Heves, kursak ve darı ambarı...

Mutlu ÇINAR 19 Temmuz 2018 Perşembe, 06:55

24 Haziran seçimleri, sonuçları itibarıyla pek çok siyasetçinin hevesini kursağında bıraktı.

Hevesleri kursakta bırakan darı ambarının merkezinde Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP var.

15 Temmuz kalkışması sonrası şekillenen bu ittifak ilk sınavını 16 Nisan referandumunda başarıyla verdi.

16 Nisan referandumunda Bursa üzerine düşeni yaptı. Tüm Türkiye'nin EVET'e desteği yüzde 51,41 olurken Bursa'nın desteği yüzde 1,8 fark ile tam yüzde 52,59 oldu.

Referandum sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti'nin genel başkanlığına yeniden seçilmesiyle birlikte siyaset tarihimizde pek rastlanmayan "Dere geçilirken at değiştirilmez" atasözünü 24 Haziran seçimlerinde boşa çıkartan, metal yorgunluğundan arınma dokunuşları gerçekleşti.

Bu dokunuşlardan Bursa da payını aldı.

Tam da bu noktada sesli konuşma duruşu gösteremeyenler kendi gelecekleri ve olası bir hezimet sonrası kendilerine açılabilecek makamların hayaliyle partilerine yüreklerinde ve yakın çevre sohbetlerinde ihanet ettiler.

24 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın halk nazarındaki kabul görmesi sandığa yansıdı. 16 Nisan'da yüzde 51,41 olan teveccüh yüzde 1,18 artarak yüzde 52,59 yükseldi.

'Bu sonuçların Bursa yansıması ne oldu?' derseniz, 16 Nisan'da Türkiye ortalamasından yüzde 1,8 fazla olan desteğin oranı yüzde 2,96'ya yükseldi.

Yani Bursa 16 Nisan referandumuna kıyasla desteğini yüzde 1,16 artırdı.

Bu artış AK Parti'deki metal yorgunluğundan arınma dokunuşlarının Bursa'da kabul ve destek gördüğünün ispatı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Başkanı Ayhan Salman ve dönemin başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun uyumlu çalışmaları Bursa'da siyasal anlamda meyvesini vermiş görünüyor...

MHP adına Genel Sekreter İsmet Büyükataman'ın teşkilatçılığını gösterip Bursa'da partiyi başarıyla toparladığının da hakkını verelim.

Sıra 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde...

'Her seçim bir sonraki seçimin ayak izlerini taşır' anlayışıyla 24 Haziran seçim sonuçlarını YSK verileri üzerinden 17 ilçemizde mahalle bazlı olarak yaşanan oy artış ve düşüşleri ile birlikte analiz edeceğimiz yazı dizimize yarın Sadi Kurtulan'ın ilçesi Mustafakemalpaşa ve Ali Özkan'ın ilçesi Karacabey ile başlıyoruz...