​​​​​​​ KENTSEL DÖNÜŞÜM TIKANDI

N. Nuri YAVUZ 12 Ekim 2017 Perşembe, 06:00

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin depremsellik vurgusuyla 0.50 emsal artışı vererek başlattığı kentsel dönüşüm süreci tıkandı.

Akademik odalar tarafından yapılan itirazlar neticesinde Bursa'da başlamış 15 kentsel dönüşüm projesi, mahkeme kararıyla durduruldu.

Şu an mahkeme süreci devam eden 100'e yakın projenin de yine mahkeme kararıyla durdurulması bekleniyor.

Söz konusu süreç, kentsel dönüşüm projesi ilan edilen sitelerde konutu bulunan vatandaşları tedirgin ederken özellikle kentsel dönüşüm yönetmeliği kapsamında kendilerine verilen 800 liralık kira yardımının da kesileceği iddiaları vatandaşı endişeye sürüklüyor.

Öte yandan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) İnşaat Konseyi, sürecin tüm taraflarını bir masada toplayıp uzlaşma noktası bulma arayışına girişti. Dün, ikincisi düzenlenen toplantıda da uzlaşı sağlanamadı.

Süreç çıkmaza doğru ilerlerken Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu, "Bu ay kentsel dönüşümler konuşulmayacak" duyurusunda bulundu.

Komisyonun, A4 kâğıdına elle yazılmış bir bildiriyle duyuruda bulunması da ayrıca kurumsallık ilkesi açısından tartışma yarattı.

***

BADIRGA'DA KAMULAŞTIRMALAR İPTAL

Bu arada Nilüfer'e bağlı Badırga Mahallesi'nde inşa edilecek 'Bursa Canlı Hayvan ve Kesik Et Borsası Entegre Tesisi' projesi kapsamında 'kamu yararı' nedeniyle yapılan kamulaştırmalar, mahkeme kararıyla iptal edildi.

Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlâk Dairesi Başkanlığı Kamulaştırma Şube Müdürlüğü, arsaları kamulaştırılan vatandaşlara, arsalarının iade edileceğine yönelik tebligatlar gönderdi.

'Kamu yararı' kapsamında bölgedeki değerinin çok altında bir fiyatla arsaları kamulaştırılan vatandaşlar, kendilerine ödenen kamulaştırma bedeli ile beraber yasal faizlerini ödemeleri durumunda arsalarını geri alabilecek.

Bölgede bugün, arsalar bulunduğu plana göre metrekaresi 150 ile 300 lira arasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor.

Bu karar sonrası 'Bursa Canlı Hayvan ve Kesik Et Borsası Entegre Tesisi' projesinin de iptal edileceğine yönelik iddialar ortaya çıktı.

Bursa Ticaret Borsası'nın Aralık 2014'te 200, Aralık 2015'te ise 300 dönüm üzerine 5 yıl içinde yapılacağını duyurduğu proje için bugün hâlâ kamulaştırma tartışmalarının yaşanması, iddiaları kuvvetlendirse de borsadan aldığım bilgiye göre projenin iptali söz konusu değil.

Fakat kamulaştırmaların iptal edilmesinin proje sürecini nasıl etkileyeceği ise muamma.