamız tabelaya bakarak yazıp konuştuğu için şimdilik görüntü öyle. Bardağın dolu tarafı bunu gösteriyor ama boş kısmına bakarsak kayıp oranı yüzde elli. Bursaspor'un elinde şu anda üçlü savunma yapacak güç yok. Göztepe maçında Titi'nin yokluğunda yerine oynayan Faty'nin durumu ortada. Ayrıca çok bireysel hata yapan Ertuğrul ve Ekong ile üçlü savunma yapmak müthiş riskli. Kasımpaşa ve Göztepe maçlarında iki rakibin de kalende pozisyon rekoru kırıyor."

İki maçın da kahramanı kim oluyor?

"Kaleci Harun Tekin!

Eğer sizin kaleciniz 12 maçta toplam 38 kurtarışla Konyalı Serkan (44) ve Kasımpaşa'dan Ramazan'ın (40) ardından ligin en çok kurtarış yapan eldiveni oluyorsa savunmanızda bir arıza var demektir! Harun da bir yere kadar. Gün gelir bu zaafınızdan yararlanan bir rakip karşısında dağılırsınız. Aynı sistemle oynayan Tudor'un Galatasaray'ının Başakşehir önünde yaşadığı hüsran gibi!"

Hocanın uyguladığı sistemde size göre yaşanan sorun sadece savunmadan mı kaynaklanıyor?

"Şüphesiz sıkıntı sadece defansta değil. 5'li orta saha oynuyorsanız iki kanadınızın fonksiyonu çok önemli. Barış ile Aziz'in kenardan bindirmelerle hücuma destek vermeleri şart. Barış'ın savunma yönü iyi ama ofansta zayıf. Aziz hücuma yatkın ancak üçlü defansta arkaya adam kaçırmanın ne denli tehlikeli olduğunu bildiği için ileri çıkmakta endişe yaşıyor. Kembo ile Delarge sprinter iki açık. Çapraz koşularla rakip savunmanın göbeğini dağıtmakla yükümlüler. İkisi de hiç verimli değil. Hal böyle olunca da Stancu hücumda tek başına ne yapacağını bilemez halde yalnızları oynuyor. Ön libero Badu orta sahada rakiplerle boğuşmak zorunda kalınca bütün yük Batalla'ya biniyor. Geldiği günden bu yana en kötü sezonunu yaşayan Arjantinli kaptan oyunu yeterince kuramadığı için Bursaspor pozisyon açısından en kısır dönemlerinden birini yaşıyor. Demek istediğimiz o ki Bursaspor aslında 3-6-1 oynuyor."

Sizin tespitlerinizden anladığımız kadarıyla kadrodaki mevcut oyuncular hocanın uygulamaya çalıştığı sistem için yetersiz mi?

"Evet...Bu sıkıntıyı ben değil Le Guen doğruluyor. Göztepe maçında oyun düğümlenmişken, bazı oyuncular çaptan düşüp aksarken karşılaşmayı tek oyuncu değişikliği ile tamamlamak ne demek?

'Bu takımda yedekte oturan kimse bu maçı çevirecek kalitede değildir' anlamına gelmez mi? Son günlerde abartılı bir altyapı konusu var. Okuyoruz, dinliyoruz gençlere methiyeler düzülüyor. 'Vakıfköy'den cevher fışkırıyor, Bursaspor'un geleceği çok parlak' deniyor...             

 İyi güzel de son maçta olduğu gibi Kubilay Kanatsızkuş, Rüştü Hanlı, Furkan Soyalp kulübede neden oturuyor? Genç dediğimiz ama kaptanlıktan söz eden Ertuğrul Ersoy'un dışında niye altyapı kökenli oyuncu yok sahada? Ne zaman şans bulacak ballandırıla ballandırıla anlatılan bu gençler?.."

Röportaj: Ali ŞAHİN