Ziraat bereketi 

Mustafa ÖZKESKİN 21 Eylül 2017 Perşembe, 09:16

Kupa'da tek ayaklı eleme maçları netamelidir. Öyle ki; Türkiye Kupası tarihi 'Ne şehit ne gazi, yok yoluna gitti bizim Niyazi!' gibisinden nice örneklerle doludur... Çünkü telafisi zor oyunlardır bunlar. Geriye düştün mü sahadakilerin ayaklarının bağı çözülür, tribünde ise boğazlar düğümlenir...Kaybettin mi yandı gülüm keten helva!  Le Guen kurt hoca... Bursaspor'un ilk 11'ini gördüğümüzde anladık ki, o da işin ciddiyetinin farkında. Ayağı yere basan ciddi bir kadro çıkarmış 3. Lig'den konuk Tarsus İdman Yurdu karşısına. Mesela kaleyi genç Muhammed'e emanet etmiş ama 'Aman bir sakata gelmeyelim' düşüncesiyle kalecinin önüne savunma göbeğinin değişmez ikilisi Titi ile Ekong'u yerleştirmiş.

 

****

 

Bu tür karşılaşmalarda rakip eğer sıkletinin çok altında ise seni bozmaya oynayacaktır, işin zorlaşır. İlacın erken goldür. Nitekim ilk düdükle birlikte 5 dakika için bir değil iki gol birden geldi.Maç işte orada bitti!                                                                                                    

Paul Le Guen geçen hafta Malatya'da tahtaya yazdığı 9 ismi sahaya sürmedi. Şartlar içinde, 'bekleyen' oyuncularına da 'beni yanılttın' mesajını verdi. Futbolda bir tabir vardır.
'Formayı teknik direktör vermez, oyuncu kendisi alır...'Son derece doğru bir söz...Özellikle işler kötü giderken antrenmanlarda ya da dünkü gibi bir kupa maçında yakaladığınız şansı bir futbolcu olarak iyi kullanmanız gerekir.      

                                                                               ****                   

İzlenimimiz odur ki Yusuf Erdoğan'ın 11'deki yeri garanti. Deniz Yılmaz, Jorquera ve Furkan Özçal (penaltıyı kaçırması hiç dert değil) kulübeden her an oyuna atılabilecek Timsah'ın alternatifleri... Kadronuzdaki her oyuncuya şans verilmesi taraftarıyım. Ama kimse kusura bakmasın bir futbolcuya 2 sene şans verilmez! Bir yılı hadi geçtik, ikinci sezonda o futbolcu kendini gösterecek. Gösteremiyorsa da gidecek!                                                                                                                                                         

Dün geceki Bursaspor'a takım olarak baktığınızda ligde son iki maçını kazanmanın verdiği öz güvenle sahada oldukları net ortadaydı.Pazar günü oynanacak Galatasaray maçı öncesi dünkü oyun iyi bir idman niteliğindeydi. Sonuç olarak fazla yorulmadan, fazla sıkmadan maddi ve manevi olarak çok elzem olan 'ihtiyaç kredisi' alındı...Boşuna dememişler; Ziraat bereketi...