AMAN HA!

N. Nuri YAVUZ 06 Nisan 2017 Perşembe, 08:16

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Bursalılarla buluştu.

Meydan olarak düzenlenen Atatürk Stadyumu'nun çimlerinde çoğu insanın muhakeme yeteneğini zorlayacak bir kalabalık vardı.

Birçok farklı kentte defalarca canlı gözle izleme fırsatı bulduğum Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, tarihe tanıklık şuuruyla şehrimizde bir kez daha dinlemek keyif vericiydi.

16 Nisan'a sayılı günler kala Bursa, 'evet' yönünde önemli bir gövde gösterisine sahne oldu.

***

Her yönüyle kritik öneme haiz mitingde Bursa gündemine iki konu düştü.

Birincisi, 'Cuma Camisi' konusuydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'ya büyük bir cuma camisi yapmak üzere yer bulması için Bakan Mehmet Müezzinoğlu'na talimat verdiğini duyurdu.

Bursa'da Osmanlı dönemine ait birçok caminin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, yeni camiyle kente bir cumhuriyet eseri kazandırmak istediğini söyledi.

Erdoğan ayrıca bu caminin planıyla ilgili destek olacağının sözünü de verdi.

Mitingin ön sırasındaki kadınlar, her ne kadar 'Camiyi buraya yapın, buraya yapın' diye bağırsa da bu talep kabul görmedi.

Caminin nereye yapılacağını duyurmak Bakan Müezzinoğlu'na kaldı.

Bir ara etrafa kulak kesildiğimde "Soğanlı'ya yaparlar... Osmangazi'nin kent meydanında olur... Nilüfer'e yaparlar..." gibi tahminler işittim.

***

Mitingin ikinci gündem maddesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile diyaloğu oldu...

Mitingin sonuna doğru Erdoğan, "Belediye başkanımız burada mı?" diye sordu.

Bu soru, miting öncesinde Erdoğan'ın protokolle temas kurmadığını gösterdi.

Erdoğan, Altepe'ye "Recep Bey, şöyle bir koşarak gel bakayım. Sporcuyum diye geçiniyorsun. Bir koş bakalım" diye seslendi. Bu ifadeler miting alanındakileri güldürdü...

Altepe, koşa koşa sahneye geldi...

Basın bölgesinde bulunmanın verdiği avantajla Erdoğan'ın Altepe'ye, "Burası böyle yeşil kalsın. Aman ha buraya beton falan dikeyim demeyesin" benzeri uyarı ifadeleri kullandığını gördüm...

Altepe, alanın yeşil kalacağını ve herhangi bir beton yapı olmayacağının sözünü verdi.

Bu diyalog, bölgeye yönelik AVM tartışmalarını sonlandırdı.

Altepe ile sahnede yaklaşık 40 saniye görüşen Erdoğan, sonrasında "Evet burası, verdiğim sözü tutuyorum, artık Yeşil Bursa'nın en büyük yeşil alanı olarak kalacak. Gelin arada sırada pikniğinizi filan da burada yapın. Olur değil mi? İyi gider. Çevreyi de şöyle güzelce ağaçlandırma sözü vermişti zaten" diyerek konuyu kapattı.

Program protokolün kurdele kesimiyle tamamlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın satranç takımı dağıtmasına protokol üyeleri de eşlik etti.

Özellikle Bursa Valisi İzzettin Küçük'ün satranç takımını kalabalığa doğru atarken takındığı nezaket, o anda halkla kurduğu iletişimdeki sıcaklık dikkatli gözlerden kaçmadı.

***

Son olarak mitingde Erdoğan'ın, Avrupa'ya özellikle terör örgütlerine verilen destekler üzerinden yaptığı eleştiriler öne çıkarken "Bu yaz sıcak geçecek" sözleri dikkat çekti.