Orhaneli’nde muhtarlar muhtariyet ilan etti...

Mutlu ÇINAR 06 Ocak 2016 Çarşamba, 09:05

Türkiye Muhtarlar Derneği Orhaneli Şubesi dün yapılan kongreyle feshedildi.

Son başkan Sadullah Koçan, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Ankara Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirdiği buluşmalarla muhtarlarımıza hak ettiği değeri en üst düzeyde hissettirdi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe, Bütünşehir Yasası'na adaptasyon sürecini en az sorunla atlatmamız için her türlü desteği verdi. Muhtarlar olarak bağlı bulunduğumuz İçişleri Bakanımız Efkan Ala'nın Bursa milletvekili olmasının onurunu yaşıyoruz. Bu dönemde muhtar olmanın onurunu tattık. Tüm bu olumlu gelişmeler içerisinde hiçbir hizmet almadığımız, ekonomik sıkıntılarla boğuşan Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Merkezi'ni ayakta tutmak için aylık aidatlarımızın yüzde 25'ini ödemenin anlamsız ve gereksiz olduğuna karar verdik.

Gelinen noktada Ankara'da muhtarları temsil eden tek bir çatı kuruluşunun olmaması; Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerinde muhtarlarımız adına yaşanan çok başlılık hastalığının Orhaneli ilçemizde de nüksetmemesi için Türkiye Muhtarlar Derneği Orhaneli Şubesi'ni feshetme kararı aldık" dedi.

MÜSTAKİL DERNEK

Orhaneli'ndeki 61 mahalle muhtarı, hiçbir kurumun şubesi olmadan müstakil dernek kurma kararını hayata geçirdi.

İl Dernekler Müdürlüğü'ne, Orhaneli Muhtarlar Derneği'nin kuruluş dilekçesini verdi.

Derneğin 7 kişilik kurucu yönetiminde, Gazipaşa Mahallesi Muhtarı Sadullah Koçan, Fevzipaşa Mahallesi Muhtarı İsa Maral, İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Halil Aydın, Karabekirpaşa Mahallesi Muhtarı Fersan Günay, eski Danişment Mahallesi Muhtarı Zeki Güleç, Üçyüzevler Mahallesi Muhtarı Ramazan Balı, Esentepe Mahallesi Muhtarı Süleyman Aydemir yer aldı.

Orhaneli Muhtarlar Derneği'nin kurucu başkanı seçilen Sadullah Koçan'ın, "Bursa'da 17 ilçede hizmet veren muhtarlarımıza aynı çağrıyı yapıyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz keselim. Sıkıştığımızda yanı başımızda olan ilçe belediye başkanlarımız ile Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe'den her türlü desteği alıyoruz. Yeni kabinede özellikle Büyükşehir'e yeni katılan 10 ilçemiz adına Faruk Çelik'in Tarım ve Hayvancılık Bakanı olması büyük şans. Bursa Muhtarlar Derneği Başkanı Nedim Serbestol, Büyükşehir Belediyemizle aramızda iletişimi sağlayarak, hizmet akışının hızlı ve öncelik sırasına göre gerçekleşmesinde rol oynuyor. Türkiye'deki pek çok muhtar arkadaşlarımız Bursa Büyükşehir Belediyesi ve muhtarlıklar arasındaki diyaloğa imrenerek bakıyor" sözleri önemli...