‘Bir dünyanın eşiğinde’ ticaret

N. Nuri YAVUZ 04 Temmuz 2016 Pazartesi, 06:44

-Haftaya Bakış

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, geçtiğimiz günlerde 'Hindistan Ülke Raporu'nu yayımladı.

BTSO'nun, uluslararası ticaret açısından değerlendirildiğinde en önemli hizmetlerinden biri olarak gördüğüm raporlarında ülkelere dair kültürel, ekonomik, coğrafik ve politik birçok öge işleniyor.

Hindistan raporu da aynı sorumlulukla, referans niteliğinde hazırlanmış ve bu ülkeye dair önemli verileri ele almış.

Tabii, Hindistan denince aklıma Cemil Meriç ve 'Bir dünyanın eşiğinde' kitabı gelir.

Batı sarhoşluğuyla boşladığımız büyük doğunun en derin köklerine sahip medeniyetlerinden biri olan Hindistan, insanlık tarihinin arınma havuzudur.

Hint medeniyetine yönelik her türlü tanımlamam yavan kalacağı için Meriç'ten bir alıntı ile bu faslı geçiştireyim:

"Hintli bilinmeyen ve görülmeyenle uğraşmış, Yunanlı bilinen ve faydalı olanla... Birinde hayal gelişmiş, ötekinde zekâ"

Bu cümle, salt bir kıyaslamadan öte aslında, Batı ile Doğu medeniyetinin karakter örgüsünü anlaşılır kılan bir yol göstericidir.

Hint'in kutsal metinleri 'Vedalar', Hint mitolojisi ve edebiyatının baş döndürücü zenginliğini, 'Bir Dünyanın Eşiğinde' kitabında Meriç, zarif diliyle o kadar incelikli aktarmış ki yazara hayranlık, Hint'e hayranlığın önüne geçebilir...

Vedalardan bir damla ile bu romantik çırpınışa son verelim:

...

Kimi işine koşacak,

Didinecek çalışacak,

Kiminin amacı şöhret,

Kimi zafer kazanacak,

Kiminin derdi dünyalık,

Kiminin işi zorbalık.

Kötüler uyuyakalsın.

...

***

Hindistan ile ticarete dönelim.

Hindistan'ın 2015 yılı itibarıyla ihracatı 264, ithalatı ise 390 milyar dolardır. Hindistan'ın ticari hacmi 654 milyar dolardır.

2015 yılında Hindistan'a olan 650 milyon dolar ihracatımıza karşılık, bu ülkeden 5,6 milyar dolar ithalat yaptık.  

2014'e göre ihracatımız yüzde 10,9 oranında artarken ithalatımız yüzde 18,6 azalma gösterdi.

2015'te dış ticaret açığımız yaklaşık 5 milyar dolar seviyesinde iken iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi yaklaşık 6,3 milyar dolar düzeyinde.

Türkiye'nin toplam ihracatında Hindistan'ın payı yüzde 0,45 civarında.

Hindistan'a 2015'te 138 milyon dolarlık altın ihraç ettik. Hindistan'a ihracatımızın yüzde 21'lik dilimini altın ihracatı karşılıyor.

En çok ihraç ettiklerimizi sıraladığımızda ilk beşte altını; mermer, yağlı tohumlar, boratlar ve demir ihracatı takip ediyor.

Hindistan'dan ithalatımıza baktığımızda ise petrol yağları, sentetik iplikler, kara yolu taşıt parçaları, sentetik boya maddeleri ve motor ilk beş içinde yer alıyor.

İki ülke arasındaki ticaretin aksayan noktaları ise Hindistan'ın gümrük vergilerinin yüksek olması, Hindistan'da taşımacılık için kullanılan konteynerlere ağırlık kısıtlaması getirilmesi ve iki ülke arasında bankacılık sistemleri arasında iş birliği olmaması olarak öne çıkıyor.

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın ateşlediği küresel talep azlığı global ekonomiyi darboğaz oyununa iterken, 2015'te yüzde 7,3 büyüyen Hindistan ekonomisinin 2016'da ise yüzde 7,4 büyümesi bekleniyor.

Tüm bu rakamlar ışığında, Hindistan'la 650 milyon dolar seviyesindeki ihracatımızı artırmanın bir yolunu bulmamız gerektiği aşikâr.

Hadi düşünelim, Hintlilere ne satabiliriz?

***

Ne oldu ne olacak?

Geride kalan haftanın ekonomi gündeminden öne çıkan beş başlık:

  • Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ocak-mayısta yüzde 22,9 azalarak 8,3 milyon kişiye geriledi. Mayıs ayında ise yüzde 34,7 azalışla 2 milyon 485 bin oldu.
  • TÜİK verilerine göre ihracat mayıs ayında, 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 9,6 artarak 12 milyar 140 milyon dolar, ithalat yüzde 3,8 azalarak 17 milyar 194 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı mayısta 5,05 milyar dolara yükseldi.
  • TİM verilerine göre haziran ihracatı yüzde 1,8 artışla 11 milyar 865 milyon dolar oldu. Bursa, haziranda yüzde 11,7 oranında artışla 1 milyar 255 milyon 375 bin liralık ihracata imza attı.
  • Rusya ile normalleşme başladı. Putin yaptırımların kaldırılması talimatını verdi. Ruslar 'Türk Akım' ve 'Akkuyu Nükleer Santrali' projeleri için 'devam edebiliriz' dedi. Rus turistler için Türkiye'ye charter uçuşlarına izin çıktı.
  • İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osman Gazi Köprüsü hizmete girdi.

***

Bu haftanın ekonomi gündemi:

  • Ramazan Bayramı resmi tatili dolayısıyla ekonomi gündeminde bu hafta yalnızca haziran ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Mayıs ayında enflasyon aylık bazda yüzde 0,58, yıllık bazda yüzde 6,58 olarak gerçekleşmişti.