MÜSİAD'IN MESAJI AÇIK: ADALET!

N. Nuri YAVUZ 29 Ocak 2019 Salı, 06:00

Geçen hafta cuma günü Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi'nin 20'nci Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki genel kurula MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan'ın yanı sıra Bursa siyaset ve iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

"Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, milletvekilleri Mustafa Esgin, Atilla Ödünç, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Kuş..." programda gördüğüm isimlerdi...

***

MÜSİAD Bursa Şubesi'nde Hasan Çepni'den aldığı başkanlık görevini iki dönem sürdüren Mustafa Gürses, bayrağı Nihat Alpay'a devretti.

Bursa şube başkanlığında tekstil ve Vişne Caddesi ekolü sürüyor... Hasan Çepni ve Mustafa Gürses'in ardından başkanlığa gelen Nihat Alpay da Vişne Caddesi tekstilcilerinden...

***

Ülke olarak içinde bulunduğumuz finansal darboğazda, bir iş dünyası örgütlenmesinin genel kurulundan sizlere gerçekçi ve akılcı ekonomik öngörüler aktarmayı tercih ederdim.

Fakat daha önemli bir noktaya vurgu yapmak istiyorum...

MÜSİAD genel kurullarının bir geleneği olan Kuran-ı Kerim tilaveti, o akşam da gerçekleşti. Tilavette Nisa suresi 135, Tevbe suresi 23 ve 24'üncü ayetler okundu...

Nisa 135'inci ayet şöyle:

"Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine de olsa adaletten asla ayrılmayan, Allah için şahitlik eden kimseler olun. (İnsanlar) zengin olsunlar, yoksul olsunlar Allah onlara sizden daha yakındır. Öyleyse siz hislerinize uyup adaletten ayrılmayın. Eğer adaletten sapar veya üzerinize düşeni yapmaktan geri durursanız bilin ki Allah yaptığınız her şeyden haberdardır."

***

Tevbe 23 ve 24'üncü ayetler ise şöyle:

"Ey iman edenler! Şayet inkârı imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi dahi dayanıp güvenilecek dostlar edinmeyin. İçinizden kimler onları dost edinirse, işte kendilerine kötülük edenler bunlardır."

"De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım-akrabanız, kazandığınız mallar, durgunluğa uğramasından endişe ettiğiniz ticaretiniz ve hoşlandığınız meskenler size Allah'tan, peygamberinden ve O'nun yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah buyruğunu (kıyameti) gerçekleştirinceye kadar bekleyin. Allah günaha saplanmış kimseleri hidayete erdirmez."

***

Peki, bu ayetlerin gayet açık ve net olan mesajları kimlereydi? MÜSİAD Bursa Şubesi, hangi adaletsizlikleri gördüğü için bu ayetler okundu? Toplantıya katılan politik isimler acaba bu ayetlerden payına düşeni aldı mı? Ya da bu mesaj yerine ulaştı mı?

Merak ediyorum doğrusu...

Belki de bu ayetler, sadece MÜSİAD üyelerine okundu...

O zaman şunu merak ediyorum acaba geçen haftalarda Vergi Dairesi Başkanlığı'nın açıkladığı Bursa 2017 yılı vergi rekortmenleri listesinde bu üyelerden kaç kişi var?

***

Gerçekten de 'adalet' hem İslam hukuku hem de Türk töresinin temel taşıdır... Vazgeçilmezdir!

Bugün yaşadığımız ekonomik karabasandan bizi çıkaracak olan da yine 'Adalet'tir.

Ve her birimiz hayatımızın bir döneminde, öyle ya da böyle adaletsizliğin çirkin yüzüyle karşı karşıya kalıyoruz...

Sadece kör kılıç bize döndüğünde değil, her zaman ve herkes için 'adalet' istemeliyiz...

***

Öte yandan gecede dikkatimi çeken bir diğer konu ise MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan'ın Bursa'yı ihracatta üçüncü kent olarak ifade etmesi oldu. Ki doğru.

Geçen yıl yüzde 5,4 oranda düşen ihracatımız, 13,3 milyar dolar seviyesinde kalmıştı. Ve biz Bursa olarak bugüne kadar övündüğümüz ihracat ikinciliğini Kocaeli'ne kaptırmıştık.

Bursalılar olarak bizlerin henüz hazmedemediği konunun ulusal çapta bu kadar kolay kabul görmesi beni, bu şehrin potansiyel ve gücüne inanmış biri olarak rencide etti...

Umarım genel kuruldaki iş dünyası temsilcileri de o mesajı üstüne almıştır...