Rakamlarla Bursa tarımı

N. Nuri YAVUZ 06 Haziran 2018 Çarşamba, 02:24

Bursa yüzölçümünün yüzde 30'u tarım arazi. (333 bin 868 hektar)

Bunun yüzde 45,2'si tarla, yüzde 12,4'ü sebzelik, yüzde 12,7'si meyvelik, yüzde 13,1'i zeytinlik olarak kullanılıyor. Yüzde 6,3'ü nadasa bırakılıyor. Yüzde 9,3'ü ise tarıma elverişli olmasına rağmen kullanılmıyor. Yüzde 0,9'luk dilimde ise bağlar ve süs bitkileri yetiştiricileri bulunuyor.

Bursa'da toplam 259 bin hektar alan sulanabiliyor.

Kentimizde bitkisel üretim yapan işletme sayısı, 30 bin 446.

Nisan 2017'de 61 bin traktörün bulunduğu Bursa'da bugün itibarıyla 65 bin civarında traktör bulunuyor.

***

Salçalık domates üretiminde ülke genelinde yüzde 30'luk pay ile ilk sırada yer alan Bursa, 2017'de 1 milyon 70 bin ton salçalık, 379 bin ton da sofralık domates üretti.

Yine Türkiye genelinde yüzde 37,5'luk payla armut üretiminde ilk sırada yer alan Bursa'da geçen yıl 188 bin ton armut üretildi.

Bursa; ahududu, böğürtlen, lahana, pırasa, semizotu üretiminde de Türkiye birincisi konumunda bulunuyor.

Öte yandan hayvan varlığı açısından bakıldığında Bursa'da 472 bin küçükbaş, 201 bin büyükbaş ve 12 milyon da tavuk bulunuyor.

***

Yukarıda verdiğimiz rakamlar, Bursa'nın 2017 yılına ait tarımsal verilerinden ibarettir ve kabiliyetleri ve potansiyeli itibarıyla Bursa, tarımsal üretimde daha büyük rakamlara ulaşabilir.

Ama ticarileştiremediğiniz, yani pazarını bulamadığınız bir ürünü tüketiminden fazla üretmek bizi doksanlı yıllardaki gibi çöpe dökülen stoklar sonucuna da götürebilir. Fakat kentimizden çıkmış SÜTAŞ gibi markaların başarılarını da yadsımamak gerekir.

Bugün hiç kuşkusuz, tüketicinin doğallık kaygıları nedeniyle tarımsal bir ürünü ticarileştirmek diğer mallara göre daha zor. Fakat yine de Türkiye ve Bursa, hem iç pazara hem de uluslararası arenaya daha nitelikli ürünler yetiştirip satabilecek güçtedir.

Bunun için toplulaştırma, toprak reformu, sulama, modern makinelerin kullanımının yanı sıra çiftçilerimizin de geleneksel yöntemlerini bugünün tekniğiyle pekiştirmeli, tohumuna, ağacına, hayvanına, arazisine sahip çıkmalıdır.

***

YENİ FUAR MERKEZİ ŞART

Önceki akşam Bursa basın mensupları, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve yeni yönetimiyle iftar programında bir araya geldi.

BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, BTSO Yönetim Kurulu üyeleri Aytuğ Onur, Osman Nemli, Muhsin Koçaslan ve Haşim Kılıç ile BTSO Meclis Başkan yardımcıları Murat Bayizit, Metin Şenyurt ve Meclis Divan Katibi Hakan Batmaz da organizasyona katıldı.

Geleneksel hale gelen programa bu yıl da katılmak nasip oldu. Makrodan mikroya birçok ekonomik gösterge hakkında açıklama yapan Başkan Burkay'ın, Bursa'nın yeni fuar alanı ihtiyacına yönelik sözlerine vurgu yapmak istiyorum.

Burkay, "Bursa'nın sahip olduğu güçlü endüstrinin kendisini ifade edeceği bir fuar merkezi ve bir fuar kenti olmak zorundadır. Özellikle Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, 3. Köprü, Çanakkale geçişiyle birlikte Marmara'da güney-kuzey aksı tamamen kapanıyor ve Bursa'da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hayata geçireceğimiz yeni fuar merkezi, kentimizi bölgemizin fuar merkezi yapacak. Bunu yapmak zorundayız" dedi.

***

Bursa'nın sanayi, tarım, ticaret, turizm, kültür, tarih kenti gibi birçok sıfatına yenilerini eklememiz gerekiyor. Şehrimizin üretim çeşitliliği düşünüldüğünde belki de en önemlisi "fuar kent" sıfatı olacaktır. Bunun için kent savunması ve kent vizyonunun ortak hareketi sağlanmalıdır.

***

Başkan Burkay, Orhangazi'de Tarım Organize Sanayi Bölgesi(OSB) kurulmasına yönelik çalışmaların olduğunu ve oda olarak gerekli destekleri verdiklerini de sözlerine ekledi.