GUHEM’den sonra ikinci büyük adım…

N. Nuri YAVUZ 26 Ağustos 2017 Cumartesi, 06:00

Basından da takip ettiğimiz üzere geçen salı günü, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nca (BTSO) projelendirilen Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi'nin (GUHEM) temeli, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın da katıldığı bir törenle atıldı.

Öğrendiğimiz kadarıyla Türkiye'de bir ilk olan GUHEM'in temel atma programı sonrası Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, beraberinde Vali İzzettin Küçük, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Bursa Teknoloji ve Koordinasyon AR-GE Merkezi'ni de (BUTEKOM) ziyaret etmiş ve merkeze hayran kalmış.

Üstelik o gün her ne kadar GUHEM'in gölgesinde kalmış olsa da Bursa sanayisi adına çok önemli bir protokole imza atılmış.

 

ROL MODEL PROJE

Hepinizin malumu, ülke olarak dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almayı hedefliyoruz. Bunun için de firmalarımızın rekabetçi yapılarının güçlendirilmesi ve katma değeri yüksek ürünler geliştirmeleri gerekiyor.

İşte bu noktada BTSO, Türkiye'deki diğer ticaret ve sanayi odalarına rol model olacak projelerine bir yenisini ekledi.

UİB çatısı altında 2008 yılından bu yana tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde uluslararası alanda tanınan ve takip edilen çok amaçlı bir araştırma merkezi olarak önemli başarılara imza atan BUTEKOM, yani Bursa Teknoloji ve AR-GE Merkezi, BTSO'nun sağladığı destek ve oluşturduğu yeni vizyonla sektörlere teknoloji ve AR-GE hizmeti sunumunu çok farklı bir noktaya ulaştırdı.

BTSO, 1 yıl gibi kısa bir sürede hayata geçirilen ve yaklaşık 50 milyon TL'lik bir yatırım olan BUTEKOM'u, yeni bir yapı ve yeni bir misyonla Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde iş dünyasının hizmetine sundu.

BUTEKOM'un yeni vizyonundaki en önemli adımlarından biri 'Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi'nin kurulması oldu. 13 bin metrekarelik yeni binasında kapılarını açan BUTEKOM, sektör temsilcilerinin AR-GE ve inovasyona dayalı üretime geçişinde rehberlik yapma görevini üstlendi. Son teknolojiyle donatılan merkezde; 7 laboratuvar, 3 eğitim salonu, 2 toplantı salonu, 700 m²'lik alanda numune üretim tesisi, bir moda ve tasarım alanı ve 185 kişilik konferans salonu bulunuyor.

STRATEJİK HAMLE

Bursa'nın, standart ürünler yerine; akıllı tekstiller, nano ürünler ve üç boyutlu kumaş teknolojileriyle birlikte özgün ve yüksek kaliteli üretimle dünya pazarlarındaki gücüne güç katacak merkezde yeni stratejik bir hamleye daha imza atıldı.

BEBKA desteği ile BUTEKOM çatısı altında, BTSO ve Uludağ Üniversitesi ortaklığında hayata geçirilen İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi de (İKMAMM) yenilikçi bir sanayi-üniversite iş birliği modeliyle kuruluyor.

Projenin protokolü, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın da katıldığı 22 Ağustos Salı günü düzenlenen törende, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim arasında imza edilmiş.

BTSO'nun bir sonraki hedefi ise merkez çatısı altında Nanoteknoloji Mükemmeliyet Merkezi'ni de kurarak BUTEKOM'un Türkiye'nin lokomotif sektörleri olan tekstilden otomotive, havacılık ve rüzgâr enerjisinden inşaata birçok sektörde dönüşüme öncülük eden, üretim, test, sertifikasyon ve eğitim faaliyetleri ile entegre edilmiş bir merkez olarak ülkemizin ekonomik kalkınmasında öncü rolünü güçlendirmek.

İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi, sektörlerin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak ve AR-GE altyapısını güçlendirmek amacıyla hayata geçiyor. AR-GE ve Know-How ihtiyaçları karşılanacak. Firmaların kendi bünyelerinde gerçekleştiremedikleri çalışmalarına katkı sağlanacak. Ulusal bilimsel ağ yapıları içinde üniversiteler ve araştırmacılar desteklenecek. Düşük maliyetli, yüksek performanslı kompozitler üretmek için projeler geliştirilecek. Test, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri ile yeni geliştirilen ürünlerin ticarileştirilmesi sağlanacak. Firmalara iş geliştirme ve girişimcilik konusunda danışmanlık hizmeti verilecek. Otomotiv, tekstil, enerji, savunma sanayi, raylı sistemler gibi sektörler için yeni ürün ve pazarlar oluşturulması planlanacak.

Merkezde; ayrıca Ticarileştirilebilir AR-GE (İnovasyon), Proje Çalışmaları, Bilgisayar Destekli Analiz ve Tasarım, Organizasyon- Eğitim- Workshop, Sektörel Raporlama gibi hizmetler verilecek.

 

5 LABORATUVAR 3 ÜRETİM HATTI

Merkezde Mekanik Test Laboratuvarı, Analitik Test Laboratuvarı, Darbe Test Laboratuvarı, Yanma Laboratuvarı ve Müh. Analiz ve Tasarım Laboratuvarı ile Kompozit Üretim Hattı, Pre-preg Üretim Hattı ve Termoset-Termoplastik Üretim Hattı bulunacak.

BEBKA tarafından yüzde 75'i desteklenecek proje, 15,5 milyon lira bütçeyle BUTEKOM binasındaki 1 ve 2.katlarda, ortak alanlar hariç 3 bin 500 metrekarelik alanda 6 ay içinde hayata geçirilecek.