Cumhurbaşkanı duymasın!

N. Nuri YAVUZ 22 Şubat 2019 Cuma, 06:01

Kıymetli okur...

Hatırlarsanız bundan kısa bir süre önce gazetemizde arkadaşımız Turgay Akbulut, gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest kalan Emir-Koop İlkokulu Müdiresi B.Z.'den bahsetmişti.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 2014'te yaptığı atamalarda 90'ın üstünde puan alarak Ovaakça İlkokulu'na müdire olarak atanan B.Z. bu okulda görev yaptığı sırada mesai arkadaşı öğretmeni tehdit ve hakaretten yargılandığı davadan toplam 16 ay 20 gün hapis cezası almıştı.

Eğitim Bir-Sen üyesi müdire hanım, bu cezaya rağmen 2018'de "ödül" sayılabilecek bir atama ile Bursa'nın gözde okullarından Emir-Koop İlkokulu'na müdür olarak atanmıştı.

Teknik takipte oldukça başarılı olan Bursa Emniyeti'nin makam odasında suçüstü yaptığı, belgede sahteciliğin yanı sıra okul aile birliğinin parasını zimmetine geçirmekle suçlanan B.Z., adli süreç başlar başlamaz Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açığa alınmıştı.

Utancından olsa gerek emeklilik dilekçesini veren ve kamudaki mesaisini sonlandıran B.Z hakkında açılan davanın nasıl sonuçlanacağı ise merakla bekleniyor.

***

Evet, okul idarecileri tercihinde hata yapılmaması, liyakat sahibi eğitimcilerin işbaşına getirilmesinin ne kadar önemli olduğunu ikinci bir hadiseyle size anlatmaya çalışacağım! 

Bursa'da 1974'ten bu yana mesleki eğitimde marka haline gelen ve binlerce mezunuyla ülke ekonomisine nitelikli iş gücü yetiştiren Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki yaşanan olaylardan...

Bir veliden gelen fotoğrafa bakınca önce "nedir bu?" dedim. Sonra ayrıntılı bilgi isteyince, fotoğrafların; okulun bahçesinde hem de spor odasının arka tarafında oluşturulan bir sigara içme köşesine ait olduğunu öğrenmiş bulundum...

Büyükşehir Belediyesi armalı çöp kutuları ağzına kadar izmarit dolu...

Öğrenciler de "aynı yeri kullanıyor mudur?" veya öğretmenler, sigara molasına çıktıklarında spor salonuna girmek üzere olan gençlere "çakmağınız var mı?" diye soruyorlar mıdır bilemiyoruz tabii!

Bildiğimiz gerçek şu:

Türkiye'de sigarayla savaş açan bir cumhurbaşkanı var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da hassasiyet gösterdiği sigara konusunda okul yönetiminin böylesine bir uygulamaya göz yumması gerçekten şaşırtıcı...

***

Yine aynı okulumuzda birkaç gün önce de can sıkıcı bir hadise yaşanmış...

Kim veya kimler hangi amaçla yaptıysa bahçedeki yaprakları toplayıp ateşe vermiş.

Lakin ateşten yükselen duman, kısa sürede okulun bütün dersliklerini kaplamış...

Çaresiz öğleden sonra eğitime ara verilmiş okulda...

Ancak 9. sınıf öğrencisi ve de astım hastası bir yavrumuz da dumandan etkilenince yoğun bakımda tedavi altına alınmış...

***

Hadi yazmayacaktım, yine dayanamadım!

Okulumuzun Müdiresi Medine Çakmak ile ilgili de ilginç bilgiler çalıyor kulaklarımıza...

İddialara göre odasında gün düzenliyormuş!

Yine okulda yemekhane olmayınca, öğrenci, öğretmen ve hizmetçiler; bahçe banklarında, sıralarda, koridorlarda, spor salonunda sağlıklı olmayan koşullarda yemek yiyormuş...

Müdire hanım, okulun güvenliğinden sorumlu personele her sabah kendisini ayakta karşılatıyormuş.

Mesai 08;00'de başlamasına rağmen hanımefendi saat 09:00'dan önce okula adım atmıyormuş...

Pişirme ağırlama bölümü öğrencilerine, misafirlere ikram edilmek üzere sürekli yemek pişirtiyormuş!

Bu arada belirtmemde yarar var:

Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında hijyen uygulamalarıyla "Beyaz Bayrak" almış, 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında ise "Yılın En Kaliteli Okulu" seçilmişti!

Hijyen buysa, kalite buysa, eyvah ki ne eyvah!..