Sanayimiz bukalemun gibi!

N. Nuri YAVUZ 03 Mayıs 2019 Cuma, 06:01

"Türkiye'de problemi belirleme ve kabullenme sorunu var. Enflasyonda bu yıl yüzde 20'nin altını görmemiz zor. Çünkü döviz yerinde durmuyor..."

Bu ifadeler Bursa Sanayici ve İş insanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay'a ait...

BUSİAD'ın bu yıl 10.sunu düzenleyeceği 'Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu' için basınla buluşan Türkay, dikkat çeken açıklamalara imza attı.

Türkay, sanayinin değişim yaşadığını ve bir kavşakta bulunduğunu vurgularken şu ifadeleri kullandı: "Sanayinin bundan sonra nasıl gelişeceğini bilemiyoruz. Bundan dolayı da doğru yatırım kararı veremiyoruz. Ancak durgunluk dönemlerinin yatırım yapmak için en uygun zaman olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu dönemde yatırım yapıldığında, işler açıldığında şartlara hazır olursunuz. Bir iş adamı devamlı yatırım yapmak zorundadır. Eğer yatırım yapmazsanız geriye gidiyorsunuz demektir. Hiçbir zaman yatırımdan geri kalmamanız gerekir."

"Dünya ekonomisi şu anda bir yavaşlama dönemi yaşıyor. Ama bu ebedi sürecek anlamına gelmiyor. Türkiye'de hem otomotivde hem de tekstilde ciddi bir bilgi birikimi, sanayi kültürü ve iş gücü piyasası var. Tekstilden örnek vereyim. Geçen 10 yılda tekstil alanında Batı bizim karşımıza Romanya, Fas, Tunus, Mısır hatta savaşa kadar Suriye'yi bile çıkardı. Ama hiçbirisi başarılı olamadı."

"Türk sanayisi çok esnektir. En büyük özelliğimiz bukalemun gibiyiz. Durumlara çok hızlı adapte olabiliyoruz. Tek sıkıntımız karar vericilerin bizimle aynı hızda olmamalarıdır. Hakikaten Türk iş insanı her durumda sağ kalmayı başarabiliyor!"

***

Türkay'ın cesur ve gerçekçi açıklamaları, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar açısından kısa vadede olmasa dahi geleceğe yönelik umut vericiydi.

Özellikle Türkay'ın verdiği Batı'nın Türkiye'ye yönelik gerçekleştirdiği alternatif girişimler örneği ayrı başlıkta uzun uzadıya irdelenmesi gerekiyor.

Türkay'ın "Tek sıkıntımız karar vericilerin bizimle aynı hızda olmamalarıdır" ifadesi de yönetim değişikliği yaşayan ülkemizde bürokrasinin hâlâ beklenen hıza erişmediğini gösteriyor.

Yeni yönetim sistemi ne zaman rayına oturacak? Henüz bilen yok!..

***

Türkay'la aynı dakikalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 75. Genel Kurulu'nda konuştu.

"Hükümet ve iş dünyası olarak 17 yılda yazdığımız büyük başarıyı ve bu başarı hikâyesini devam ettirmek hepimizin elindedir"diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkede ister uluslararası ister milli olsun, herhangi bir yatırımcının önüne engel çıkartan karşısında bizzat şahsımı bulur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözleri, Türkay'ın vurguladığı hız sorununun ikrarıdır.

***

Son olarak da BUSİAD'ın 'Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu' hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

BUSİAD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Uzmanlık Grubu tarafından organize edilen sempozyum bu yıl, 'Yarına Yolculuk' mottosuyla düzenlenecek.

Yine sempozyum kapsamında 2 yılda bir verilen 'Bursa Yenileşim Ödülü' de sahibini bulacak.

Türkay, tüm Bursalı firmaları 'Yenileşim Ödülü'ne başvurmaya davet etti. 

BUSİAD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Uzmanlık Grubu Başkanı Gonca Yerliyurt, ödül süreci için '(1) liderlik, (2) stratejinin yönetimi, (3) bilgi, işbirlikleri ve diğer kaynakların yönetimi, (4) çalışanların yönetimi, (5) süreç yönetimi ve (6) sonuçlar' olmak üzere 6 ölçüt belirlediklerini söyledi.

Yerliyurt, BUSİAD üyesi firmalarda çalışan profesyonellerden oluşan bir uzman ekibin sürece katılan şirketlere saha ziyareti gerçekleştireceğini ve değerlendirme yaparak ödül sahibi belirleyeceğini açıkladı.