TASARRUF DERSİ!

N. Nuri YAVUZ 10 Eylül 2019 Salı, 06:00

'Çocuklar, bizim çocuklarımız...'

Güzel ülkemizin güzel çocukları, dün dersbaşı yaptı.

Bursa'da 577 binden fazla öğrenci, yeni eğitim öğretim dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Kitaplar, defterler, kıyafetler, ayakkabılar, kalemler, silgiler yepyeni...

Genç zihinler taze, pırıl pırıl...

Fakat bir tek 'kafalar', eski kafalar! 'Eğitim kimlere kalmış?' dedirten kafalar!..

***

Şöyle bir düşünün!

Bir velisiniz, öğrencinizi yerleştirmek üzere gittiğiniz yatılı lisenin pansiyonu yıkılmış ama devletteki tasarruf tedbirleri nedeniyle, daha açığı parasızlıktan yeni döneme yetişememiş, haliyle öğrencinizi bir başka okulun pansiyonuna yerleştiriyorlar.

Fakat iki okul arası uzak, servis gerekiyor. Yaz, servis parası...

Pansiyonda öğle yemeği veriliyor ama sizin öğrenciniz diğer okulda olduğu için öğle yemeği de yiyemiyor. Yaz, bir de yemek parası...

Adı yatılı devlet okulu!

Bu kadarcık mı? Hayır! Gözünüzden sakındığınız evladınızın yatılı olarak kalacağı diğer okulun pansiyonuna giriyorsunuz her yer toz, kir içinde. Çarşaflar, sanki biraz önce taş ocağı tutsaklarını uğurlamış üzerinden... Dolaplar döküntü... Yerleri en son paspaslayan emekçi, emekli olalı çok olmuş sanki...

'Çarşaf getireyim' diyeceksiniz, 'olmaz!' diyecekler.

'Bu çarşafları yıkayıp getireyim' diyeceksiniz, 'o da olmaz!' diyecekler.

Ne yapardınız?

***

İşte yukarda okuduğunuz bölüm bir velinin bana yönelttiği sorudur.

'Bursa Erkek Lisesi'nin pansiyonu yıkıldığı için 'Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin pansiyonuna yönlendirilen 49 öğrenciden birinin velisi.

Tabii ki bizim için vatandaşın beyanı esas ama yine de bir bilene soralım...

***

Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Metin Öksüz'ü aradım. Başkan Metin Öksüz, pansiyonlarda fiziki şartların ve ödeneklerin yetersiz olduğunu söyledi.

Temizlik hizmetlerindeki aksamaların, okullara yapılan yönetici atamalarında ehliyet ve liyakat kriterinin göz ardı edilmesinden kaynaklandığını vurgulayan Öksüz, çocukların cemaat ve tarikat yurtlarında kalmaya mecbur bırakıldığının altını çizdi!

Bursa Erkek Lisesi pansiyonunun 15 Ağustos'ta yıkıldığını hatırlatan Öksüz, il genelinde birçok okulda plansız ve zamansız yapılan pansiyon yıkımlarının öğrenci ve velilerin mağduriyet yaşamasına neden olduğunu belirtti.

Öksüz, ayrıca 2017 yılında yıkılan ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 1 yılda tamamlanacağı duyurulan (https://bursa.meb.gov.tr/www/basin-aciklamasi/icerik/2013) 13 okulda hâlâ bir çivi çakılmadığını vurgularken "Türkiye genelinde derslik ihtiyacının en fazla hissedildiği iller arasında Bursa 'altıncı' sırada bulunuyor. Tekli eğitimi konuşurken bugün Bursa'da hâlâ ikili eğitim uygulanıyor. Konuştuğumuz yetkililer, 'devlette tasarruf tedbirleri'ni öne sürüyor. Fakat unutmamalıyız ki 'eğitimde tasarruf olmaz!'" ifadeleriyle eleştiride bulundu.

***

İşte 21. yüzyıl Türkiye'sinden bir kesit... Her şeyde olduğu gibi yıkıyor ama yapamıyor! Kimse de sormuyor ki 'maden yapamayacaktın niye yıkıyorsun?' Bu ülkenin çocuklarını göçebe eğitime mecbur bırakıyorsun!

Bir ülkede eğitim, hayırseverlerin insafına bırakılır mı? Hele de ekonomin enflasyon, faiz, işsizlik, yüksek dövizle boğuşurken...

Bir ülke için planlandığında insan kaynağından daha değerli ne olabilir? Madem öyle, 13 milyon gence sahip ülkemizde eğitimde fırsat eşitliği sunamadığımız gençlere, pozitif ve sosyal bilimler yerine 'tasarruf dersleri' verelim...

Belki onlar, bugün bizim yaptığımız hataları gelecekte yapmaz! Sosyal adalet, refah toplumu ve fırsat eşitliğinin sağlandığı bir ülkeye dönüştürebilir!..