Çepni, ‘önce dava’ dedi!

N. Nuri YAVUZ 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 08:47

AK Parti Bursa İl Başkanlığı koltuğuna kim oturacak?

Son günlerin en çok merak edilen sorusu için öne çıkan isim Önder Matlı idi.

Fakat Matlı'yla ilgili kritik bilgiyi değerli mesai arkadaşım Turgay Akbulut, dün açıkladı. Akbulut, parti içinden Matlı'ya yönelik üniversite mezunu olmadığı için itirazlar geldiğini yazdı.

Ankara, bu bilgiyi doğruladı. Matlı'nın da aralarında olduğu bazı isimlerle ilgili partiye itiraz dosyaları iletilmiş.

Kamuoyunun en güçlü adaylardan biri olarak gördüğü Matlı'nın halen göreve atanmaması da bu yöndeki soru işaretlerini tırmandırdı.

Tam da bu noktada dün, sürpriz bir gelişmeyi duyurduk.

Rize'deki kaynaklarım, AK Parti Bursa İl Başkanlığı için adı geçen en güçlü adaylardan biri konumundaki Hasan Çepni'nin Rize'de olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programlarına katıldığını bildirdi.

Matlı hakkındaki belirsizliğin derinleştiği dönemde, Rize'den gelen bilgiler ışığında sizlere Çepni'nin 'İl Başkanlığı' koltuğuna en yakın isimler arasında olduğunu yazdık.

Dün, Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, sosyal medya hesabından bu konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Çepni, şu ifadeleri kullandı: "Değerli dostlarım uzun bir aradan sonra Karadeniz'e, memleketime ziyarete gittim. Doğduğum şehir Samsun'u, Ordu, Giresun,Trabzon'u ve ata topraklarım Rize'yi gezerek, özlem giderdim. Çayeli'nde dedelerimin kabirlerini ve dostları ziyaret ettim. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Rize ziyareti güzel tevafuk oldu. Hamdolsun programlarına katıldık. Rize meydan projesi için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız da Rize'deydi, ona da eşlik ettik. Bu ziyareti, AK Parti Bursa İl Başkanlığı'yla irtibatlandırmak çok yanlış. Bizim AK Parti İl Başkanlığı ile ilgili çalışmamız yok. Reis kimi uygun görürse ona il başkanımız deriz. Geçmişte de hangi arkadaşa görev verildiyse hepsinin yanında olduk dava adına... Bursa'da ve her yerde birlik, beraberlik zamanı başka söze hacet yok. Karadeniz'den selâm ve saygılarımla."

Çepni'nin bu açıklaması, sosyal medyada çok sayıda beğeni ve yorum aldı.

Rize'de olduğunu doğrulayan Çepni, açıklamasında hepimizin beklediği üzere 'İl Başkanlığı ile ilgili çalışmamız yok' dese de İl Başkanlığı için düşünülen ve konuşulan isimlerden biri olduğunu biliyoruz.

Ayrıca Başkan Çepni'nin paylaşımındaki şu fotoğraf dikkat çekti:

Cumurbaşkanı Erdoğan'ın Rize'de AK Parti İl Danışma Kurulu Toplantısı'ndaki protokol görüntüsü ve habere yansıyan sözleri 

***

Öte yandan konuştuğum herkes, AK Parti'nin yeni yönetim stratejisinde kilit pozisyonda olacak il başkanlıkları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kılı kırk yardığını söylüyor.

Tabii bu noktada Doğu Karadeniz programlarındaki halka seslenişlerinin hemen hepsinde 2019'u işaret ederek "İşimiz kolay değil" diyen Erdoğan'ın sözlerini dikkatli okumak gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın beyanlarından hareketle yeni dönemde tüm görevlerin birer ateşten gömlek olduğunu, sorumluluğun ve beklentinin büyük olduğunu konunun tüm muhataplarının anlaması gerekiyor.

Yeni sistemle birlikte artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün itibarıyla 3 günlük Doğu Karadeniz turunu tamamladı.

Artık Erdoğan'ın İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerde yenilenmenin yönünü ve isimlerini belirlemesi bekleniyor.

 

FOTOĞRAF İÇİN:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rize'de AK Parti İl Danışma Kurulu Toplantısı'ndaki protokol görüntüsü ve habere yansıyan sözleri.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu

Basın İlan Kurumu eski Genel Müdürü Mehmet Atalay

Rize Belediyesi eski Başkanı Halil Bakırcı