YAŞLI KADIN VE RONALDO!

Mustafa ÖZKESKİN 25 Temmuz 2018 Çarşamba, 06:27

Juventus'un 117 milyon avro'ya kadrosuna kattığı Cristiano Ronaldo'nun adını ve numarasını taşıyan formaların tanesi, 104 avro'dan satışa çıktıktan sonra 24 saat içerisinde 520 bin adet satılması 2018'de futbol dünyasına damgasını vuran en sansasyonel haberi oldu kanımca.

Sözü getirmek istediğimiz nokta Portekizli yıldız oyuncu değil yeni kulübü...

Meraklısı mutlaka bilecektir ama biz yine de bir hatırlatma yapalım bugünkü köşemizde...

İtalyanlar 12 yıl önce Berlin'de Dünya Kupası'nı kazanırken, şike skandalıyla ikinci lige düşürülen Juventus, sonrasında Seri A'ya geri dönmekle kalmayıp üst üste 7 kez şampiyon oldu!

Peki, İtalyan kulübü dibe vurduktan sonra ne yaptı da böyle bir mucizeyi gerçekleştirdi?

9 Temmuz 2014'te Berlin'de Zidane, Materazzi'ye kafa atmış, İtalyanlar adına son sözü, sağına atlayan Barthez'in soluna doksana vuran Grosso söylemişti.

Ertesi gün La Gazzetta dello Sport, yüzyılı aşan tarihinin belki de en unutulmaz manşetiyle çıktı:

Tutto Vero! (Her şey gerçek, İtalyan Dünya Şampiyonu).

Sezonu şampiyon kapatan Juventus taraftarı ise Dünya Kupası zaferinin sevincini yaşayamadı bile... Calciopoli skandalı olarak futbol tarihine geçen şike operasyonunun bedelini ağır ödedi.

Kaleci Buffon, Nedved ve Del Piero, ikinci lige düşürülen takımı terk etmediler. Berlin'de son penaltıyı atan Grosso o sezon Inter'e gidip şampiyonluk yaşadı, yolu üç yıl sonra Juventus'a düştü ve beşlemenin ilk ikisinde siyah-beyazlı formayı giydi. Eksi puanlarla başladıkları Serie B'den tekrar Serie A'ya yükseldiler. 4 yıl önce Milan'dan gelirken taraftarın "Yetersiz, Juventus ayarında değil" diyerek protesto ettiği teknik direktör Allegri, takımın üç ası Carlos Tevez, Pirlo ve Vidal'e sezon başlarken veda etmek zorunda kaldı. Lig tarihinin en kötü başlangıcını yapan ve "Bu sezon şampiyon olamaz, gidenlerin yeri dolmadı" dedirten Juventus, Dybala, Pogba, emektar Chiellini ve Buffon'lu kadrosuyla o kötü grafiği 25 maçta 24 galibiyet bir beraberlikle (Bologna) sona erdirdi. Napoli, Roma ve Inter için de 'yaşlı kadın'a selam durmaktan başka bir seçenek kalmadı. Geride kalan sezonda da ligi 95 puanla zirvede tamamlarken üçüncü Roma'ya 18 puan fark attılar!

'Yaşlı kadın' (La Vecchia Signora) lakabı Juventus için sık kullanılır. İtalya'nın en eski üçüncü kulübü, 'yaşlı' anılmayı hak eder, kadın ise takım kelimesinin İtalyanca karşılığı olan 'La Squadra'nın dişi bir kelime olmasından gelir. 1899'da Torino'da Giovanni Angelli tarafından kurulan 'Fabbrica Italianadi Automobili Torino' ya da baş harflerinden doğan kısaltmasıyla tüm dünyada bilinen FIAT, 1923 yılından beri Juventus kulübünün patronu. İtalya'da 15 milyonu geçen taraftar kitlesiyle en fazla taraftarı olarak bilinen bir futbol kulübü... Kulübün başkanı Andrea Angelli ve Türk kız arkadaşı Deniz Akalın, İtalyan futbolunun en popüler çifti.

Artık dünya markası Ronaldo'lu Yaşlı Kadın'ı; 1985'te Heysel'de 39 taraftarını kaybeden kulüp olarak da hatırlayabilirsiniz, 2006'daki Calciopoli skandalının baş aktörü olup küme düşen de...

Tercih sizin...