'Çağdaş Muhasebeciler' bölünüyor mu?

N. Nuri YAVUZ 08 Nisan 2016 Cuma, 09:21

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyeleri, 4-5 Haziran'da sandık başına gidecek.

Odada iktidar mücadelesi veren iki grup bulunuyor...

Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu ile Çağdaş Muhasebeciler Grubu...

Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu'nda aday belli... Ali Çevdir... Onlar hazirandaki Genel Kurulu bekliyor...

Çağdaş Grup'ta ise 3 aday,  başkan adaylığı için ön seçimde yarışacak...

BSMMMO mevcut başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, Erdinç Doğan ve Muharrem Kaya.

Ön seçim, Çağdaş Grup'un geleneği haline geldi.

Bu gelenekte yeni olan ise eskiden çarşaf liste olarak gidilen seçimlerde şimdi blok liste yöntemi uygulanıyor.

Blok listenin grup içindeki bölünmeleri önlediği savunulurken, oda yönetimindeki nispi temsil zorunluluğu açısından da daha kuvvetli bir yapı sağladığı düşünülüyor.

Nispi temsil ise odanın yumuşak karnı gibi görülüyor. Genel kurulu kazansanız dahi aldığınız oy oranı kadar üye çıkarabiliyorsunuz, yani iktidarı muhalefetle paylaşıyorsunuz...

Örneğin; bu dönemde Çağdaş Grup'tan 4, Meslekte Dayanışma ve Birlik Grubu'ndan ise 3 üye yönetimi oluşturdu. Burada enteresan olan ise Çağdaş'ın 4 üyesine rağmen oda saymanlığı diğer grubun uhdesine girdi. Bunun nedenlerini araştırdığımızda çıkar ilişkileri kadar yanlış ve yanlı süreç yönetiminin de etkili olduğu görüldü...

Tabii şimdi asıl mesele bu değil.

Çağdaş Grup'un girdiği bu 3 adaylı yarıştan bir bütün olarak çıkıp çıkamayacağı.

Kimilerinin kırılma şeklinde yorumlamasına rağmen, Çağdaş içindeki 3 adaylı sürecin demokratik olduğunu düşünmek gerekir.

Peki, adaylar ne düşünüyor?

Bu seçim sonucunda Çağdaş Grup'un bölünmesi veya diğer gruba karşı dirençsiz kalması söz konusu olabilir mi?

Sorduk...

BSMMMO mevcut başkanı ve Çağdaş Grup başkan aday adayı Ahmet Hikmet Sönmez, "Çağdaş Grup belli bir geleneğe sahiptir. Bu gelenek, üye barışını gözetir. Seçimler her zaman farklı sonuçlar doğurabilir. Meslek ve oda için 7/24 çalışarak geçirdiğimiz dönemde olduğu gibi bu dönem de başaracağımıza inanıyoruz. Üyenin vereceği her türlü karara saygılıyız. Kim seçilirse seçilsin grup içinde kesinlikle bir kırılma olmayacak ve bir aday etrafında kenetleneceğiz" ifadelerini kullandı.

Grubun bir diğer adayı Muharrem Kaya, "Bulunduğumuz ortamı terk etmek değil, değiştirme yönünde mücadele verme anlayışına sahibiz. Bizim çıkışımız grupta bir bölünme değildir. Her kim seçilirse seçilsin grubun adayını desteklemeye ve projelerimizin hayata geçirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Erdinç Doğan ise "Köklü ve büyük bir örgütün parçasıyız. Amacımız farklı bir bütün doğurmak değil mevcut yapıyı daha da güçlendirmektir. Üyemizin tercihi kimden yana olursa bizim de görevimiz ondan yana olmaktır. Grubumuzun odadaki iktidarı sürecektir" diye konuştu.

Çok adaylı bu tablo, grup içinde bir kırılmaya değil sonuç ne olursa olsun kenetlenmeye gebe gibi görünüyor.

Dileriz, bugün meslek ve meslektaş sorunlarıyla cebelleşen bu örgütün, gelecekte kamu yararı ilkesini de göz önünde bulunduran bir yönetimi olur.

İşi para ve kendisi de ekonominin bir aktörü olan bu mesleğin paraya savaş açan değil, yön veren bir yapıya kavuşması gerektiğini düşünüyorum.

Özellikle kayıt dışılıkla mücadelede kilit pozisyonda bulunan bu mesleğin aklıselim bir hareket içinde olmasını ve bağımsızlığının sağlanmasını önemsiyorum.

Son olarak, bütün meslek grupları gibi serbest muhasebeci mali müşavir hanımefendi ve beyefendilerin de mesleklerinin katili değil bir neferi olması gerektiğini düşünüyorum.