Haftaya Bakış

N. Nuri YAVUZ 21 Aralık 2015 Pazartesi, 08:39

Ne oldu,  ne olacak

Üstüne milyonlarca sayfalık arşiv kurulabilecek bir konunun aydınlandığı haftayı geride bıraktık. Küresel ekonominin odağına 2008 mortgage krizi sonrası parasal genişleme hamlesiyle yerleşen ve 2006'dan bu yana faiz oranını sıfıra yakın seviyede tutan Amerikan Merkez Bankası (Fed), sonunda faiz artırım kararı aldı. En kötüsüne hazırlanan piyasalara, yumuşak bir geçiş olarak yorumlanan karar, pozitif etki yaptı.

Geride kalan haftanın gündeminde şunlar yer aldı:

 • Fed, 10 yılın ardından faiz oranını 0,25 puan artırdı
 • Merkez Bankası dolar cinsi zorunlu karşılıklara ödediği faizi yüzde 0.24'ten yüzde 0.49'a yükseltti
 • Dolar kuru 3 liraya dayandı
 • 24 ayar altının gram satış fiyatı yüzde 2,83 değer kaybetti
 • Türkiye'de Eylül ayı işsizliği yüzde 10,3 ile 6 ayın zirvesine yükseldi. 3 milyon 103 bin olarak gerçekleşti.
 • Merkezi yönetim bütçesi, Kasım'da 798 milyon lira fazla, Ocak-Kasım Dönemi'nde ise 5,4 milyar lira açık verdi.
 • TBMM'de, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı kabul edildi. (Kanun 1 Ocak-31 Mart 2016 tarihlerini kapsıyor)
 • Kısa vadeli dış borç stoku Ekim ayında 120,5 milyar dolara geriledi

Bu haftanın takviminde ise şu gelişmeler var:

 • Aralık ayı Tüketici Güven Endeksi açıklanacak
 • Merkezi Yönetim dış ve iç borç verileri duyurulacak
 • Belediye su istatistikleri bildirilecek
 • Konut satışına ilişkin kasım verileri paylaşılacak
 • Sektörel Güven Endeksleri aralık ayı verileri aktarılacak
 • TÜİK, Ekim ayı Petrol Piyasası İstatistikleri açıklanacak
 • BTSO "Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni" Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek

 

İMO GECESİ İZLENİMİ

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nin gelenekselleşen dayanışma gecesi geçen Cuma akşamı Crowne Plaza'da gerçekleştirildi. İMO camiasının Bursa'daki gücünü ispatlar nitelikte bir organizasyondu. Programda 40 ve 25. yılını dolduran mühendisler ödüllendirildi.

O gecede nedense aklıma, Bursa'nın mevcut yapı stoku ve deprem riskleri geldi. Herkesin birbirini bildiği bu küçük 'metropol'de "çarpık yapılaşmanın kaynağı kimdir?" sorusu beynimi kemirdi durdu. Ortada bir suç vardı fakat ödüller peşi sıra yağıyordu.

 

GURUR KÖŞESİ

İlk yerli ve milli 'İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2', bir yıldır süren çalışmalar sonunda silahlandırıldı ve yapılan ilk füzeli atış testinde hedefi tam isabetle vurdu. Bu Türk savunma sanayisi adına güven veren bir gelişme olarak hafızalara kazındı.

 

0,50 EMSAL ARTIŞI VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Emsali nasıl bilirsiniz? İyi biliriz. Hayır, siz bilemezsiniz biz biliriz. Hayır biz. Hayır siz. Hayır onlar.

Dün Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Akademik Odalar Birliği'nin oditoryumu yani etkinlik salonunda "Kentsel Dönüşümde 0,50 Emsal Artışı Bilgilendirme Toplantısı" düzenledi. Programa özellikle kentsel dönüşüm sürecinin başladığı sitelerin sakinleri geniş bir katılım gösterdi.

Şube Başkanı Can Şimşek'in sürece ilişkin bilgilendirme sunumuyla sakin başlayan program, giderek hararetli bir tartışma seyrine ve sonunda çok sesli, yüksek tonlu bir münakaşa boyutuna ulaştı.

Katılımcılar zaman zaman birbirleriyle de ikili tartışmaya girdi.

Bu yüksek gerilimli tartışma ortamı her ne kadar yorucu olsa da hakaret ve eylemsellik içermeyen bir seviyede akışı, tartışma kültürünün toplumumuzda zamanla kavgadan evirilerek bir seviyeye ulaştığının göstergesiydi. Yani umut vericiydi.

Keza toplantının duyurulmasına yönelik hazırlanan billboardlara kimliği belirsiz kişilerce zarar verilmesi söz konusu toplantıda da bir eylem beklentisini doğurmuştu. Neyse ki yüz kızartıcı bu eylemi, bir başka boyuta taşıyacak herhangi bir olay yaşanmadı.

Salonun adının 'oditoryum' olmasından mı yoksa başkan Can Şimşek'in "bu konuda akademik bilgi sahibi olanlar konuşsun" sözünden mi bilmem aklıma 'Antik Yunan' agoraları geldi. Kentin konuşulduğu o geniş meydanlarda akım sürekli değişirdi.

"Hoca sokrat, 'bilgi doğuştandır' diyerek herkesin konuşmasının önünü açarken; öğrenci platon, 'bilginin öğrenilerek hatırlanacağını' söyleyip bilenin konuşmasını doğru buluyordu"

Bu toplantı ise çok bilenle az bilenin değil, asıl bildiklerini usulen bildikleriyle kapatmaya çalışanların konuştuğu bir kıvamda gibi göründü gözüme.

Başkan Can Şimşek, sunumunda "emsal artışına ve kentsel dönüşüme değil alt yapısı ve sosyal olanakları plan dâhilinde işlemeyen sürece karşıyız" dese de sunumda rant üzerine yapılan detaylandırma, asıl sorunun bu olduğunu düşündürdü.

Bazı site sakinlerinin 'siz ne öneriyorsunuz?' gibi sorularına başkan Can Şimşek, "99 Depremi" sonrası devletçe toplanan 'Deprem Vergisi'nin TOKİ maharetiyle vatandaşı riskli yapıdan kurtarmaya yönelik kullanılabileceğini yahut konut sahibi vatandaşın kredi kullanarak evlerini sağlıklı yapıya dönüştürebileceklerini söyledi.

Bu önerinin gerçekçiliği mırıltılarla sorgulandı. Depremin hafızalardan anı tortusu olarak silinmeye başladığı dönemde kentsel dönüşüm sürecini deprem korkusu üzerinden yürütmenin etik olmadığını düşünüyordum ki bir vatandaş öne atladı:

"Depremden korksaydık 20 yıldır o binalarda oturmazdık. Mesele deprem değil 100 liralık dairem para vermeden 400 lira olacak" dedi.

Başka söze gerek kalmadı...

 

Metrodan bir vatandaş: "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'ya birkaç kez daha gelse şehirde eksik kalmayacak"