STADA NAZIR BALKONLAR

Mustafa ÖZKESKİN 05 Ocak 2018 Cuma, 06:10

Kontra'da yer alan fotoğrafın içeriği şöyle:

'Türkiye Kupası 5. tur ilk maçında evinde ağırladığı Konyaspor'a 3-0 mağlup olan Batman Petrol taraftarı, stadyumda yer bulamayınca çatılarda maçı seyretti...'

Çok değil 4-5 yıl öncesine kadar 'balkondan maç seyri' özellikle Anadolu'da futbol folklorunun unutulmaz bir parçasıydı...

Ne zaman ki ülkemizde statlar sil baştan yapılarak azmanlaşıp 'Arena' adı altında çevreye kapandı işte ondan sonra 'balkon kültürü' giderek azaldı. Liberal ekonominin kudreti, mani olamadığını en azından kayıt dışı piyasa marifetiyle içine alır.

Yani statlar yenilenip büyüdü, balkon sefaları öldü!

Mesela; Mersin İdmanyurdu 2. Lig'de iken Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın üç tarafı açık olduğu için saha bütün olarak görülüyormuş. Mersinli dostların anlattığına göre çevre balkonlarda tam tekmil(!) fiks menü keyif sofraları kuruluyormuş!

Hüseyin Avni Aker Stadı'nda da deniz tarafı kale arkasında bir apartmanın 3. kat balkonunun uzun yıllar ekstra-tribün olarak hizmeti verdiğine Trabzon'a her gittiğimde bizzat tanık oldum.

Keza 2008-2009 sezonunda Denizlispor-Bursaspor maçında biletler 20-40-60 lira, Denizli Atatürk Stadı civarındaki apartmanların balkon, pencere ve çatıları; 5 ve 10 lira idi!

 

Balkon ekonomisinin tavan yaptığı gün, Süper Lig'de hani şu 'şike teşebbüslü' 2011 sezonunun son haftasındaki Sivas-Fener maçıydı. 'Havuz tarafı kale arkası' tabir edilen mıntıkadaki apartmanların üst kat balkonları, günler öncesinden rezerve edildi. Anadolu Ajansı'na konuşan bir ev ve balkon sahibi, pencerelerle beraber 38 kişilik servis kapasitesi sunduğunu söylüyordu.

Bizden bir örnekle bitirelim...

60'lı yılların sonlarından itibaren Bursa Atatürk Stadı'nın üstü kapanmadan 40 merdivenlerden çıktıktan sağ dönüldüğünde 'p.ç Ali' ile hemen yanındaki 'Turan'ın kahvehaneleri sizi karşılardı. Maç günleri bu iki mekân karşılaşmayı seyretmeye gelenlerle dolardı. Bu hizmetin karşılığında bir ücret ödenirdi. Yer kalması durumunda garibanlar beleş izlerdi.

Ne güzeldi o balkon günleri...