Yazık bize!

N. Nuri YAVUZ 26 Kasım 2019 Salı, 06:03

Bursa'da eğitim, hayırsever insafına terk edildi.

Deprem riski nedeniyle yıkılan çok sayıda okul var. Ve bu okulların yeniden yapımı için kamuda beş kuruş para yok!

İlçe kaymakamlıkları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yana yakıla sponsor olacak hayırsever arıyor. Ama 3 yıldır yeterli bir sonuç alınamıyor.

'Tekli eğitime geçilecek!' vaatleri tüm ülkede yankılanırken derslik sorunuyla cebelleşen Bursa'da yıkılan okullarla birlikte sorun içinden çıkılamaz bir boyuta ulaştı. Öyle ki bırakın tekli eğitimi, ikili eğitimde bile ciddi yoğunluk yaşanıyor!..

Bundan daha can alıcı nokta ise vatandaşın durumu... Ekonomik darboğazda çırpınan halk, bir de çocuklarını okutmak için savaşıyor.

İşte örnek: Yunuseli!

Çocukları Hacı Naciye Kanalıcı Ortaokulu'nda okuyan veliler, üç yıldır eğitim mücadelesi veriyor.

Eylül 2017'de deprem riski nedeniyle yıkılan 12 derslikli ortaokulun 400 civarındaki öğrencisi, o günden bu yana 23 Nisan Ortaokulu'nda eğitim görüyor.

Yaklaşık 2 km mesafedeki okula taşımalı olarak giden öğrencilerin velileri, servis ücretleri altında eziliyor.

Konuyla ilgili şikâyet eden ve ismini vermek istemeyen vatandaşların ortak isyanı, servis ücretlerinin aile ekonomisine getirdiği yük ve çocuklarının yaşadıklarından dolayı düşen eğitim kalitesi. Hallerini şöyle özetliyorlar: 'Yazık bize!..'

İki çocuğu okuyan bir aile, ayda 600 lira civarında servis ücreti ödüyor. Bölgede 3 çocuğu okuyan aileler de var ve onlar oturdukları evin kirasından yüksek fiyatta servis ödemesi yapmak zorunda kalıyor...

Ailelerden gelen şikâyet üzerine Yunuseli Muhtarı İbrahim Bahar'a telefondan ulaştım.

Muhtar Bahar şu açıklamayı yaptı: "Biz de vatandaşlardan sürekli şikâyet alıyoruz. Bölgede ikamet eden ailelerinin yüzde 80'i dar gelirli ve büyük çoğunluğu işçi. Bu, üçüncü dönem oldu ve bu aileler, mutfak masraflarından kısarak servis ücreti ödüyor. Okulun yapımı için hayırsever arıyoruz fakat bulamıyoruz. Çok sayıda görüşme yaptık ama sonuç çıkmadı. Çocuklar her sabah servislerle bölgedeki 23 Nisan Ortaokulu'na taşınıyor."

Öğrendiğim kadarıyla okul için 11 iş adamıyla görüşülmüş ama hâlâ bir dönüş yok. Yıkıldığında 2 katlı ve 12 derslikli olan ortaokulun, 32 derslikli ve zemin+4 kat olarak planlandığı ve maliyetinin de 5 milyon lira dolaylarında olduğu söyleniyor.

***

Düşünebiliyor musunuz? 21. yüzyılda sanayi, ihracat, tarım, ticaret, tarih, kültür ve daha bilmem ne şehri olan bir kentte yaşayan insanlar, çocuklarını okutmak için mutfak masraflarından kısıyor!

Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci kentinde bir okul yapımı için 5 milyon bulunamıyor!..

Kime çalışıyor bu insanlar? Hangi devlete vergi veriyorlar? Hangi ülkenin vatandaşları? Bu halkın çilesini dert edinen kaldı mı?

Ne acı ki bu soruların hiçbir cevabı yok! Sahipsiz bir keder var ortada, yoksulluk denk.