Taklitçiyi kim koruyor?

N. Nuri YAVUZ 16 Eylül 2020 Çarşamba, 06:00

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yaparak halk sağlığıyla oynayanları ifşa etmeyi sürdürüyor.

Bakanlık, hem toplum sağlığı hem sektörel rekabet hem de marka ve imaj algısına yönelik çok önemli bir iş icra ediyor.

Dün de yine bir liste yayınlandı ve 91 firmanın 113 üründe taklit ve tağşiş yaptığını duyuruldu.

Açıklama metninde Bakan Bekir Pakdemirli'nin şu ifadelerine yer verildi:

"Her zaman söylediğim gibi en etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Bir usulsüzlük gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile bize ulaşmalarını, şikâyetlerini iletmelerini rica ediyorum."

***

Ben de buradan çok defalar olduğu gibi Sayın Bakan Pakdemirli'ye bir ihbarda bulunuyorum.

Bakanlığınızca yayınlanan 'utanç listesi'nde Bursa'dan 5 firma ifşa edildi. Bu firmaların içerisinde bir tanesi var ki ifşa listelerinizin gediklisi adeta!

Orhangazi merkezli 'Ege Temmuz Gıda' adlı firma, sene başından bu yana açıklanan her listede yer aldı.

YeniDönem gazetesi olarak biz, kamudan yana sorumlu yayıncılık anlayışıyla bu firmanın hem halk sağlığına hem de zeytin ve zeytinyağı ekosisteminin en önemli merkezlerinden Orhangazi ilçemizin imajına zarar verdiğini defaten duyurduk.

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erol Hatırlı'nın mezbur firmayla ilgili 'Başımızın belası' sözüyle ifade ettiği tepkiyi bütünüyle aktardık.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa'nın bu tarz firmaların sektöre verdiği zarar ve cezaların caydırıcılığı üzerine açıklamalarına genişçe yer verdik.

Sayın Bakanım, hatta taklit ve tağşişe uygulanan ceza artırımınızı ve özellikle men cezası kararınızı sevinç ve övgüyle karşıladık; vatandaş sağlığı, gıda güvenliği, sektörel rekabet ve ürün algısı/imajı açısından önemine vurgu yaptık.

Fakat gelinen noktada son açıklanan listeyle bir kez daha şaşırıp kaldık!

Ne oluyor, nasıl oluyor da bu firma, onca zamandır millete zeytinyağı diye tohum yağı satıyor. Bakanlık bunu ifşa ediyor. Ama firma faaliyete yeni yeni markalarla devam ediyor...

Bu firmanın telefonlarına ulaşılamıyor. İşletme adresinde tabela dışında bir şey yok. Orhangazi Tarım İlçe Müdürlüğü'nün ceza kesmekten yıldığı söyleniyor... İlçe iş dünyası yaka silkiyor... Ama değişen bir şey yok!..

Şimdi size soruyorum Sayın Bakanım, bu firmayı kim koruyor? Faaliyetten men cezası alması için bu firmanın daha kaç utanç listesinde yer alması gerek? Halen ticaret sicilde aktif olan bu firmaya işlem yapmak için ne kadar bekleyeceksiniz?

***

Bürokrasinizde yaşanan 'Mum etkisi'nden midir bilmem ama artık bu işe bir dur demenin vakti geldi de geçiyor Sayın Bakanım. Dilerim bu iradeyi gösteren siz olursunuz...