Ekonomi, savaş ve bilimle korkutmak...

N. Nuri YAVUZ 28 Mart 2016 Pazartesi, 09:13

"Rakamlar, hepimiz için bir neden-sonuç örgüsü doğurabilir. Bu örgüde hepimizin yöntemleri gibi algılama biçimleri de farklı olabilir. Fakat genel kanıda bizler rakamlardan çok doğurduğu sonucun büyüklüğüne odaklanırız..."

Bu ön girişe es verip, bir açıklama yapalım...

Geçen haftanın perşembesinde, Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) ve Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BOSİAD) iş birliği çok nitelikli bir programa imza attı.

Bursa'da yeni bir ticari anlayışın modeli olarak parlayan Podyum Park yerleşkesindeki Podyum Davet ve Toplantı Merkezi'nde kelimenin tam anlamıyla birinci sınıf bir program gerçekleşti.

Geceye Doğuş Oto sponsor oldu ve gecede son model bir aracın tanıtımını yaptı...

BOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz ve BOSİAD Başkanı İlker Oral kürsüde programın gayesini gölgelemeyecek şeffaflıkta birer konuşma gerçekleştirdi.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, 'Bilim, Ekonomi, Gelecek ve Siz' başlıklı sunumunda kritik ve stratejik birçok bilgi paylaşımında bulundu.

Bunu neden bu kadar ayrıntılı anlatıyorum?

Çünkü bu programda gözlemlediğim profesyonellik kıvamı, Bursa'da bu alanda eksikliği hissedilir düzeydeki organizasyon mantığının gelişme yolunda olduğunun göstergesiydi.

***

Proloğa dönüp yazının başlığını açalım...

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sunumunda bütçe rakamlarına dayandırdığı veriler açıkladı.

Türkiye'nin bütçe açığı ve kamu borcunda iyi seviyede olduğunu belirten Prof. Dr. Demirtaş, Türkiye ile Avrupa ülkelerinin bütçe açık rakamlarını şu şekilde kıyasladı:

"Yunanistan'da yüzde 10,5, İtalya'da yüzde 4,6, İspanya'da yüzde 9,7, Portekiz'de yüzde 9,1, İrlanda'da yüzde 32,4 olan bütçe açığı Türkiye'de yüzde 1,5..."

"Devlet borcunda her 100 lira için Yunanistan'da Yüzde 142, İtalya'da yüzde 119, İspanya'da yüzde 65, Portekiz'de yüzde 93, İrlanda'da yüzde 96 borç varken Türkiye'de bu oran yüzde 35..."

Türkiye'nin kişi başına düşen devlet borcunda da Avrupa ülkelerine göre iyi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, şu kıyaslamayı yaptı:

"Bir Yunan vatandaşına 49 bin dolar, İtalyan vatandaşına 41 bin dolar, İspanyol vatandaşa 53 bin dolar, Portekizliye 57 bin dolar, ABD vatandaşına 47 bin dolar, İngiliz vatandaşına 146 bin dolar devlet borcu düşerken, bir Türk vatandaşına yüklenebilecek devlet borcu 3 bin 200 dolar..."

(Bu rakamlar paylaşılırken salonda uyanan 'Türk vatandaşına ne kadar düşüyor acaba?' merakı karşılık bulduğunda Hüseyin Durmaz'ın 'verelim hemen kapansın bu borç' sözleriyle salonda neşeli dakikalar yaşandı)

Türkiye'nin, gelecek 30 yıl toplamındaki borcunun 292 milyar dolar olduğunun altını çizen Prof. Dr. Özgür Demirtaş, "İtalya'nın ise 30 yıl içinde ödemesi gereken borç 2,2 trilyon dolar. Bu demek oluyor ki İtalya'nın gelecek 12 ayda ödemesi gereken borç Türkiye'nin gelecek 30 yılda ödemesi gereken borcun 1,5 katı" dedi. Bunlar beyaz tablo örnekleri...

Kara tabloda, Prof. Dr. Özgür Demirtaş, dünyadaki 8 milyar insanın toplamda 78 trilyon dolarlık bir gelir ürettiğini, dünyadaki toplam borçların ise 225 trilyon dolar olduğunu belirtirken, dünyanın bir çıkmazda olduğunu ve bu borcun yalnızca savaş doğuracağını iddia etti.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş bu durumu "Bu işin sonunda acayip işler olacak. 5-10 yıl içinde olabilir. Şu ana kadar görmediğimiz şeyler olabilir" ifadeleriyle tanımladı.

