Piyasalara “Brexit” kroşesi…

N. Nuri YAVUZ 20 Haziran 2016 Pazartesi, 07:00

Ekonomide bir kritik hafta bitti, yeni bir kritiklikle daha karşı karşıyayız.

Önce salı günü Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Beklentiler, bankanın gecelik faiz oranında 50 baz puanlık bir indirime gideceği yönünde.

Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Faizin zulmü altında inim inim inleyen ülkeler biliyorum. Başta benim ülkem. Bundan kurtulmalıyız" açıklaması söz konusu beklentiyi güçlendirdi.

Amerikan Merkez Bankası Fed'in, faiz artırmadığı düşünüldüğünde dolar, TC Merkez Bankası faiz indirdiğinde Türk Lirası karşısında değer kaybedecek.

Geçen hafta Fed endişesi ve Brexit kâbusuyla yüzleşen piyasalarda yatırımcı yine güveni altında buldu ve altının gram fiyatı 123 lira gibi tarihi bir zirveyi gördü.

Bu haftanın ikinci sarsıcı gündemi olan Brexit, yani İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararına ilişkin yapılacak referandum, piyasalarda iki yönlü hareketliliğin kaynağı olacak.

Bu risk dolu haftada İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda altın yeni tarihi zirveleri test edecek, AB'de kalması durumunda ise altından kaçışla başlayan aşağı yönlü bir hareket söz konusu olacak.

Özellikle Brexit'e yönelik kampanyalara İşçi Partisi milletvekili Jo Cox'un ölümü nedeniyle ara verildiği dönemde piyasaların gözü bugün ve yarın açıklanacak anketlerde olacak.

Bu anketlerden çıkacak evet ya da hayır oranlarına göre altın fiyatı yükselecek ya da düşecek.

Perşembe gece yarısı tamamlanacak ve cuma sabahı kesinleşecek oylama için dünya kamuoyunda da İngiltere'ye ayrılmaması yönünde uyarılar yapıldı.

Örneğin ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, İngiltere'nin AB'den çıkma kararı almasının küresel ekonomiye zarar vereceğini söyledi.

Yine İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, Brexit durumunda ülkenin ekonomik resesyon riskiyle karşı karşıya kalacağını dile getirdi.

IMF Başkanı Christine Lagarde, "Brexit'i açık olarak küresel ekonominin büyüme kapasitesi karşısındaki en büyük risklerden biri olarak görüyoruz" demişti.

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim de Brexit'in İngiltere için istenmeyen finansal sonuçlar doğurabileceğine işaret etti.

Son olarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, İngilizlere gereksiz bir maceradan kaçınmaları konusunda uyarıda bulundu.

Tüm bu uyarılar ve olası Brexit durumunun sterlinin değerini yüzde 15 civarında düşüreceği düşünüldüğünde, İngilizlerin AB'de kalma ihtimali daha yüksek görünüyor.

Yine de Brexit olasılığı ele alındığında bu yılın ilk beş ayında 3,5 milyar dolarlık ihracat yaptığımız 2015 rakamlarına göre 16,1 milyar dolarlık ticari hacmimizin bulunduğu İngiltere'nin AB'den ayrılışı bizi nasıl etkiler, bir başka merak konusudur.

***

Ne oldu ne olacak?

Geride kalan haftanın gündeminden ekonomi başlıkları:

 • İşsizlik, mart ayında yüzde 10,1 oran ile 3 milyon 23 bin kişi olarak belirlendi.
 • Bütçe, mayısta 3,7 milyar lira, beş aylık dönemde 9,1 milyar lira fazla verdi.
 • Yurt dışı varlıklar nisanda yüzde 5,4 artarak 230,9 milyar dolara yükseldi.
 • Amerikan Merkez Bankası Fed, politika faizini beklendiği gibi sabit tuttu.
 • Bank of Bahrain and Kuwait (BBK), Türkiye'deki ilk temsilciliği ticaret ve finans merkezinde açtı.
 • Genel Sağlık Sigortası'nda, aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan 3 milyona yakın kişi de 50 lira prim ödeyecek.
 • İlk 5 ayda geçen yıla göre karşılıksız çeklerin adedinde yüzde 16, tutarında ise yüzde 3 artış yaşandı.
 • Dünya Bankası, Türkiye'nin 44,7 milyar dolarlık rekor tutara sahip 7 projenin finansal olarak kapanışıyla çıta yükselttiğini belirtti.

***

Bu haftanın gündeminden ekonomi başlıkları:

 • Merkezi yönetim borç stoku mayıs ayı verileri gelecek.
 • TC Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak.
 • Tüketici güven endeksi haziran rakamları paylaşılacak.
 • Haziran ayı sektörel güven endeksleri duyurulacak.
 • İmalat sanayi, haziran ayı kapasite kullanım oranı belirlenecek.
 • Konut satışında mayıs ayı istatistikleri aktarılacak.
 • Küresel ekonominin gözü 23 Haziran'da İngiltere'deki Brexit referandumunda olacak.