İşçiler yalnız değil!

N. Nuri YAVUZ 09 Aralık 2019 Pazartesi, 06:06

Türkiye'de sendikalaşma anayasal bir haktır!

Anayasamızın 51. maddesi şöyle der:

"Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz."

Gayet net! Gayet açık!..

Bunu okuyunca 'aman adam sen de!' diyebilirsiniz. Ki haklısınız tam da o günlerde yaşıyoruz... Orada bir anayasa var ama kimi bağlar, kimi bağlamaz, kimi ne zaman bağlayacağı ise hiç belli olmaz...

Ancak! Söz konusu bir vatandaşın mağduriyeti ise yasal hak olsun ya da olmasın bizi bağlar!..

***

İşte herkesi, magazin gündeminden daha fazla ilgilendiren bir haber!

Kestel'de 'BodoBode-Doğrusan Otomotiv' isimli bir firma var. Türk-Alman ortaklı firma, otobüslere kapı ve piston mekanizmaları üretimi yapıyor. Mercedes, Man, Otokar, TEMSA gibi devlere parça satıyor...

Maşallah işleri de iyi; 2018 yılını 9,1 milyon liralık net kârla kapatmışlar. Allah daha çok versin. Kimsenin kazandığında gözümüz yok, aksine ekonomimiz adına gurur duyar ve seviniriz.

Ama... Bakın 226 işçinin çalıştığı firmada neler oluyor?

Firmanın fabrikasında çalışan işçiler, düşük ücretlerden şikâyet ederek toplu sözleşme hakkı elde etmek için sendikalaşma çabasına giriyor ve Türk Metal Sendikası TOFAŞ Şubesi'ne gidiyor.

TOFAŞ şube, fabrikada teşkilatlanma çalışmalarını kısa sürede tamamlıyor. 114 işçiyi üye yapıyor. 6 Kasım 2019'da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na yetki belgesi için başvuruyor ve 11 Kasım 2019 tarihinde alıyor.

'Ortada sendikal bir başarı var' fakat firma bundan rahatsız! Sendikalaşma sonrası fabrikada sudan bahanelerle 11 işçi, ekmeğinden ediliyor ve o emekçiler işe iade davası açıyor.

Türk Metal Sendikası TOFAŞ Şube Başkanı Ömürlü Bayram, konuyu şöyle açıklıyor, "TOFAŞ Şubemizin Yetki Tespiti Belgesi'ni almasının ardından işveren tarafı, Bode Bode emekçisinin üzerinde türlü türlü oyunlar oynamaya başladı. Fabrika içinde sürgünlerle, yer değiştirmelerle sendikamız Türk Metal'e üye olan kardeşlerimiz yıldırılmaya çalışılıyor."

Başkan Bayram, işverene şu ifadelerle sesleniyor, "Türk Metal saflarında örgütlendikleri için kardeşlerimizin üzerinde baskı uygulamaya kalkmak bir suçtur. Açık açık söylüyorum, baskı kuran, mobbing yapan, tehdit eden suç işlemiştir. Bunun; idari, mali ve cezai sorumluluğu vardır. Kimse bu sorumluluklardan kaçamayacak. Herkes yaptığının bedelini ödeyecek. Bu kesin. Bu kirli oyuna alet olanlara da bir çift lafım var: Kimse emir kulu değildir. Bu suça iştirak etmeyin. İnsanların onuruyla, gururuyla oynamayın. 'Ben emir kuluydum' demek kimseyi kurtarmaz. Bunu yapan varsa, yol yakınken dönsün. Şunu iyi bilin ki, artık devir değişti. Bundan sonra karşınızda, örgütsüz ve güvencesiz işçiler yok. Bundan sonra karşınızda, sendikalı bilinçli ve inançlı Türk Metalciler var. Yüzbinlerce üyesiyle, Türkiye'nin en büyük sendikası Türk Metal var. Onun için aklınızı başınıza toplayın: Artık karar sizin!"

***

Hadi ilginç bir bilgi daha paylaşayım; sendikalaşma sonrası işçi çıkarmaya başlayan Bodo Bode, aynı tarihlerde işçi alımı için ilana çıkıyor!

Türkiye'deki iki büyük iş bulma platformundan biri olan Kariyer.net'te şirkete ait çok sayıda ilan bulunuyor. Şirket söz konusu ilanlarda, 'Mekatronik İşler Sorumlusu', 'Alüminyum-Metal Kaynakçıları' gibi alanlarda çalıştırılmak üzere personel arıyor.

Onca ticaret, onca paraya rağmen işler, aynı hamam aynı tas yürüyor Türkiye'de... Şirketler, üçüncü sınıf ucuz taktiklerle emek sömürüsüne devam ediyor!..

***

Şimdi soralım!

Söz konusu firma, Almanya'daki işçilerine böyle davranabilir mi? Diyelim gözü kararttı davrandı; sonuçları ne olurdu?

Türkiye'de ne oluyor da bunlar, insanımızın emeği üzerinden zenginleşirken bu denli hoyrat olabiliyor; işçinin ekmeğiyle oynayabiliyor? Ülkemizin havasından mı, suyundan mı yoksa başıboşluktan mı oluyor bunlar! Araştırmak gerek!..

Son olarak tam da asgari ücret pazarlığının başladığı bu günlerde hakkını aramak için sendikalaşma mücadelesi veren şerefli Türk işçisini, onları hiçbir koşulda yalnız bırakmayan Türk Metal Sendikası ve TOFAŞ Şubesi'ni yürekten kutluyorum...