Akpınar’da kentsel dönüşüm heyecanı

N. Nuri YAVUZ 26 Ağustos 2016 Cuma, 06:39

Pazartesi günü Haftaya Bakış'ta duyurduğumuz üzere Bursa'da bir kentsel dönüşüm düğümü daha çözülüyor.Hayata geçirildiğinde şehirdeki en büyük dönüşüm projesi olacak 1050 Konutlar'dakentsel dönüşüm heyecanı her geçen gün artıyor.

Sağlıklı bir dönüşüm için Ocak 2013 yılında kurulan ve geçen süre zarfında bölgenin dönüşümü adına elini taşın altına koyan Akpınar Mahallesi Kentsel Dönüşüm Sosyal Dayanışma Derneği yöneticileriyle konuyu görüşmek üzere bir araya geldik.

Uzun süredir bölgenin dönüşümü adına ulusal çapta 7 firma ile görüşen ve nihayetinde Bursa'da önemli dönüşüm projelerine imza atan Ergünkent İnşaat ile protokol aşamasına gelen dernek yöneticilerinin heyecanı gözlerinden okunuyor.

Bölgede kentsel dönüşüme talip olan firmalarla kılı kırk yaran titizlikte görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden dernek yöneticilerinin gösterdikleri kent silüetine ve modern hayatına yakışan bir proje hassasiyetide toplumsal bir sorumluluk olarak öne çıkıyor.

Hâlihazırda 2 bin 290 dairenin bulunduğu 1050 Konutlar'da dönüşüm adına rol alan dernek, bugün itibarıyla bin 336 üye sayısına ulaşmış ve kentsel dönüşüm için gereken yeterli çoğunluğu yakalamış durumda.

Dernek Yönetim Kurulu ve üyelerin de hazır bulunduğu toplantıda Başkan Mutlu Altın, firmalarla yaptıkları görüşmelerde kat maliklerinin haklarını gözeten ve daireye karşılık daire hakkının olmazsa olmaz şart olarak korunduğunu söyledi.

Altın, ayrıca hak sahiplerinin dönüşümle beraber ne gibi yeni haklar edinebileceğinin de talep edildiği ve bu noktada en cazip ve en iyi teminatlı teklifin Ergünkent İnşaat'tan geldiğini vurguladı.

Ergünkent İnşaat'ın daireye karşılık daire taahhüdünü koruduğunu söyleyen Başkan Altın, firmanın kentsel dönüşümle birlikte alacağı emsal artışı oranında kat maliklerinin dairelerinde bedelsiz olarak metrekare artışı sağlayacağını söyledi.

Firmaları proje proje incelediklerini anlatan Altın, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin de süreci yakından takip ettiğini, kendisinin bizzat bölgede halkın taleplerini dinlediğinibelirtti.

'Bölgede kentsel dönüşüm süreci belirginleşsin de biz öyle katılım sağlayalım' diyen büyük bir kesim olduğunu vurgulayan Altın, belediyenin bölgede dönüşüme yönelik yaptığı ilk ankette yüzde 85'lik olumlu bir sonuç çıktığını, hatta bunun çeşitli sebeplerden değerlendirilmeye alınamayan anket belgeleri de eklendiğinde yüzde 95'i aştığını söyledi.

429 bin metrekarelik bir alana sahip olan bölgenin Bursa'nın en büyük kentsel dönüşüm projesi olacağını vurgulayan Mutlu Altın, bugün şehirde 99 depremi öncesi inşa edilen bütün yapıların risk arz ettiğini belirtirken, er ya da geç bölgede kentsel dönüşümün gerçekleşeceğini belirtti.

Altın, söz konusu proje tamamlandığında, kentte yeni bir cazibe merkezi olacağını ve şehrin modernitesine katkı koyacağını aktardı.

Sağlıklı ve başarılı bir kentsel dönüşüm için yüz yüze görüşmeler, toplantılar ve ziyaretler yapılacağını irdeleyen Altın,tüm tarafların mutlu olacağı ve kazanacağı ortak bir paydada buluşacaklarını ifade etti.

Bugün bölgede daire satışlarının da olduğunu, özellikle yatırımcıların kentsel dönüşüm nedeniyle birçok konut aldığını bildiren Altın, dönüşüm sonrası konut fiyatlarının iki katı oranında artmasını beklediklerini söyledi.

Tüm kat maliklerine derneğe üye olmaları ve kentsel dönüşüm sürecinde rol almaları çağrısında bulunan Altın, bölgenin dokuz etapta tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Bursa'nın 1. derece deprem kuşağında yer aldığını ve riskin her geçen gün arttığının altını çizen Mutlu Altın, kat maliklerinin hem hayati risklerden kurtulacağını hem de yeni ve önemli bir kazanım elde edeceklerini belirtti.

Dernek olarak kentsel dönüşüm alanında önemli tecrübe kazandıklarını, uzun bir heyet oluşturduklarını ve özellikle yalnızca kendi dairelerini değil şehri de düşündüklerini ifade eden Başkan Mutlu Altın, dönüşüm sonrası ortaya çıkacak görüntünün şehrin silüetine yakışan ve modern çizgisine değer katan bir nitelikte olmasına hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.

Başkan Mutlu Altın ve dernek yöneticileri sürece ilişkin oluşan motivasyonun ve heyecanın doğru bir sonuç doğurmasını arzuladıklarını, bunun için titiz ve özverili bir çalışma yaptıklarını belirterek tüm 1050 Konutlar sakinlerinin çalışmaları takip edebileceğini ve tam bir şeffaflıkla hareket edildiğini özellikle bildirdi.

Soldan Sağa: İhsan Akiplikçiler (Üye), Ertan Tuncer (Başkan Yardımcısı), Mutlu Altın (Başkan), Hüseyin Yüce (Üye), Özgür Dursun (Yönetim Kurulu Üyesi), Emin Mestan (Başkan Yardımcısı), Birol Şıpkan (Yönetim Kurulu Üyesi)