Sağlıkta dört dörtlük ritim

N. Nuri YAVUZ 14 Nisan 2016 Perşembe, 09:10

Bursa, birçok sektörde olduğu gibi sağlıkta da ciddi bir gelişim ritmi yakaladı.

Kamu yatırımları bir yana özel sektörün bu alanda sergilediği motivasyon, hizmet kalitesi ve ekonomik gelişim açısından kritik önem arz ediyor.

Son olarak Aritmi Sağlık Grubu, hizmet ağına yeni bir yatırım daha ekledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katılımıyla yarın açılışı gerçekleştirilecek Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi için dün geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenlendi.

Bursa basınının akın ettiği toplantıda Aritmi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Nuri Daştan, basın mensuplarına kompleks hakkında bilgi aktardı.

Sağlık yatırımlarının süreceğini belirten Opr. Dr. Daştan, bu yeni hastanenin Gençosman Kavşağı Ulubatlı Hasan Bulvarı'nda, 2014 yılında temeli atılan ve bin 550 metrekarelik arsa üzerine 13 bin 500 metrekarelik kapalı alan olarak inşa edildiğini söyledi.

***

Türkiye bir dönüşüm sürecinden geçiyor.

Hükümet bir yandan reform paketleriyle bu sürece yön verirken doğal ve konjonktürel etkilerde diğer yandan farklı alanlarda yeni değişimleri tetikliyor.

Örneğin, inşaat sektöründe kentsel dönüşüm, sanayide endüstri 4.0 devrimi, hizmette çeşitlilik ilkesi gibi sektörlerin mevcut yapılarla sürdürülebilir kılınamayacağının uyanışını yaşıyoruz.

Sürekli yenilenmeye ve geleceğe göre pozisyon alma bilinci, son yıllarda toplumumuzda giderek artan bir olgu konumunda.

Bu bilinç, sağlık sektöründe de kendini gösteriyor. Hizmet sektörü alt başlıklarından biri olan sağlıkta çeşitliliği artırmak, standartları yükseltmek için kamunun çok ciddi adımlar attığı ve önemli neticeler elde ettiği aşikâr.  

Bu alanda hizmet kalitesi ve standartlarını daha da artırmamız gerektiğini ve gelecek planını genişletme zorunluluğunun da toplum olarak hem farkındayız hem de bunu talep eder durumdayız.

Daha güvenli, daha hijyenik, daha hızlı, daha kolay ve belki de en önemlisi daha ucuz hizmet gibi birçok talebimiz var.

Bu taleplerin karşılanması için de hiç kuşkusuz kamu kadar donanımlı özel sektöre ihtiyaç var.

İşte bu ihtiyaç ve taleplerin giderek arttığı ve çeşitlendiği bir dönemde Aritmi Sağlık Grubu, önemli bir yatırıma imza attı.

Opr. Dr. Nuri Daştan da konuşmasında bu konuya vurgu yaparken "Sağlıkta dönüşüm politikalarıyla beraber kamunun 5 yıldızlı hastanelerle hizmetin çıtasını yükseltmesi, özel sektörün de rekabet gücünü artırdı. Özel hastaneler olarak bunun gerisinde kalmamız mümkün değil. Daha ileriye gitmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bu cümleler çok önemli... Ekonomide riskler, endişeler, terör korkuları, iflas yaptırımları gibi karabasan etkisindeki birçok sektör aktörüne bu başarma iştahının örnek olması gerektiğini düşünüyorum.

Dünya görmüştü... Biz de gördük ki başarı, büyüme, kazanç birlikten doğar... Bu anlayışla özellikle Bursa'nın öndeki isimlerinin yakaladığı uyumlu çalışmanın, kentin diğer unsurları tarafından da hayata geçirilmeli diye düşünüyorum.

***

Sağlık yatırımları bir başka açıdan neden önemli?

Özellikle sanayi dönüşümü olarak yorumlanan yüksek katma değerli üretime geçiş ve endüstri 4.0 devriminin gerçekleşmesi iş gücü piyasalarını etkileyecek. Bu süreçle birlikte sanayinin istihdam talebi azalırken söz konusu iş gücü fazlasının sığınacağı tek liman hizmet sektörüdür.

Bu kapsamda 10 ve 20 yıllık süreç hakkındaki öngörüler gösteriyor ki hizmet sektörü, geleceğin istihdam deposudur.

Bu süreç şimdiden başladı. Örnek mi? Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi, 250 personel ve 40 doktorla hizmet verecek. Bu sayı şüphesiz giderek artacaktır.

Bu nedenle hizmet alanındaki yatırımlara sadece gündelik ihtiyaçlardan değil gelecek için de gereksinimimiz var.

Hele ki sağlık, hizmet sektöründeki en güçlü alanlardan biri iken daha fazla yatırım için destek vermek de bize düşüyor.

Kapanışı hastane hakkında birkaç bilgi ile yapalım.

Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi'nde 50 adet poliklinik, 73 adet tek kişilik hasta odası ile 20 yetişkin ve 17 yeni doğan yoğun bakım yatağı var.

Ayrıca, hastanede ikisi organ nakli yapılabilecek standartta olmak üzere toplam 7 ameliyathane, tam teşekküllü acil birimi, examer lazer ünitesi, FTR ünitesi, uyku laboratuvarı, EEG, EMG, endoskopi ünitesi ve dermatoloji uygulama ünitesi bulunuyor.

Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi'nde tam donanımlı laboratuvarla beraber CT, MR, dijital röntgenler, mamografi, taş kırma ünitesi ( ESWL) ve panoramik röntgenden oluşan radyoloji ünitesi ile 2 adet doğum salonu hastaların hizmetine sunuluyor.