ULUSLARARASI İLİŞKİLİ ZABITA

N. Nuri YAVUZ 29 Kasım 2018 Perşembe, 08:43

Türkiye'de politika yapıcılar, hemen her platformda genç ve dinamik bir nüfusa sahip olmakla övünüyor...

Artan üniversite sayısı, bölüm kontenjanları birer siyasi propaganda malzemesi yapılıyor...

Liyakat ve ehliyet, politikacıların gündelik retoriğinde laf salatası kıvamında sunuluyor...

Her yıl 1 milyon yeni kişinin katıldığı iş gücü piyasasında işsiz sayısı 3,5 milyona dayanırken 15-24 yaş aralığındaki gençlerin 5'te 1'i ne bir okulda okuyor ne de herhangi bir işte çalışıyor...

Bu vahim tablo, nitelikten ziyade niceliğe yönelmiş sözüm ona vizyoner planların sonucu...

Bundan daha beteri de şu ki işsizlik kâbusu ile ürkütülen ülkenin yetişmiş gençleri, alternatifsiz bırakılarak alakasız mesleklere yönlendiriliyor...

***

İşte bir örnek:

Büyükşehir Belediyesi, 50 'adet' zabıta almak üzere ilana çıktı. (İlanda alınacak personel sayısı adetle belirtilmiş. 50 zabıta personeli denilmek istendi herhalde...)

Ulusal ve Bursa gazetelerinde 16 Kasım'da yayınlanan ilan, Türkiye'nin insan kaynağını ne denli maharetli kullandığının göstergesi niteliğindeydi.

25 lisans, 25 de lise ve dengi okul mezunu personel alınacak. Bunların KPSS'den en az 70 puan almış olması gerekecek.

Zabıta olmak için başvuracak 30 yaşını aşmamış gençler şayet lisanslı ise üniversitelerin "Ekonomi, İktisat, İş İdaresi, İşletme, Muhasebe-Finansman, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İnsan Kaynakları, Halkla İlişkiler ve Tanıtım" bölümlerinden mezun olmaları gerekiyor.

Lise mezunlarına ise bölüm sorulmuyor...

Yani lise mezunu ile lisans mezunu aynı üniformayı giyecek...

***

Tüm diğer bölümler gibi uluslararası ilişkiler mezununu zabıta olarak istihdam etmek, ülkenin nitelikli iş gücünün heba edilmesinden başka bir şey değildir. Yine uluslararası ilişkiler mezununun da zabıta olmaya yönelmesi içinde bulunduğu acziyetin göstergesidir.

Daha da acısı, o bölümlerden mezun olan gençler için yapılan kamu harcamalarının boşa israf edilmesidir. Madem bu bölüm mezunları zabıta olacak, kamu ne diye bunlara lisans diploması kazandırmak için akademisyen, teknik malzeme, bina ve bir sürü ıvır zıvır masrafına giriyor...

***

Bu örnek ve durum karşısında aklına 'biz bir yerde yanlış yapıyoruz?' sorusu ve şüphesi düşmeyenin zekâsından şüphe etmek gerek. Bu örnek, eğitimdeki kalitesizliğimizin, insan kaynağını planlamadaki beceriksizliğimizin ispatıdır.

Binlerce üniversite mezunu genç gibi iş ve aş bekleyen gıda mühendisi, ziraat mühendisi, su ürünleri mühendisi, veteriner hekimlere atama yapmayan kamu, 30 bin bekçi olarak alıyor... Her belediyeye zabıta alma hakkı veriyor...

Ne amaçla? Bilen biliyor...

***

Bu arada zabıta olmak isteyen üniversite mezunu gençlere duyurulur son başvuru günü, yarın...

Bu fırsatı kaçırmayın!

***

NOT: Önemle vurgulamak isterim ki zabıtalık diğer tüm meslekler kadar önemlidir. Ve kent hayatında ciddi bir boşluğu doldurmaktadır. Yazıda irdelenmek istenen sorun bir meslek sahibi olsun diye emek ve para harcanan gençlerin meslek alanları dışında çalışmaya mahkûm edilmesidir. Yine altını çizmek isterim ki bu yalnızca Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin değil ülke genelinde tüm belediyelerin bir uygulamasıdır.