‘FED’a günü (mü?)

N. Nuri YAVUZ 17 Eylül 2015 Perşembe, 00:48

Küresel piyasalar, Amerikan Merkez Bankası FED'e odaklandı.

Ulusal piyasalarda ise beklentinin üstünde gerçekleşen büyüme oranının estirdiği iyimser hava, terör duvarına çarptı. Öte yandan bu hafta bir gözümüz de Fitch'te...

Ekonomi dünyasında bugün bütün gözler, 16 ve 17 Eylül tarihlerinde düzenlenecek FED toplantısına çevrildi. 2006 yılından beri faiz artırmayan FED'in, Amerikan ekonomisindeki toparlanmanın etkisiyle 0,25 oranında bir faiz artırımına gideceği genel tahmin olarak öne çıkıyor.

Öte yandan Çin etkisiyle sarsılan global piyasalarda, doların özellikle avro karşısında değer kazanması ve ihracattın yavaşlaması FED'in faiz artırımı kararını aralık ayına bırakabileceği beklentilerini artırdı.

Yine FED'in 0,25 oranında değilse bile 0,10 ya da 0,15 oranında artırım yapabileceği de beklentiler arasında.

Türkiye'de 3 lira duvarını aşan doların, FED'in faiz artırım kararı alması halinde yeni bir zirveye doğru ateşleneceğinin sinyallerini alıyoruz.

Şayet FED, bu ayı da pas geçerse hem küresel hem de ulusal piyasalarda bir nebze rahatlama alanı oluşacak.

Uzun zamandır FED'in faiz artırmasını bekleyen piyasalar için faiz artırım kararı doğru, fakat zamanlaması yanlış olarak yorumlanacak.

İç piyasalarda ise FED telaşının yanında, 7 Haziran seçimleri sonrası oluşan siyasi boşluğun azıttığı terör olayları ve 1 Kasım tekrar seçimlerinin doğurduğu riskler ana aktör olarak öne çıkıyor.

İkinci çeyrekte yüzde 3,8 ile beklenti üzerinde büyüyen Türk ekonomisinin, özellikle seçimlerin etkisiyle üçüncü çeyrekte yavaşlamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Söz konusu tekrar seçimlerin, büyümenin yanı sıra işsizliği ve enflasyonu da olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Diğer yandan piyasalar, FED kararının hemen ardından Fitch kararlarına hazırlanacak.

Cuma günü Türkiye'nin notunu güncelleyecek olan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in notu düşürme, teyit etme ve yükseltme seçeneklerinden hangisini seçeceği merak konusu.

Türkiye'nin kredi notunu 5 Kasım 2012'de yatırım yapılabilir seviyeye çıkaran Fitch'in, bu seviyeyi bir süre daha koruması bekleniyor.

İç piyasalar için en kötü senaryo, FED'in faiz artırım kararı ve Fitch'in kredi notunu düşürmesi olarak belirginleşiyor. Bu senaryonun gerçekleşme ihtimali şuanki beklentilere göre zayıf olsa da yakın gelecekte FED'in faizleri artıracağı kesin.

Ayrıca ülke içindeki siyasi istikrarsızlık ortamının 1 Kasım seçimlerinden sonra devam etmesi de ekonomide daha büyük kırılmaların habercisi olarak görünüyor.