BURSA FUAR KENTİ OLMALI

N. Nuri YAVUZ 16 Mayıs 2018 Çarşamba, 06:06

​​​​​İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nın (İTSO) yeni başkanı Yavuz Uğurdağ, geçen hafta 'Bursa' açısından kritik açıklamalar yaptı.

İnegöl hakkındaki 'il/ilçe' durumunu 'Siyasi bir karar' olarak değerlendiren Uğurdağ, "İl olma meselesi, her İnegöllünün gönlünde yatan bir aslan" dedi.

Bir ilçe için il olmanın şartları nedir? İlçe bugünkü verileriyle bu şartları karşılıyor mu? Tartışılır.

Rakamlar şöyle:

Nüfus, 257 bin 931. İhracat, 901 milyon dolar. İthalat, 290 milyon dolar. Dış ticaret hacmi, 1 milyar 191 milyon dolar. Vergi mükellef sayısı 14 bin. Toplam vergi 500 milyon. Çalışan sayısı 76 bin. İşsiz sayısı 6 bin.

Demografik ya da ekonomik veriler bir ilçeyi il yapmak için yeterli midir tartışmak gerekir. Ama 611 milyon dolar dış ticaret fazlası veren İnegöl'ün kapasite ve potansiyeli de yadsınamaz.

Fakat bugünkü politik tablo, gönüllerde yatan aslanın bir süre daha uykuda kalacağını gösteriyor.

***

Uğurdağ'ın ikinci kritik açıklaması ise fuarcılık alanında idi.

Uğurdağ, "BEBKA tarihinde Türkiye'de ilk olacak hibeyi alacağız. 15 milyon liralık hibe. Fizibilite raporları hazırlanıyor. Kısa bir sürecimiz kaldı. Kredilendirme çalışmalarımız olacak" dedi.

Mobilyanın başkenti İnegöl'de yılda iki defa mobilya, bir kez de tarım fuarı düzenleniyor.

Bu üç organizasyon, toplam 25 bin metrekarelik alana sahip olan fuar merkezinde gerçekleştiriliyor.

En son 3-8 Nisan tarihlerinde düzenlenen mobilya fuarını toplam 19 bin 656 kişi ziyaret etti.

***

İnegöl, yılda üç fuar organizasyonu için daha büyük bir fuar merkezi kurmak üzere 15 milyon hibe ve ekstra krediler alabiliyorsa Bursa'nın da zaten 'Dar gelen fuar alanını değiştirmesinin zamanı geldi de geçiyor' demek gerekiyor...

Neden mi?

Bursa'da toplam 75 bin metrekarelik bir fuar alanı bulunuyor. Burada yılda 16 fuar düzenleniyor. Bu fuarlara 2 binden fazla firma katılıyor. Yılda 1 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Üstelik üretimde çeşitliliğini artıran Bursa'da hemen her dönem yeni bir fuar kuruluyor. Mesela Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından kurulan 6 yeni fuar ve yeni kurulacak fuarlar hesaplandığında, 'Bu alan, bize dar geliyor' denilebilir...

***

Yeni kurulan Junioshow, Blok Mermer, İnşaat ve Rising City Gayrimenkul, Contract Hotel Expo ve Ev&Stil fuarlarının kapasite ve potansiyeli ortada.

Bir örnek vermek gerekirse geçen yıl düzenlenen Blok Mermer Fuarı'nda; 15 milyon dolar değerinde 50 bin ton ağırlığında 2 bine yakın mermer sergilendi. 4 günlük fuarda sergilenen ürünlerin tamamına yakını satıldı. Fuarı 39 ülkeden 21 bin kişi ziyaret etti.

Ortada böyle bir potansiyel var iken Bursa'nın fuarcılık kapasitesini büyütmekten başka çaresi yok!

Hele ki Osmangazi Köprüsü, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu gibi ulaşım projelerinin merkez kent haline getirdiği Bursa'nın bir çekim üssü olmak için yeni bir fuar alanı stratejisi geliştirmesi gerekiyor.

TEKNOSAB ve KOBİ OSB projeleri de düşünüldüğünde yeni kurulacak fuar, tüm altyapısı ile modern, lojistik bağlamda da bütün ulaşım yollarıyla entegre olarak planlanmalı.

BTSO'nun bu konuda sergilediği vizyonun kent dinamikleri tarafından da benimsenmesi ve gereken lobinin kurulması şart.

Özellikle Bursa'nın sanayici ve iş adamı dernekleri de bu konuda oluşan kamuoyuna duyarsız kalmamalı.