Üretim ve yatırım şart!

N. Nuri YAVUZ 08 Ekim 2019 Salı, 06:05

Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği (BEGD) olarak dün, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'ni (BALKANTÜRKSİAD) ziyaret ettik.

BALKANTÜRK Evi'nde Başkan Berat Tunakan ve başkanlık divanı üyeleri Süleyman İnan, Nurettin Göler, İskender İskenderoğlu ve Cömert Kayıra ile ekonomi gündemli bir toplantı gerçekleştirdik.

Başkan Tunakan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 'Değişim Başlıyor' ifadesiyle açıklanan 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı (YEP) üzerine değerlendirmelerde bulundu.

***

YEP'teki hedeflere varmanın kararların uygulanmasından geçtiğini vurgulayan Tunakan, finansal istikrarla desteklenen üretim ve yeni yatırımların, YEP'teki planların gerçekleşmesi için şart olduğunun altını çizdi.

Bankalara yönelik eleştiride bulunan Tunakan, faizlerin yükseldiği dönemde hemen ticari kredileri kendi lehine revize eden bankaların, faizlerin düştüğü dönemde gereken adımları atmadığını, alınan kararları uygulamakta yavaş davrandığını söyledi. Bankalara çağrıda bulunan Tunakan, "Bu alınan kararlara hızlı bir şekilde uymaya davet ediyoruz" dedi.

BALKANTÜRKSİAD'ın güçlü bir camiayı temsil ettiğini ve her kesimden üyeleri olduğunu söyleyen Tunakan, güncel ekonomik sorunlara yönelik üyelerden toplanan talep ve bilgilerin rapor halinde Ankara'ya sunulduğunu ve bu ay sonunda dernek olarak başkente çıkarma yapacaklarını açıkladı.

Bursa ile ilgili yatırımların da takipçisi olduklarını söyleyen Tunakan, "Mesela hızlı tren konusunu her platformda gündeme getiriyoruz. Maalesef hızlı trende ciddi bir çalışma yok. Tamamen palyatif bir görüntü var. Bursa ile Yenişehir arası yapılıyor. Biz hızlı trenle Bursa'dan havaalanına mı gidip geleceğiz? Hızlı trenin amacı, Eskişehir ve Ankara'ya bağlanmaktır. Fakat bildiğim kadarıyla Yenişehir ile Bozüyük arasında hat da belli değil, ihale de gerçekleşmedi. Projesi yok. Ki bu bölüm, coğrafi şartlar nedeniyle çok daha ciddi bir yatırım gerektiriyor. Biz, bu konuyu hem iktidar hem de muhalefet vekillerine sürekli soruyoruz. Bizim nesil bunu göremez!" ifadelerini kullandı.

***

'Ekonomik sıkıntılar yaşıyoruz ama umudumuz var' diyen Tunakan, dernek olarak tüm sorunlara çözüm odaklı yaklaştıklarını; gündemde olmak için değil çözüm için fikir beyan ettiklerini vurguladı. Tunakan, "Evet, zamlar YEP hedeflerinin tutmasını zorlaştırır. Bunu, zam yapan da biliyor biz de biliyoruz. Biz, bu sorunu 'nasıl çözeceğiz?' düşüncesiyle hareket ederiz" diye konuştu.

Öte yandan toplantıda, YEP kapsamında ifade edilen 'şirketler arası ortaklığın teşviki'ne ilişkin Başkan Tunakan, genelde münferit hareket edildiğini ve ortaklığın oluşmasının zor olduğunu söyledi.

***

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Nurettin Göler de toplantıda "Sektörümüz için faizlerin düşmesi yeterlidir. 1 yıldır çalmayan telefonlarımız, faizlerin düşmesiyle çalmaya başladı. Konut alımında moral motivasyon çok önemlidir. Şu anda gayrimenkul alınabilecek en uygun dönemi yaşıyoruz. Şu anda stokları eritmek için eski maliyetlerin altında konut satılıyor" ifadelerini kullandı.

Toplantıda gündeme gelen işsizlik sorununa ilişkin dernek saymanı Nurettin Göler, 5 bin lira maaşla çalıştırılmak üzere kaynakçı aradığını, her gün ilan verdiğini ama bulamadığını belirterek "Bursa'nın kalifiye eleman sorunu var. Birçok sektörde işçi aranıyor. Fakat nitelikli eleman bulunamıyor" dedi.

***

Toplantıya ilişkin ifade etmeliyim ki Başkan Tunakan ve üyelerinin gerçekçi yaklaşımı dikkat çekiciydi. Ülke ve kent sorunlarına hâkimiyetleri, hissettikleri sorumluluk duygusu ve çözüm samimiyetleri üst düzeydeydi. Bursa'nın en faal SİAD'ları arasında yer alan derneğin, ülke ve kent ekonomisinin kalkınmasına yönelik elini taşın altına koyduğuna da bire bir şahit olduk.