Başkan Aktaş konuya el attı

N. Nuri YAVUZ 17 Ocak 2019 Perşembe, 06:05

Geçen salı, 'Ne yaptın sen kardeş?' başlığıyla gündeme getirdiğimiz, Almanya'nın Darmstadt kentindeki Yeşil Türbe ve Ulu Camii kabartma gravürlü kaldırım taşı, kent kamuoyunda ve özellikle sosyal medyada geniş yankı buldu.

Çok sayıda vatandaşın milli ve manevi hassasiyetlerle duyarlılık gösterdiği konuya Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş el attı.

Sosyal medyada tepkisini gösteren vatandaşların itirazlarını yakından takip eden ve değerlendiren Başkan Aktaş, Darmstadt Belediye Başkanı Jochen Partsch'a konuyla ilgili bir mektup gönderdi.

***

Mektubunda nezaket ve samimiyeti elden bırakmayan Aktaş, şu ifadeleri kullandı:

"1971 senesinden başlayan kardeş şehir ilişkilerimizin bugüne kadar ileriye taşınmasında gösterdiğiniz çalışmalarınız için size ve şehrinize teşekkürlerimi sunarım."

"Milletimizin değer ve hassasiyet gösterdiği bir noktada sizleri bu yazı ile bilgilendirmek isterim. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın görüş ve düşüncelerine oldukça önem vermekteyiz. Proje ve yönetime katkı sağlayan vatandaşlarımızın fikirleri bizim için oldukça kıymetlidir. Darmstadt'ta yaşayan Türk vatandaşlarımız ve halkımızın dönem dönem tepkisini çeken ve yakın zamanda sosyal medyada bizi hedef alan bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Darmstadt Rheinstraße bölgesi yaya yolunda yer alan kardeş şehir Bursa gravüründe Bursa'nın kimliği ve değerleri olarak görülen Yeşil Türbe ve Ulu Camii sembolü bulunmaktadır. Günlük hayatta sıkça kullanılan bir yaya yolunda bu simgelere basılması dini ve kültürel değerlerimizce uygun görülmemektedir."

"Tarihte, Belediyemiz temsilinde bir törenle yerleştirilmiş olsa bile o an için bu göz önünde bulundurulmamış olabilir, kardeş şehir duygusunu zedelemeden,  toplum olarak Allah'ın evi olarak ibadet ettiğimiz, kutsal sayılan, merhamet ve iyilikleri dua ederek artırdığımız ibadethane sembollerinin bulunduğu bu kabartma gravüre ayak basmak uygun olmadığı için sizlerden uygun görülen bir duvara transfer edilmesini veya iki tarafın da uygun göreceği başka bir simgenin tasarlanıp (Irgandı Köprüsü, Hacivat Karagöz v.b.) aynı yaya yoluna yerleştirilmesi kanaatindeyiz."

"Konu hakkında gerekli değerlendirmenin yapılarak tarafımıza bilgi verilmesini rica ederim."

***

Öncelikle Darmstadt'ta yaşayan ve söz konusu kaldırım taşından milli ve manevi hassasiyetleri nedeniyle rahatsızlık duyup bizlere ileten değerli arkadaşıma, gazete ve internetten okuduğu konuya duyarlılık gösterip tepkisini dile getiren kıymetli Bursalılar ile vatandaşın çağrısına kulak verip aynı hassasiyeti sergileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş'a teşekkür ediyorum...

***

Dilerim, 1971'den bu güne 48 yıldır kardeş şehir olduğumuz Darmstadt'ta, kentimizin inanç ve değerlerine uygun bir şekilde temsili sağlanır...