TİMSAH’IN ONUR ABİDESİ

Mustafa ÖZKESKİN 05 Mart 2018 Pazartesi, 06:06

Timsah'ı 9 hafta sonra yoğun bakımdan yaşama bağlayan Kayseri galibiyetine sadece 'hayat veren 3 puan' gözüyle bakmak haksızlık olur. Bu maçın öncesi, içi ve sonunda yaşanan her biri kendine özel öyle hikâyeleri var ki...

Oyun içindeki bir sahneye fotoğrafçılık tabiriyle objektifi biraz daha yakına ayarlayarak bizde herkesin tanık olduğu gerçek bir hikâyeyi yazıya dökelim.

Golsüz devam eden karşılaşmanın 69. dakikası...

Le Guen Rostock'u çıkarıp yerine Sow'u yolluyor sahaya...

Tribünlerde ıslık uğultuları eşliğinde müthiş bir tepki!

Kime ve niye bu protesto?

Bostock'un oyundan alınmasına mı?

Ya da Sow'un oyuna girmesine mi?

Yoksa haftalardır bilinçaltında hocaya yönelik biriken tepkinin dışa vurması mı? Hocası tarafından kenara alınan oyuncuların agresif görüntülerine alışığız da...Taraftarın, takım komutanının kararına tepki göstermesine yabancıyız!

Bu sorunun cevabını hiçbir zaman alamayacağımıza göre...

Şimdi hikâyenin içinden bir başka hikâyeye gidelim...

2008 Avrupa Şampiyonası'nda İspanya Ulusal Takımı'nın teknik direktörü Aragones, ilk 3 grup maçının hepsinde Iniesta'yı 60'ıncı dakikada oyundan çıkarmıştı.

22 Haziran'da Viyana'daki çeyrek finalde İtalya'ya karşı işler pek de iyi gitmezken yine tam 60'ıncı dakikada değişiklik tabelasında 6 numara yanınca o sakin Iniesta'nın gözleri parladı! Kenara gelirken Aragones'in gözlerine uzun uzun baktı, baktı, baktı...

İspanyol hoca hayatının belki de en uzun on saniyesini yaşadı Viyana'da.

İlk 4 maçın tamamında sonuca/gidişata bakmaksızın 60'ta Iniesta'yı oyundan alan Aragones, bir daha hiç çıkarmadı bu futbolcuyu!

Futbol bazen böyledir. Evet; teknik sorumluluk bütünüyle kenardaki teknik adamdadır. Oyunun akış sürecinde ne düşündüğünü sadece kendi bilir ve sadece sonuçla endekslidir.

Paul Le Guen de 69'da yaptığı Sow-Bostock değişiminde Batalla'yı forvet arkasından alıp, defansın önüne yerleştirirken o ana kadar rakiplerin kıskacında nefes alamayan Stancu'ya özgürlük tanıdı. Daha önce yaptığı gibi sistemi kurcalamak yerine oyun formasyonunu değiştirdi.

İşte o andan itibaren geçen yıl Trabzon'da attığı golle sezonu kurtaran adam girdi devreye.

Pablo Martin Batalla...

7 orta yaptı ve 4 top çalıp 9 ikili mücadele kazandı. Arjantinli kaptan aynı zamanda 11.5 km ile Bursaspor'un en çok koşan oyuncusu oldu.

Onurlu adam Batalla yaptığı asistle, kendisi gibi çok gayret eden, sonucunda da hak ettiği golü atan Stancu ile beraber haysiyet gösterisi yaptı Timsah Arena'da... Düşüncem odur ki Başkan Ali Ay ile yönetimi ve de Paul Le Guen'in, kaybedilmesi halinde hikayesi çok farklı olacak bir maçta kader değiştiren adam olarak Batalla'nın evine birer teşekkür çiçeği göndermeleri gerekir...