YENİ İMAR ALANLARI AÇILACAK

N. Nuri YAVUZ 07 Aralık 2017 Perşembe, 06:02

Tarih     :23 Ekim 2011

Yer         : Van

Olay      : Deprem

Sonuç   : 604 ölü, 4 bin 152 yaralı, 2 bin 262 enkaz

Sonrası malum!

6306 sayılı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" 16 Mayıs 2012 tarihinde kabul edildi.

Bu kanunla beraber önce TOKİ, ardından müteahhitler kentlerin kanına girmeye başladı. Adeta yıkıp yapma seferberliği ilan edildi.

Bursa da bu amansız akından nasibini aldı. "Doğanbey" kentin bağrına kimsenin sahiplenmediği bir kılıç gibi saplandı.

Bu mimarı yığıntı, kent dokusuna zarar verdiği kadar kentsel dönüşüm algısına da ilk darbeyi vurdu!..

Bursa gibi sanayileşmenin etkisiyle çarpık yapılaşmaya maruz kalmış kentlerin tek çözümü kentsel dönüşümdü. Hele bir de Bursa gibi 1. derece deprem kuşağında yer alıyorsa ikinci bir alternatif yok gibiydi.

30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası Bursa'da Recep Altepe'nin yeniden başkanlığa seçilmesiyle birlikte kentsel dönüşüm,-müteahhitlerin popüler tanımıyla- bir fırsata dönüştü.

Altepe'nin depremsellik vurgusu yaparak 0.50 emsal artışıyla desteklediği projeler, şehirde tartışmanın odağına oturdu.

Akademik odalar ve Nilüfer Belediyesi, söz konusu emsal uygulamasına yoğunluk artışı üzerinden itirazlar geliştirerek süreci mahkemeye taşıdı.

Soruna çözüm olarak görülen kentsel dönüşüm, zaman içinde sorunun kendisi haline geldi. Kriz büyüdü. Kentsel dönüşüm algısına ikinci darbe böyle vuruldu!..

23 Ekim 2017'de Recep Altepe görevinden istifa ettiğini açıkladığında; Bursa'da 15 kentsel dönüşüm projesi mahkeme kararıyla durdurulmuş, 100'e yakın proje için de yasal süreç işliyordu.

Aradan geçen 45 günde bu sayı 2 kat arttı. Bugün itibarıyla 30 proje mahkeme kararıyla durduruldu ve 200 proje için mahkeme süreci devam ediyor.

Altepe'nin istifasını, Van depreminin 6. yıl dönümünde yapması da tarihi bir tesadüf oldu.

***

Öte yandan kentsel dönüşüm, Bursa'da yalnızca çarpık kentleşme, depremsellik, kent kimliği açısından değil inşaat sektörü bağlamında da önemli bir çıkıştı. Çünkü Bursa'da yeni imar alanları açılmıyor, mevcut arsalarda ise fiyatlar her geçen gün yükseliyordu.

İmalat öncesi maliyetlerin köşeye sıkıştırdığı müteahhitler için tek yol kentsel dönüşümdü ki zaten şehrimizdeki müteahhitler de bunu "fırsat" olarak yorumluyordu. Öyle de oldu. Kentsel dönüşüm, müteahhitlerin ana gündemi haline geldi. Bursa'da dönüşüm ihtiyacının en fazla hissedildiği ilçelerde yaprak kımıldamazken, Nilüfer'de dönüşüme girmeyen kalmadı, fırsat furyası billboardları sardı!..

Tabii her fırsatın bir maliyeti olduğunu da unutmamak gerek.

Bugün, dönüşüm sürecinde yaşanan kriz bu fırsat yaklaşımının bir sonucu değil mi?

***

2 Kasım'da Büyükşehir Meclisi'nde başkanlığa seçilen Alinur Aktaş, göreve getirilişinin 34. gününde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

"Acil Eylem Planı" başlığıyla yaptığı sunumda "Kentsel Dönüşüm"ü kentin ikinci büyük sorunu olarak nitelendiren Aktaş, müteahhitlere yeni bir fırsat sundu.

Aktaş, yeni imar alanları açılması ve şehrin Batı'ya doğru büyümesi gerektiğini söyledi.

Müteahhitler için müjde niteliğindeki bu haber, kentte yeni bir süreci başlatacaktır.

***

Son olarak Aktaş'ın kentsel dönüşüme yönelik acil eylem planı ise şöyle:

  1. Akademik odalarla bir araya gelinecek.
  2. Mağduriyetlerin önüne geçilecek.
  3. 0.50 emsal uygulamasına devam edilecek.
  4. Ada değil, parsel bazlı dönüşüm uygulanacak.
  5. Rekreasyon alanlarından taviz verilmeyecek.

***

Mevcut kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında Aktaş, "Bin metrekarelik alanlarda, parsel bazında 150 daire yıkarak 400 daire yapmak kentsel dönüşümle izah edilemez!.. Konunun tarafları var. Herkesin kazandığı bir maç olmaz. Bir maçta birileri kazanırsa birileri de kaybeder. Biz öyle sistemler geliştiriyoruz ki herkes kazanıyor" dedi.