Gelelim 'Bilimle korkutmak' başlığımıza...

Nedendir bilinmez bu tarz toplantılarda sık karşılaştığım bir durum, bir vaka bu...

Ya makineleşmenin ve yapay zekânın dünyayı istilası, insanoğlu ile mücadelesi ya da küresel ısınma yahut küresel soğuma gibi korkular bilerek veya bilmeyerek sunumlarda işlenir...

Bu bilim propagandasının, sunumun en zayıf halkası olduğunu düşünüyorum ki video paylaşım sitelerinden alınmış kısa görüntüler, bir virüs programının sembolü haline gelmiş ve kendisi başlı başına grafik olan bir robotun gözlerinden mesaj almayı bilim bağnazlığı olarak yorumluyorum.

Kuşkusuz bilimin geldiği ve gideceğini düşünülen nokta, müthiş bir gelişim örneğidir.

Hastalıklarla, engellerle mücadele için veya savaşlarda kullanılmak üzere robotik unsurlar yapılabilir, ama Sayın Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın bahsettiği kendi iradesi olan ve insanla mücadele edecek bir yapıya ulaştırılması demek insandan vazgeçmektir.

Özetlersek; sunum, küresel ekonomideki sıkışıklık savaş ile neticelenebilir bu savaşta da robotlar kullanılabilir kehanetini doğurdu.

Bu, vizyon, geleceği görmek, olayları bizde falcılıktan öteye gidemiyor sanki...

***

Ne oldu, ne olacak?

Geride kalan haftanın ekonomi gündeminden başlıklar:

 • Tüketici güven endeksi mart ayında bir önceki aya göre 0,5 oranında artışla yüzde 67 oldu.
 • Gelir testi yaptırma yükümlülüğü olduğu halde test yaptırmayan 5,3 milyon kişinin borcunun 10,9 milyar TL'ye ulaştığı bildirildi.
 • Merkez Bankası mart ayı beklenti anketinde, yılsonu dolar/TL beklentisi 3,1469'dan 3,1132'ye çekildi.
 • İşsizlik, 2015 yılında yüzde 10,3'le 3 milyon 57 bin kişi düzeyine tırmandı.
 • Merkez Bankası politika faizini ve faiz koridorunun alt bandını sabit bırakırken koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75 seviyesinden yüzde 10,50'ye indirdi. Banka 13 ay sonra ilk kez indirim gerçekleştirdi.
 • Dolar/TL kuru bu hafta Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında ilk tepki olarak 2,89'un üzerine çıktı ardından 2,88'in altına indi.
 • e-Tebligat uygulamasının 1 Nisan'da başlayacağı duyuruldu.
 • Ekonomik güven endeksi martta bir önceki aya göre yüzde 9,5 oranında artarak 71,46'dan 78,27'ye yükseldi.
 • İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı martta 0,8 puan artarak yüzde 74,3 oldu.
 • Doğal gaz tüketimi ocakta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 artarak 5 milyar 783 milyon metreküpe çıktı.
 • Konut satışları şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 artarak 101 bin 703 oldu.
 • İş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen Uludağ Ekonomi Zirvesi tamamlandı.

***

Martın son haftasında gündemin ekonomi başlıkları:

 • Konut fiyat endeksi ocak verisi açıklanacak.
 • Katı yakıt verileri paylaşılacak.
 • Şubat ayı itibarıyla turist rakamları aktarılacak.
 • 2015 4. Çeyrek, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla bildirilecek.
 • İthalat-İhracat şubat verileri beyan edilecek.
 • Elektrik enerjisi üretim ve iletim istatistikleri açıklanacak.
 • Petrol, doğal gaz ve LPG piyasası ocak ayı sektör raporları ilan edilecek.
 • Mart ayı ihracat rakamları duyurulacak.
 • İmalat sanayisi mart ayı satın alma endeksi belirlenecek.
 • Avro Bölgesi'nden enflasyon ve işsizlik oranı verileri gelecek.