DÖNÜŞÜMDE KİRA YARDIMLARI KESİLECEK!..

N. Nuri YAVUZ 13 Ekim 2017 Cuma, 06:36

Bursa'da kentsel dönüşüm, çıkmaza doğru sürükleniyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin 0.50 emsal artışı tanıdığı dönüşüm projelerine akademik odaların itirazı sonrası, mahkemenin 15 proje hakkında durdurma kararı aldığını ve 100'e yakın proje hakkında da aynı kararın beklendiğini duyurmuştuk.

Dünkü 'Kentsel Dönüşüm Tıkandı' başlıklı haberle ilgili vatandaşlardan gelen yanıtlar, yeni bir krizin kapıda olduğuna işaret ediyor.

Vatandaşlar, mahkemenin durdurma kararı sonrası dönüşüm kapsamında devletten aldıkları kira yardımlarının kesilmesinden endişe ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da kentsel dönüşüm yönetmeliği de bu endişeyi haklı kılıyor.

Bakanlık'tan aldığım bilgiye göre, kira yardım süresi 18 ayla sınırlı. İnşaatın imalatı bu süreden uzun sürse de devlet 18 aydan fazla kira yardımında bulunmuyor.

Yine 6306 Sayılı Kanunun, Uygulama Yönetmeliği'nin "Yapılacak Yardımlar ve Tahliye" başlıklı beşinci bölümünün ilk maddesi de kentsel dönüşümde kira yardımının 18 ayla sınırlı olduğunu doğruluyor.

Peki, ne olacak?

Mahkemenin durdurma kararı aldığı projelerde yapı imalatı da haliyle gecikecek.

Şayet bu gecikmeler birçok proje için üst sınır olarak belirlenen 18 aylık proje teslim süresinin ötesine geçerse kat malikleri evlerine taşınamayacak ve kira yardımları da kesilecek.

Şu an yıkılmış, yeni başlanmış ya da bitirilme aşamasına gelmiş birçok proje için büyük bir risk arz eden bu sürecin bir krize gebe olduğu görünüyor.

***

MÜTEAHHİTLER SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ!

Ekonomimizde inşaat sektörünün rolünü hemen her vatandaşımız biliyor.

Gerçekçi olmak gerekirse bugünlerde arsa fiyatlarının tırmanması, malzeme ve işçilik maliyetlerinin yüksek olması müteahhitlere kentsel dönüşüm dışında makul bir alternatif bırakmadı.

Öyle ki kentsel dönüşüm, ülkemizde deprem tehdidinden ziyade sektörü canlandırmak için yapılan bir hamlenin ötesine geçemedi.

Harç muafiyetleri, vergi avantajlarıyla müteahhitler için cazip görünen kentsel dönüşüm, Büyükşehir Belediyesi'nin 0.50 emsal uygulaması ile de tam bir fırsata dönüştü.

Ki arşivlere baktığınızda müteahhitlerin, kentsel dönüşüm için emsal artışını "bu bir fırsat" şeklinde yorumladığını da görürsünüz.

İktisatta güzel bir söz var: "Fırsat ekonomisinin mağduru olmaz."

Mahkeme kararıyla durdurulan projelerde haliyle konut satışları da zarar gördü. Satışın olmadığı yerde müteahhitlerin mali planlarını sürdürebilir kılmasının bir hayli güç olduğunu biliyoruz.

Şayet mahkemenin durdurma kararı uzun sürerse müteahhitlerin projeler kapsamında girdikleri mali yükümlülüklerin altında kalacağı ve çok sayıda iflas yaşanacağı konuşuluyor.

Durumun vahameti her geçen gün büyürken Bursa'da müteahhit kanadı adeta sessizliğe gömüldü.

Kamuoyunu aydınlatmak, taraf oldukları konuda vatandaşların telaşını dindirmek adına rasyonel bir açıklama yapan kimse yok...